Malwa (Alcea) na tle drewnianego domu, od zawsze kojarzy się z romantycznym, rustykalnym stylem. Te dorastające do 1,5 m dwuletnie rośliny zielne zachwycają długimi kwiatostanami, oblepionym wręcz dużymi kwiatami w pięknych kolorach. Kwitnienie rozpoczyna się na początku lipca i trwa około 3 miesięcy. Te wysokie rośliny stanowią doskonałe tło dla innych, niższych jednorocznych oraz bylin. Można je również sadzić wokół pergoli, przy domach lub ogrodzeniach.

Malwy najlepiej rosną w pełnym słońcu lub w miejscu z rozproszonym światłem. Idealne podłoże dla malw to lekka, żyzna gleba.

Nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Najważniejsze jest, aby nie przekarmić roślin. Przy nadmiernym nawożeniu będą bujnie rosły, ale słabo kwitły. Nie tolerują nadmiernego podlewania. Malwy rozmnażamy wysiewając nasiona do gruntu w miesiącach letnich, a rozsadę sadzimy na miejsce stałe jesienią lub wiosną następnego roku.

Łubin (Lupinus) to wieloletnia, szybko rosnąca roślina, która przybyła do Europy z Ameryki Północnej. Od maja do sierpnia barwne, pachnące kwiaty łubinu zdobią klomby i rabaty. Rośliny z łatwością znoszą nawet zacienione stanowiska i okresowy brak wody. Preferują gleby lekko kwaśne, żyzne i dość wilgotne. Nie wymagają nawożenia. Łubin stał się popularny wśród ogrodników nie tylko ze względu na swój wygląd, ale także na praktyczne zastosowanie. Na korzeniach roślin pojawiają się brodawki zasiedlane przez bakterie wiążące azot. Stanowisko po łubinie pozostaje więc żyzne, zasobne w azot i o dobrej strukturze. Nasiona łubinu możemy wysiewać właściwie przez cały rok, także do donic i dużych pojemników.

Dalia (Dahlia) zwana także georginią ma nie tylko atrakcyjny wygląd lecz także bogatą historię. Łacińska nazwa Dahlia została nadana roślinie w 1791 roku przez hiszpańskiego botanika. Drugą nazwę – Ggeorginia – otrzymała na cześć niemieckiego naukowca Johanna Georgi. Dalie są uwielbiane przede wszystkim za swoje duże, pełne, kolorowe kwiaty. W zależności od odmiany rośliny osiągają od 20 do 150 cm wysokości. Kwitnienie rozpoczynają latem i może ono trwać, aż do przymrozków. Po pierwszych większych mrozach obumiera cała nadziemna część rośliny. Bulwy dalii są następnie wykopywane i przechowywane. W otwartym gruncie sadzimy je dopiero w 2 połowie maja, gdy minie już ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków. Dalie preferują stanowiska słoneczne, ciepłe, a gleby żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne. W trakcie wegetacji nawozimy, podlewamy i na bieżąco usuwamy przekwitłe kwiatostany dalii. Rozmnażamy rośliny przez podział karp oraz wysiew nasion.

Piwonia (Peonia) to jeden z kwiatów lubianych przez wszystkich. Duże kwiaty o średnicy do 25 cm i delikatny zapach sprawiły, że piwonia królowała w każdym przydomowym ogrodzie. Istnieją odmiany krzewiaste i zielne piwonii. Dojrzały krzew osiąga wysokość do 1 m wysokości, natomiast piwonia drzewiasta dorasta do 2 m. Kwitnienie jest zróżnicowane w zależności od odmiany i trwa od 1 do 3 tygodni. Piwonie lubią miejsca, gdzie jest ciepło i słonecznie. Dobrze znoszą suszę, a mrozoodporność i łatwa pielęgnacja sprawiają, że jest to idealna roślina nawet dla amatorów ogrodnictwa. Preferują gleby próchnicze, wilgotne, przepuszczalne o odczynie zbliżonym do obojętnego. Rozmnażamy piwonie dzieląc karpy późnym latem. Czynnikiem decydującym o zakwitnięciu roślin jest głębokość sadzenia – nad karpą może być maksymalnie 3-5 cm podłoża.

Niezapominajki (Myosotis) to rośliny zielne, dwuletnie w uprawie. W trzecim roku życia niezapominajki tracą swoją atrakcyjny wygląd: łodygi wydłużają się, a drobne kwiaty stają się jeszcze mniejsze. Roślina zakwita wiosną. Najczęściej spotykanym kolorem kwiatów jest niebieski, ale istnieją również odmiany o kwiatach białych i różowych. Niezapominajka preferuje stanowiska lekko ocienione, a gleby umiarkowanie wilgotne i niezbyt żyzne. Sadzone w doniczkach niezapominajki będą wymagały regularnego podlewania, nawożenie oraz zabezpieczenia przed mrozem.

Zobacz również: