Jak dbać o spierzchnięte wargi?

Jesienią i zimą nasze wargi bardzo często są spierzchnięte i wymagają gruntownego nawilżenia. W tym celu nasze babki stosowały czystą lanolinę, którą obecnie możesz kupić w aptece lub pomadkę.

Tę drugą przygotujesz sama. Wystarczy, że wymieszasz ze sobą następujące składniki:

  • 10 gramów białego wosku pszczelego;
  • 30 gramów oleju migdałowego;
  • 4 gramy esencji benzoesowej, czyli żywicy pozyskanej z drzew rosnących we wschodniej Azji i Indiach.

Jak pozbyć się piegów?

Jedni je kochają, inni nienawidzą. Zazwyczaj kobiety posiadające liczne brązowe kropeczki na twarzy należą do tej drugiej grypy i niejednokrotnie zastanawiały się, jak pozbyć się piegów? Podobne dylematy miały nasze babki, gdyż w II Rzeczypospolitej piegi uznawano niemal za tragedię, a sposobów na usunięcie ich było mnóstwo. Jednym z nich jest domowy krem do twarzy z ogórków.

Do jego przygotowania potrzebujesz czterech ogórków szklarniowych. Powinny pochodzić z ekologicznej uprawy, dzięki czemu nie będą zawierały dużej ilości szkodliwych środków chemicznych. Dwa ogórki kroimy na cienkie plasterki, jak podczas robienia mizerii. Zalewamy je 100 gramami oleju ze słodkich migdałów lub dobrej jakości oliwy z oliwek. Po 2-3 dniach filtrujemy je przez gazę odciskając olej.

Do płynu dodajemy sok wyciśnięty z pozostałych dwóch ogórków. W kąpieli wodnej rozpuszczamy 50 gramów lanoliny i 50 gramów wosku. Kiedy już się połączą dodajemy uprzednio przygotowany płyn oraz pozostałe składniki: 50 gramów gliceryny, 3 łyżki spirytusu i pół łyżeczki boraksu. Mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Na koniec można dodać 10 gramów balsamu peruwiańskiego, który odkaża skórę. Gdy mieszanka ostygnie, przybierze postać lekkiego kremu. Należy go przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu kilku tygodni.

Jak się pozbyć wągrów?

Pomimo upływu wielu lat problem wciąż jest na czasie i niejedna z nas zastanawia się, jak się pozbyć wągrów. Nasze babcie stosowały wykonaną przez siebie maść. Potrzebne składniki to:

  • cztery części glinki białej (kaolinu, który można kupić w sklepach z półproduktami kosmetycznymi);
  • trzy części gliceryny;
  • dwie części dobrej jakości octu;
  • odrobina ulubionego olejku eterycznego.

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, Maść należy stosować wieczorem uważając, by nie dostała się do oczu, ponieważ zawiera ocet.

Więcej receptur znajdziesz w książce:

Piękno bez konserwantów