Zgodnie z polską tradycją uroczystość Pierwszej Komunii Świętej odbywa się w jedną z majowych niedziel. Jeśli dzieci przystępujących do sakramentu jest wyjątkowo dużo, może się zdarzyć, że uroczystość odbędzie się w sobotę lub dopiero w czerwcu. Najczęściej dokładną datę poznaje się na początku roku szkolnego, i wtedy też rozpoczynają się przygotowania do sakramentu.

Uroczystość w kościele - o czym trzeba pamiętać?

Kluczowym elementem Pierwszej Komunii Świętej jest oczywiście uroczystość w kościele. Dlatego warto poświęcić czas na pomoc dziecku w przygotowaniu się do tego dnia. W czasie szkolnych przygotowań ksiądz czy katecheta wyjaśnia dzieciom znaczenie spowiedzi i Eucharystii, omawia fragmenty Ewangelii. Czasem dzieci muszą przejść swego rodzaju egzamin dopuszczający do Pierwszej Komunii Świętej, co bywa dla nich stresującym wydarzeniem. Na kilka tygodni przed samą uroczystością dzieci zwykle mają próby - z śpiewania pieśni, czytania Pisma Świętego czy mówienia wierszyków. Okres przygotowań do komunii to często czas wzmożonej ciekawości dzieci na tematy religijne czy związane bezpośrednio z Kościołem. Często wtedy pojawiają się także niewygodne pytania, np. dlaczego nie chodzimy regularnie do kościoła. Warto zawczasu przygotować się na takie rozmowy.

Sukienka na komunię - a może alba?

Już na samym początku trzeba z innymi rodzicami i katechetami czy duchownymi, którzy przygotowują dzieci do sakramentu, poruszyć kwestię stroju komunijnego. Czy ma być biała sukienka dla dziewczynek i garnitur dla chłopców czy wszystkie dzieci mają być ubrane w alby? To drugie rozwiązanie jest tańsze i pozwala uniknąć sytuacji, w której moda staje się ważniejsza od samego sakramentu. Cena alby zwykle waha się między 100 a 200 zł, a może być jeszcze mniej, jeśli kupuje się używaną od starszych roczników. Koszt sukienki komunijnej czy garnituru jest znacznie większy, bo wynosi zwykle min. 300 zł.

Przyjęcie komunijne - od czego zacząć organizację?

Po uroczystości w Kościele zwykle następuje uroczysty obiad w mniejszym lub większym gronie rodzinnym. Organizacja przyjęcia komunijnego to spore przedsięwzięcie - organizacyjnie i finansowo. Planowanie obiadu warto zacząć odpowiednio wcześniej, i to od ustalenia kwoty, którą możemy przeznaczyć na zorganizowanie przyjęcia komunijnego dla dziecka.

W drugim kroku należy sporządzić listę gości, bez których nie wyobrażamy sobie tego dnia. Coraz częściej na komunię – poza dziadkami i chrzestnymi – zaprasza się również dalszą część rodziny. Aby dziecko nie musiało pół dnia nudzić się pośród dorosłych gości, z powagą dyskutujących o swoich sprawach, warto zapewnić dziecku towarzystwo rówieśników. Dopiero znając budżet oraz listę gości można zdecydować o miejscu na przyjęcie.

Jak znaleźć odpowiednią restaurację na komunię?

Jeśli planujemy na komunię zaprosić najbliższą rodzinę możliwe, że uda się urządzić obiad w domu. Rozwiązanie to jest tańsze niż przyjęcie w restauracji, ale wiąże się z większą liczbą obowiązków. Przyjęcie komunijne w lokalu pozwala oszczędzić dużo czasu i energii. Dlatego coraz więcej rodziców dzieci pierwszokomunijnych organizuje przyjęcie komunijne w restauracjach. Sposobów, by znaleźć lokal na komunię jest kilka. Najprościej to po prostu wybrać restaurację, którą już się zna. W takiej sytuacji wystarczy poprosić o wycenę przyjęcia komunijnego i upewnić się, czy mają wolny termin w majową niedzielę. Można też poprosić o rekomendację znajomych lub poszukać informacji na Facebooku czy w Google.

Istnieją także serwisy ułatwiające znalezienie restauracji lub sali bankietowej na przyjęcie. Za pomocą platformy Briefly wystarczy określić kryteria dotyczące poszukiwanej restauracji - od lokalizacji przez wystrój po budżet - i te które je spełniają same wysyłają oferty z wyceną i proponowanym menu. To wygodne rozwiązanie, bo nie trzeba wydzwaniać, aby dopytywać o wolny termin czy ceny. W dużych miastach rezerwację lokalu warto zrobić jak najwcześniej. Jeśli przyjęcie komunijne potrwa 4 lub więcej godzin może być trudno zarezerwować odpowiedni lokal już w okolicach stycznia-lutego. Jeśli planuje się krótki 2-godzinny obiad rodzinny, to nie powinno być problemów ze znalezieniem lokalu na komunię nawet na wiosnę.

Ile kosztuje zorganizowanie komunii?

Koszt przyjęcia w restauracji w dużych miastach zaczyna się od 80 zł za osobę (dzieci płacą mniej), i zależy od kilku czynników - głównie od lokalizacji i prestiżu lokalu oraz czasu trwania obiadu. Przykładowo, za przyjęcie komunijne dla 15 osób w Warszawie w restauracji w centrum miasta zapłaci się min. 2000 zł. Trzeba też wziąć pod uwagę wiele mniejszych kosztów. Dzieci szykujące się do komunii muszą zaopatrzyć się też w książeczkę do nabożeństwa, łańcuszek z medalikiem lub krzyżykiem oraz czasem Pismo Święte (co łącznie kosztuje ok. 100-200 zł). W komunijnym budżecie warto uwzględnić także wydatki na samą ceremonię w kościele. Dekoracje kościoła, pamiątki, kwiaty i datek dla księdza to zwykle koszt od 50 do 150 zł za dziecko. Czasami rodzice wspólnie wynajmują też fotografa lub kamerzystę, który uwiecznia uroczystość w Kościele, i na koniec robi wspólne i indywidualne zdjęcia wszystkim dzieciom, które przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej.

--

Zobacz też: Najlepsze prezenty na komunię >>>