1. Podziel szuflady kuchenne na sekcje

Na przykład wstawiając do nich małe pudełka. Możesz w nich zgromadzić produkty, które się ze sobą wiążą, na przykład płatki śniadaniowe, makarony, buliony i tak dalej. To, czego używasz najczęściej, powinno być łatwo dostępne. Łączenie produktów w grupy sprawia, że nie kupujesz za dużo, gdyż z łatwością możesz zobaczyć, co masz w domu, a czego brakuje.

2. Połącz produkty w praktyczne pary

Na pewno masz w swojej kuchni takie produkty, które spożywasz łącznie - na przykład owsianka i bakalie na śniadanie lub produkty na podwieczorek. Uprość sobie życie i przechowuj je razem, najlepiej w przezroczystym plastikowym pudełku w lodówce lub spiżarni. Możesz wtedy szybciej je wyjąć i schować z powrotem. W ten sposób ułatwisz także samodzielne przygotowywanie sobie jedzenia dzieciom.

3. Spraw sobie wózek na kółkach

Wózek na kółkach to także dobry sposób przechowywania rzeczy, jeśli masz w kuchni wystarczająco dużo miejsca i możesz go umieścić tak, żeby nie blokował dostępu do innych sprzętów. Wózek to świetne miejsce na podręczne przyprawy lub naczynia, których często używasz. Może też zastąpić kuchenny barek lub stojak na wino. Jego największym plusem jest mobilność - w razie potrzeby, zawsze można go przesunąć w inne miejsce.

4. Usprawnij dostęp do najwyższych półek

W wysoko zawieszonych szafkach ustaw przezroczyste pojemniki lub druciane kosze, wtedy łatwiej jest zobaczyć, co jest w środku, i sięgnąć po to, czego potrzebujesz. 

5. Pod zlewem zamontuj drążek

To bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli musisz zmieścić pod zlewem wiele rzeczy. Na zamontowanym w szafce pod zlewem drążku możesz powiesić m.in. butelki ze spryskiwaczami, reklamówki lub zmiotkę i szufelkę. Najłatwiej zamontować drążki rozporowe, ponieważ nie trzeba ich przykręcać. Jeśli powiesisz drążek nieco wyżej, zyskasz miejsce, żeby ustawić pod spodem kilka rzeczy.

6. Zagospodaruj tyły

Jeśli masz głęboką szafkę i niektóre rzeczy lądują w jej głębi, co sprawia, że trudno po nie sięgać, poukładaj tam najrzadziej używane produkty. Jeśli są tego samego rodzaju, na samym końcu ustaw te, które najdłużej zachowają przydatność do spożycia – tak samo jak w sklepie spożywczym.

7. Znajdź stałe miejsce dla produktów trwałych

Czyli takich, które kupujesz na zapas. Masz na nie dość miejsca w kuchni czy musisz je przechowywać gdzie indziej? Podziel je na kategorie i oznacz. Jeśli bierzesz jakiś produkt z zapasów, dopisz go do listy zakupów, żeby uzupełnić brak. Ustal, ile dodatkowych opakowań danego produktu potrzebujesz. Przeważnie wystarczy jedno.

8. Posortuj reklamówki

Niby banalne zadanie - ale potrafi zaoszczędzić sporo przestrzeni w szufladzie! Posortuj reklamówki według wielkości, ułatwi to szukanie odpowiedniej. Staraj się też ograniczyć liczbę składowanych w domu reklamówek. Część plastikowych toreb ma rozmiary, które do niczego nie pasują. Takie od razu wyrzuć albo (co jest jeszcze lepsze) w ogóle nie bierz ich w sklepie – w ten sposób wyświadczysz przysługę środowisku.

9. Ułóż plastikowe pojemniki od największych do najmniejszych

Śniadaniówki i pojemniki do przechowywania żywności uporządkuj według wielkości. Dopilnuj, aby wieczko można było łatwo znaleźć. Każdy pojemnik powinien mieć pokrywkę. Jeśli masz jakieś zdekompletowane – wyrzuć je.

10. Znajdź miejsce na przyprawy

Przyprawy najlepiej przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu – dobrze nadają się do tego szuflady. Opisz wieczka pojemników, jeśli patrzysz na nie z góry, albo kup opakowania, które mają nazwę przyprawy na wieczku.

--

Autorką porad jest Paulina Draganja, polsko-szwedzka pani domu i miłośniczka porządku. W 1987 roku wyemigrowała wraz z rodzicami i bratem do Szwecji, gdzie mieszka do dziś. Z wykształcenia jest ekonomistką, ale z pasji - maniaczką porządkowania. Prowadzi popularnego w Szwecji bloga o przechowywaniu i porządkowaniu przestrzeni. Nakładem Wydawnictwa Burda właśnie ukazała się jej książka "Małe, wielkie porządki", w której znajdziemy zbiór sprawdzonych przez Paulinę trików, dzięki którym zapanujemy nad bałaganem w domu i poczujemy się lepiej w zaaranżowanej przestrzeni. 

paulina-draganja

--

Zobacz też: Jak znaleźć w domu więcej miejsca na przechowywanie? >>>

8 kroków do osiągnięcia idealnego porządku >>>