Jedyna w swoim rodzaju

Nieustanne porównywanie się z innymi i ocenianie budzi zazdrość, frustrację i żal. Myślimy: „Tej to się powodzi, ta ma fantastycznego męża, tamta superpracę”. To powoduje, że automatycznie wchodzimy w rolę ofiary. A przecież każda z nas ma wiele wspaniałych cech, talentów i umiejętności. Każda jest unikatowa i jedyna w swoim rodzaju. Czas zacząć to dostrzegać i doceniać siebie. Dlatego już od dzisiaj zacznij skupiać się na swoich mocnych stronach i nie pozwalaj, by krytyczne myśli wzięły górę nad tobą i twoim życiem

Wybieraj myśli które cię wspierają

Zadaj sobie te pytania, a wszystkie odpowiedzi, które przychodzą ci do głowy, zapisz na kartce:
1. Co myślisz o sobie?
2. Co sądzisz o swoim życiu?
3. Jak oceniasz swoje możliwości?
4. Co myślisz o ludziach?

Przyjrzyj się odpowiedziom i zastanów się, czy na pewno są prawdziwe. A może to twoje przekonania wpływają na taki ogląd rzeczywistości? Teraz zastąp negatywne osądy prawdziwymi. Na pewno masz na koncie sukcesy. Nawet jeśli to drobiazgi, jak: świetnie gotuję, dobrze zajmuję się dziećmi, potrafię słuchać – zauważ je! Wypisanie ich pozwoli ci dostrzec, że świat nie jest czarny, a to, na jakie kolory go pomalujesz, zależy od ciebie.

Wystarczająco dobra

Nie wszystko złoto, co się świeci. Jeżeli będziesz uważną obserwatorką, możesz odkryć, że osoba, której zazdrościsz i do której się porównujesz, nie jest wcale taka idealna. I nie chciałabyś się z nią zamienić. Będzie to uwalniające doświadczenie,które pomoże ci zrozumieć, że nie musisz nikogo naśladować. Oczywiście, wolno ci obserwować innych, ale niech to będzie dla ciebie twórcze i inspirujące. Bądź sobą i rób swoje. To tędy prowadzi droga do samorealizacji i spełnienia. Szczęśliwe osoby to te, które biorą życie w swoje ręce, idą za głosem serca i rozwijają swój potencjał. Działając w ten sposób, szybko odkryjesz, że jesteś wystarczająco dobra taka, jaka jesteś. I z uśmiechem każdego dnia zaczniesz spoglądać w lustro.

Chętna do pracy nad sobą

Wyłącz automatycznego pilota i ucz się od osób, do których się porównujesz. Wyłapuj momenty, w których pojawiają się oceniające i destrukcyjne myśli. Nie idź za nimi. Zamiast tego włącz pozytywne myślenie, dociekliwość, uważność. Sądzisz, że np. koleżanka jest w czymś lepsza od ciebie? Jakie ma cechy? Jest cierpliwa, wytrwała, zdeterminowana, kreatywna. Potraktuj to jako inspirację dla siebie. Warto też zastanowić się, jakie ty chciałabyś cele w życiu osiągnąć. Pomyśl, jakie cechy charakteru powinnaś  wzmocnić i rozwinąć, by udało się odnieść sukces. Praca nad sobą, chociaż bywa trudna i wymaga cierpliwości do samej siebie, naprawdę przynosi efekty. Powodzenia!