Jak zwykle u Austen - intryga salonowa goni intrygę, perypetie miłosne rozgrywają się w stylowych dekoracjach. Lady Susan Vernon to młoda i piękna wdowa. Przyjeżdża do rezydencji swoich teściów u których  zamierza przeczekać burzę i skandal wywołany plotkami o jej niemoralnym prowadzeniu się. Lady Susan j nie jest może specjalnie wykształcona, ale jedno jest pewne – w sztuce uwodzenia osiągnęła mistrzostwo. Pobyt w majątku Vernonów postanawia spożytkować na to,  by znaleźć kandydata na męża dla siebie  i odpowiednią partię dla dorastającej córki. Z pomocą ma jej przyjść przyjaciółka Alicia Johnson. Plany obydwu dam pokrzyżują dwaj przystojni i przebiegli zalotnicy. 

Zdjęcie: materiały prasowe

Jak zwykle w tego typu produkcjach uwagę publiczności (w większości zapewne  żeńskiej) przyciągną autentyczne wnętrza, w których kręcono sceny salonowe i wspaniałe kostiumy. Choć akcja rozgrywa się na prowincji angielskiej plenery i wnętrza kręcone były w Irlandii.

Zdjęcie: materiały prasowe

Kolejnym wabikiem jest osoba autorki – Jane Austen. To rzadki przypadek, gdy pisarka zdobywa uznanie krytyki i jednocześnie popularność (oszałamiającą!) czytelnika oraz widza kinowego i telewizyjnego. Każda powieść Austen była przeniesiona na duży i mały ekran (czasami nawet wielokrotnie). "Lady Susan" – jedno z wczesnych opowiadań Angielki doczekał się ekranizacji dopiero teraz. 

Co ciekawe opowiadanie wyreżyserował scenarzysta, twórca kina niezależnego Whit Stillman.  – To wielka radość wyreżyserować nową Jane Austen i dołączyć do grona cieszących się niesłabnącą popularnością ekranizacji jej utworów – powiedział Stillman.

W filmie zagrały dwie niezwykłe aktorki  Kate Beckinsale jako Lady Susan Vernon i Chloe Sevigny jako Alicia Johnson. Na szczególnie wyróżnienie zasługuje  świetna rola Kate Beckinsale.

Przyjaźń czy kochanie? reż. Whit Stillman, w rolach głównych: Kate Beckinsale, Chloe Sevigny, Xavier Samuel, Emma Greenwell, Justin Edwards, Jemma Redgrave, prod. Francja, Holandia, Irlandia, USA, czas trwania: 92 min, dystrybucja Forum Film