Emocje na talerzach

Najlepsze Restauracje zapraszają na wiosenny FESTIWAL NAJLEPESZYCH RESTAURACJI Restaurant Week. Weźmie w nim udział ponad 65 wiodących Restauracji w Stolicy! Najlepsi Szefowie Kuchni przygotowali EMOCJE NA TALERZACH!, czyli popisowe trzydaniowe doświadczenia restauracyjne w festiwalowej cenie 39 zł. Tegoroczne menu zaprojektowano z myślą o uczuciach, jakie im towarzyszą. Szczęście i zaskoczenie, harmonia i pożądanie, radość i wzruszenie, miłość i ekscytacja, euforia i duma, wolność i niepewność. Wspomnienie kojącego smaku dzieciństwa i zadziwiające niespodzianki – to wszystko znajdziecie w emocjonujących daniach i doświadczeniach nadchodzącej edycji Festiwalu najlepszych Restauracji.

restaurant-week

Festiwal, który łączy przy stole

Aby wywołać odpowiednie emocje na talerzach i podarować Gościom zmysłowe doświadczenie, Szefowie Kuchni w całej Polsce przygotują specjalne, trzydaniowe menu degustacyjne: przystawkę, danie główne i deser – w festiwalowej cenie 39 zł. Tę prostą formułę pokochali Polacy, którzy tłumnie ruszyli do restauracji w ostatnich latach. W ramach Festiwalu odbędzie się także szereg wydarzeń dedykowanych kulturze stołu, smakom, aromatom, emocjom oraz towarzyskości, która sprawia, że wspólnie cieszymy się restauracyjnym doświadczeniem. Możemy się spodziewać m.in. kulinarnych warsztatów, wykładów czy degustacji. Wszystkie szczegóły dostępne będą na początku kwietnia na stronie internetowej Festiwalu: www.RestaurantWeek.pl. Warto założyć Konto Gościa, które gwarantuje pierwszeństwo wyboru miejsc, udział w konkursach i dostęp do wszelkich aktualności.

restaurant-week-2017

Zasady uczestnictwa

1. Festiwalowe menu i rezerwacje stolików są dostępne na www.RestaurantWeek.pl. W festiwalu biorą udział restauracje z Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Poznania, Śląska, Lublina, Łodzi, Szczecina, Białegostoku, Torunia, Rzeszowa, Słupska i Ustki. 

2. Miejsca, które biorą udział w festiwalu to starannie wybrana grupa najlepszych i najbardziej autorskich restauracji. Każda z  nich oferuje trzydaniowe doświadczenie restauracyjne - specjalnie skomponowane popisowe menu festiwalowe, złożone z przystawki, dania głównego i deseru.

3. Całego zestawu można spróbować w specjalnej festiwalowej cenie 39zł! To njjlepsza okazja, by poznać nowe, ciekawe smaki, kuchnie i restauracje!

4. Czas rezerwacji wynosi 90 minut, zaczynając od godziny Twojej rezerwacji. Prosimy o punktualność – po upływie tego czasu będą już czekać kolejni Goście. To równe szanse dla każdego na wymarzone doświadczenie restauracyjne.

--

Wygraj wejściówki na Restaurant Week!

Specjalnie dla Was mamy do rozdania dwie podwójne zaproszenia na Restaurant Week - do wykorzystania w dowolnym mieście, w którym odbywa się festiwal.

Co trzeba zrobić, by wygrać? Napisz nam, jaką kuchnię świata lubisz najbardziej i dlaczego - a odpowiedź wyślij na adres: claudia@burdamedia.pl 

Autorów dwóch najciekawszych wypowiedzi nagrodzimy wejściówkami na festiwal.

restaurant-week-wiosna