Bób w solance

To najprostszy sposób na przygotowanie z bobu. Bób gotujemy al dente (w lekko osolonej wodzie lub na parze) i przelewamy zimną wodą (wtedy zachowa ładny kolor). Następnie osączamy i przekładamy do słoików. Zalewamy letnią solanką (na litr wody dajemy łyżkę soli). Słoik zamykamy i podwójnie pasteryzujemy.

Bób kiszony

Robimy go tak jak ogórki kiszone. Ugotowany bób przekładamy do słoja i dokładamy do niego kilka ząbków czosnku, łyżeczkę ziaren gorczycy, kawałek korzenia chrzanu i kilka gałązek kopru. Zalewamy chłodną solanką. Słoiki zakręcamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Taki bób po kilku dniach jest już gotowy. Najlepiej przechowywać go w lodówce i zjeść w ciągu kilku dni. Jeśli jednak bób chcemy przechowywać dłużej, słoiki należy zapasteryzować.

Uwaga! Do solanki można dodać także trochę oliwy.

Bób w zalewie octowej

W słoju układamy kilka ząbków czosnku, listek laurowy, kilka ziaren gorczycy, łyżeczkę kminu włoskiego, kilka gałązek świeżej kolendry, kawałek papryczki chili, a na końcu ugotowany bób. Przygotowujemy zalewę: litr wody wlewamy do garnka, dodajemy 100 ml octu spirytusowego 10%, 1-2 łyżki cukru i niepełną łyżkę soli. Gorącą zalewą zalewamy bób i słoik zamykamy. Dwukrotnie pasteryzujemy.

--

Sprawdź też jak gotować bób i jakie ma właściwości >>>

4 szybkie pomysły na dania z bobem >>>