Skąd biorą się przebarwienia na dłoniach?

Istnieje kilka różnych przyczyn powstawania ciemnych plam na dłoniach, jednak najczęściej są one spowodowane przez ekspozycję na słońce lub lampy solarium.

Mogą być one również skutkiem zmian hormonalnych (szczególnie w okresie ciąży), a także niepożądanym skutkiem ubocznym niektórych leków – najczęściej niesteroidowych leków przeciwzapalnych i psychotropowych.

Ciemne plamy niekiedy wynikają również ze stanu zapalnego na skórze, który powoduje takie dolegliwości jak egzema, łuszczyca, trądzik, etc., ale mogą być również “pamiątką” po ugryzieniu owada, poparzeniach i ranach.

Również cukrzyca może powodować, że niektóre obszary skóry stają się ciemniejsze.

Od kremów bez recepty do zabiegów wykonywanych w gabinecie – te zabiegi pomogą rozjaśnić niepożądane plamy.

Plamy na dłoniach – usuwanie metodami domowymi

W niektórych przypadkach z przebarwieniami na dłoniach można poradzić sobie domowymi sposobami. Twoim pierwszym wyborem powinny być rozjaśniające kremy i sera, które zostały stworzone specjalnie z myślą o wyrównywaniu kolorytu skóry. Szukaj w składzie głównie witaminy C, retinolu i witaminy B3, ale wybieraj ostrożnie – mimo że są sprzedawane bez recepty, niektóre z tych kosmetyków mają bardzo silne działanie, a więc mogą uczulać.

Według nowych, obiecujących badań, również naturalne składniki są w stanie pomóc w rozjaśnieniu plam na dłoniach, a konkretnie – wyciągi z lukrecji i morwy regularnie wcierane w skórę. Sprzymierzeńcem w walce z przebarwieniami jest też regularne złuszczanie skóry dłoni, więc zadbaj również o odpowiednie kosmetyki peelingujące.

Zobacz również:

Plamy na dłoniach – usuwanie u specjalistów

Jeśli domowe metody nie przynoszą skutku, a maskowanie przebarwień korektorem przed każdym wyjściem z domu nie napawa Cię radością, możesz zawsze skorzystać z pomocy specjalisty. Do wyboru jest całkiem sporo zabiegów:

Laser

Dostępne są różne typy laserów, również takie z przeznaczeniem do usuwania przebarwień. Jak to działa? Silna wiązka światła celuje w nadmiernie nagromadzoną melaninę i rozbija ciemne plamy. y.

Mikrodermabrazja

Podczas mikrodermabrazji dermatolog używa specjalnego urządzenia do usuwania zewnętrznej warstwy skóry. Zabieg stymuluje wzrost kolagenu, który może pomóc w redukcji plam.

Peelingi chemiczne

Peeling chemiczny polega na nałożeniu na skórę roztworu, który złuszcza jej powierzchnię, by doprowadzić do wzrostu nowej warstwy, co – przy regularnym stosowaniu – może pomóc w rozjaśnieniu przebarwień.

Krioterapia

Krioterapia to zabieg polegający na nałożeniu ciekłego azotu na ciemne plamy w celu ich zamrożenia i tym samym wywołania kontrolowanej reakcji zapalnej, z której skóra wychodzi rozjaśniona.

Rozjaśniające kremy na receptę

Dermokosmetyki rozjaśniające skórę działają stopniowo, a na efekt trzeba zazwyczaj poczekać kilka miesięcy. W ich składzie często znajdują się również składniki blokujące nadmierne wytwarzanie melaniny.