Ręczniki w łazience - zapomniany element

Przy tak dużej ilości prania, jaka codziennie czeka na nas w koszach, często nie nadążamy kontrolować regularnego wrzucania do pralki ręczników. Okazuje się, że częściej wycieramy się ręcznikami z bakteriami, niż czystymi. W wielu domach panuje też przekonanie, że susząc się ręcznikiem zawsze po myciu, nie przenosimy zarazków na materiał. 

Przeczytaj także o 5 złotych zasadach perfekcyjnego prania!

Metody na domowe wybielanie ręczników

 1. Soda oczyszczona z octem 
  Najprostsze metody przynoszą często świetne rezultaty. Bakteriobójczo i wybielająco zadziała mieszanka octu z sodą. Wystarczy, że namoczysz ręczniki w ciepłej wodzie, po czym wrzucisz je do pralki dodając szklankę octu i pół szklanki sody. Wypierz ręczniki w wysokiej temperaturze, najlepiej zastosuj podwójne płukanie. 
 2. Aspiryna 
  Najlepiej zadziała na pozbycie się bakterii i żółtych plam na ręcznikach. Konieczne będzie rozpuszczenie kilku tabletek w wodzie i namoczenie w mieszance ręczników. Po kwadransie wypierz je w pralce jak zwykle. To tyle! 
 3. Cytryna 
  Plasterki cytryny także mogą być rozwiązaniem na problemy z poszarzałymi ręcznikami. Zagotuj w dużym garnku cytrynę w plasterkach i do tak przygotowanej mieszanki włóż ręczniki. Namocz je godzinę, po czym wrzuć do pralki i nastaw klasyczne pranie. 

Ręczniki - jak często prać

Może być zaskakujące, że optymalną częstotliwością dezynfekcji ręczników w prace to 3 do 4 dni. Pranie ręczników około dwa razy w tygodniu jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla utrzymania ich w higienie i czystości. Mimo, że ręcznik kąpielowy stosowaliśmy tylko do osuszania ciała po prysznicu, kiedy to uznajemy nasze ciało za czyste, to pocierając skórę ręcznikiem przenosimy na niego komórki martwego naskórka - pożywkę dla bakterii. Jeśli używamy ręczników na treningach lub basenie - te powinniśmy wyprać po każdym użyciu. Mają one za dużo kontaktu z bakteriami z zewnątrz, jak te z maszyn na siłowni, które powinny być jak najszybciej pożegnane w pralce. Pamiętaj też, że czystość ręczników zależy od kondycji twojej pralki, dlatego warto przetestować 3 domowe sposoby na czyszczenie pralki. 

Ręczniki - jak zachować ich kondycję?

Aby cieszyć się świeżymi i puszystymi ręcznikami jak najdłużej mamy kilka wskazówek, które w tym pomogą!

 • 60 stopni to odpowiednia temperatura do prania ręczników - taka ilość Celsjuszy pozwoli na pozbycie się bakterii, ale nie odbije się na włóknach materiału. Nie powinny one w żaden sposób się skurczyć. 
 • W przypadku ręczników zawsze stosuj podział na białe/kolorowe. Odpowiednio do pranych kolorów dopasuj detergent. Proszek do prania jasnych rzeczy pomoże zachować krystaliczną biel i upora się z przebarwieniami na białym ręczniku. Detergent do prania kolorowych materiałów nie spowoduje, że ręczniki w żywych kolorów wyblakną. 
 • Płyn do zmiękczania materiałów używaj oszczędnie - dają on świetny w odczuciu efekt, jednak zmniejsza chłonność ręcznika.
 • Jeśli posiadasz suszarkę bębnową - wysusz w niej swoje ręczniki. To najlepsza metoda, by były puszyste i miękkie. Unikaj wieszania ręczników na takich urządzeniach, jak grzejniki - spowodują one, że ręcznik stanie się twardy i nieprzyjemny podczas używania.