Prostownica to urządzenie, które znajdziemy w większości kobiecych łazienek. Aby poprawnie, skutecznie i bezpiecznie prostować włosy, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu włosów i sprzętu. Jak używać prostownicy, aby nie zniszczyć włosów?

Prostowanie włosów: jak to działa?

Prostownica to urządzenie wielofunkcyjne. Możemy zakręcić nią loki, zrobić romantyczne fale lub możemy po prostu wyprostować włosy.  Prostownica nagrzewa się do wybranej przez nas temperatury i w zależności od wykonywanej przez nas fryzury zakręcamy lub prostujemy niewielkie pasma. Aby efekt w pełni nas zadowalał, musimy przygotować włosy jak i sprzęt do tego zabiegu.

Prostownica: zabezpiecz włosy!

Jednym z najważniejszych kroków przy prostowaniu włosów jest odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie włosów przed wysoką temperaturą. Powinnyśmy zacząć od dokładnego wysuszenia włosów i ich nawilżenia. Możemy użyć do tego odżywki, musu lub kremu do włosów. Przed samym prostowaniem warto spryskać włosy sprayem chroniącym włosy przed wysoką temperaturą.

Prostowanie włosów: wybór prostownicy

Wybór prostownicy to istotny krok w drodze do poprawnego używania prostownicy. Do wyboru mamy prostownice ceramiczne, teflonowe, tytanowe czy turmalinowe. Największą popularnością cieszą się prostownice ceramiczne, ponieważ równomiernie rozprowadzają ciepło i są bardzo wytrzymałe. Teflonowe prostownice są mniej popularne, ponieważ do niedawna nie nagrzewały się równomiernie i ich stosowanie doprowadzało do palenia włosów. Prostownice z płytkami turmalinowymi stają się coraz bardziej popularne, ponieważ zapobiegają puszeniu i elektryzowaniu się włosów, dzięki wytwarzaniu jonów ujemnych.

Prostownica: jaka powinna być temperatura?

Aby prostowanie włosów było bezpieczne i skuteczne, musimy wiedzieć, jaką mają one strukturę, aby odpowiednio dopasować parametry prostownicy. Temperaturę powinnyśmy dopasować do porowatości naszych włosów oraz do ich kondycji. Cienkie i podatne na stylizację włosy możemy prostować w niższej temperaturze, np. 180 stopni Celsjusza niż włosy grube i niechętnie poddające się tego typu zabiegom.

Prostowanie włosów: jak to robić poprawnie?

Prostowanie włosów nie jest trudną sztuką jeżeli wiemy, jak to robić poprawnie.

  1. Włosy nawilżamy i dobrze suszymy.
  2. Spryskujemy je sprayem chroniącym włosy przed wysoką temperaturą.
  3. Rozczesujemy włosy i dzielimy je na niewielkie pasma.
  4. Poszczególne pasma układamy na płytkach prostownicy i prostujemy je jednym, jednostajnym ruchem od cebulek aż po końcówki.

Prostownica: alternatywne metody

Jeżeli prostujesz włosy regularnie bądź codziennie, możesz skorzystać z alternatywnych metod prostowania włosów. Do wyboru mamy kosmetyki, które wygładzają włosy i pomagają uzyskać efekt prostych włosów bez prostownicy. Możemy skorzystać także z szczotki prostującej włosy, która działa na podobnej zasadzie jak prostownica. Jest ona jednak znacznie delikatniejsza i mniej inwazyjna niż tradycyjna prostownica. Jeżeli chcemy uzyskać efekt prostych włosów bez konieczności używania prostownicy codziennie, możemy zdecydować się na prostowanie keratynowe.

Prostowanie włosów: na te błędy uważaj!

Prostowanie włosów nie jest trudną czynnością, jednak możemy popełniać błędy, które doprowadzają do niszczenia struktury włosa.

Prostowanie mokrych i wilgotnych włosów: wynika to najczęściej z pośpiechu i chęci wysuszenia oraz wyprostowania włosów za jednym razem. Jeżeli prostownica nie ma funkcji prostowania włosów na mokro - prostujemy włosy tylko na sucho.

Nieprawidłowa technika prostowania: czyli przytrzymywanie prostownicy w pewnych miejscach na dłużej. Ta technika niszczy włosy. Warto zamienić sprzęt na taki, dzięki któremu wyprostujemy całe pasmo jednym, płynnym ruchem.

Brak odpowiednich kosmetyków: prostując włosy musimy pamiętać o odpowiednich kosmetykach. Znajdziemy tysiące sprejów, olejków i balsamów, które nakładamy przed prostowaniem i które powodują wytwarzanie niewidzialnej bariery chroniącej włosy przed wysoką temperaturą.