Przepis na cydr - składniki

Do zrobienia domowego cydru potrzebujemy tak naprawdę dwóch składników. Pierwszym z nich jest sok jabłkowy, który najlepiej wycisnąć samodzielnie ze świeżych jabłek. Można jednak użyć również gotowego soku. Pamiętajmy tylko, że nie powinien on zawierać konserwantów, nie może być też pasteryzowany. Warto wiedzieć, że im słodszych użyjemy jabłek, tym cydr będzie miał słodszy smak. Drugim składnikiem, który pojawia się w przepisie na cydr są drożdże i pożywka do drożdży. Najlepiej wybrać te przeznaczone specjalnie do cydru, ale można też użyć drożdży do białego wina (są dostępne w sklepach winiarskich lub w internecie).

Jak zrobić cydr?

Sok wlewamy do szklanego balona (takiego jak do robienia wina) lub tzw. fermentatora. Drożdże razem z pożywką (z opisu na opakowaniu dowiemy się, w jakiej proporcji ich użyć) rozprowadzamy w niewielkiej ilości letniej wody i odstawiamy na 30 minut, następnie dodajemy do soku. Balon zamykamy korkiem z rurką fermentacyjną. Odstawiamy na 2-3 tygodnie (naczynie powinno znajdować się temperaturze pokojowej). Następnie płyn zlewamy do butelek (powinny być z grubego szkła, np. po piwie, by nie pękły w trakcie dalszej fermentacji) i do każdej porcji dodajemy cukier (ok. 4 g na każdy 1/2 l cydru). Butelki zamykamy i odstawiamy przynajmniej na tydzień. 

Przepis na cydr - jakie jabłka będą najlepsze?

W przepisie na cydr łączy się jabłka słodkie i winne, a dodatkowo dla uzyskania lekko cierpkiego posmaku dodaje także trochę rajskich jabłuszek. Znakomity smak będzie miał też cydr z jabłek jednego gatunku, np. typu antonówka, a w okresie jesiennym można wykorzystać szarą renetę. Warto pamiętać, że im słodszych jabłek użyjemy, tym cydr będzie miał słodszy smak.

--

Zobacz też: Nalewka z pigwy - domowy przepis >>>

Nalewka z gruszek (gruszkówka) - sprawdzony przepis >>>