Po co przycinać drzewka owocowe? 

Drzewa owocowe są przycinane, aby utrzymać ich rozmiar i kształt, zrównoważyć wzrost oraz umożliwić rozprowadzanie światła w koronach. Przycinanie w pełni rozwiniętych drzew owocowych, jest w dużej mierze podyktowane tym, jak o nie dbasz w ciągu pierwszych trzech lat. Jeśli na samym początku zrobisz tego poprawnie, będziesz musiała podjąć drastyczne kroki, aby poprawić popełnione wcześniej błędy. Niestety takie jednorazowe, mocne przycinanie powoduje, że w następnym roku drzewa produkują małe, słabo zabarwione owoce o niskim poziomie cukru. Warto więc przyłożyć się do sprawy już na samym początku!

Technika cięcia

Nieprawidłowo przycięte gałęzie stanowią wejście dla bakterii i grzybów. Pamiętaj, aby zawsze ciąć ukośnie w kierunku na zewnątrz od korony. Wysokość to około 5 mm nad wyrastającym na gałązce pąkiem. Ostatni pąk przed cięciem musi rosnąć w kierunku na zewnątrz od korony. 

Cięcie starszych konarów najlepiej podzielić sobie na etapy. To znaczy najpierw przycinamy je w połowie, potem w kolejnej połowie i dopiero potem docelowo, czyli za zgrubieniem. Jeśli utniemy całą planowaną długość od razu, obciążymy i uszkodzimy koronę. 

Przycinanie drzewa podczas sadzenia

1. Na samym początku drzewko potrzebuje trochę wsparcia (dosłownie). Po posadzeniu wbij w ziemię obok drzewa słupek o długości 1,5-1,8 m na głębokość 50-60 cm. Następnie przymocuj  jego pień do słupka.
2. Usuń gałęzie do wysokości 60-70 cm nad powierzchnią ziemi. Ta wysokość pozwala łatwo kosić trawę pod drzewem. Usuń również gałęzie o wyrastające pod bardzo małym kątem w stosunku do pnia (mniej niż 60°). Takie gałęzie są słabe i mogą pękać w miarę starzenia się drzewa. Po przycięciu drzewo powinno mieć od dwóch do czterech gałęzi promieniujących w różnych kierunkach.
3. Przytnij długie gałęzie i tak zwanego lidera (najdłuższa, rosnąca pionowo gałąź). Podcinaj gałęzie dłuższe niż 75 cm o około jedną trzecią, aby je usztywnić i wzmocnić. Lidera skróć, aby wystawał na około 25 cm nad najwyższą gałęzią. 

Przycinanie drzewa – sezon 1

1. Po około dwóch miesiącach po rozpoczęciu wzrostu (zazwyczaj w środku lata), wybierz najbardziej pionowy z pędów jako nowego lidera i usuń konkurujące pędy (wszystkie podobne pod względem wysokości i szerokości do lidera). Mniejsze gałęzie powinny rozwijać się 10-20 cm poniżej linii cięcia lidera. Pozbądź się też gałęzi wyrastających pod małym kątem. Coroczne wzmacnianie lidera poprawia wytrzymałość całego szkieletu drzewa.

Przycinanie drzewa – sezon 2

1. Ponownie ustanów lidera. Usuń konkurencyjne pędy. Pozostałe powinny sięgać maksymalnie do 3/4 wysokości lidera. 

2. W tym sezonie zależy nam na jak najmniejszej ilości gałęzi przycinanych gałęzi. W ten sposób zachęcimy drzewko do jak najwcześniejszego owocowania. Zamiast usuwać gałęzie rosnące pod zbyt ostrym kątem (mniej niż 60°), trzeba je ukierunkować. Możemy zrobić to przy pomocy spinaczy do ubrań (zaczepiany je na pniu, a za pomocą końcówki wyginamy gałązki ku dołowi) lub ciężarków (np. woreczków z piaskiem czy kamieniami). 

Przycinanie drzewa – sezon 3

1. W kolejnych latach traktuj drzewo w taki sam sposób, jak w drugim sezonie. Gdy w trzecim lub czwartym roku drzewo zakwitnie, należy usunąć owoce z lidera i młodych gałęzi w górnej części drzewa. Inaczej drzewu grozi złamanie pod własnym ciężarem. Usunięte powinny zostać również rozwijające się z gałęzi bezowocne, pionowe pędy. 

2. Utrzymuj wysokość drzewa w ryzach, przycinając szczyt drzewa tuż poniżej dwuletniej linii wzrostu, czyli rozstrzelenia szczytów niższych gałęzi w koronie.