W restauracjach znajdziemy wiele rodzajów pizzy. Przy odrobinie szczęścia możemy zjeść taką, która będzie na wskroś włoska! 

Geneza pizzy - jaka jest historia pizzy? 

Nazwa naszej ulubionej potrawy wywodzi się od słowa picea, co oznacza w bezpośrednim tłumaczeniu placek z mąki. I nic w tym mylnego - pizza to nic innego jak połączenie mąki, drożdży i wody, które to po wyrobieniu upieczone są z dodatkami. Pierwsze informacje o tym daniu odnajdziemy już w greckich pismach z X wieku. Placki przeżyły jednak największy rozwój i wzrost popularności w wieku XIII, gdy pomidory stały się bardzo popularnym warzywem. 

Pizza, którą zamawiamy dzisiaj faktycznie pochodzi jednak z Włoch i to właśnie tam ukształtował się jej ostateczny kształt. Zawdzięczamy to neapolitańskiemu kucharzowi, który na cześć królowej Włoch stworzył właśnie Margaritę. Pizza ta stanowiła hołd na cześć flagi Italli: dojrzałe, czerwone pomidory, najlepszej jakości mozzarella oraz świeża bazylia.

Pieczenie pizzy: Jak używać kamień do pizzy?

Kamień do pizzy to element wyposażenia kuchni, który przyda się każdemu amatorowi domowej pizzy. Dzięki zastąpieniu tradycyjnej blachy kamieniem do pizzy będziemy mogli szybciej i smaczniej ją wypiekać. Dzięki temu, że kamień o wiele lepiej magazynuje ciepło z piekarnika, możemy sprawniej wypiec placek, nie przesuszając go. Najlepszy efekt wypieku osiągniemy, gdy przed położeniem pizzy na kamień podgrzejemy go przez około 30 minut

Pamiętajmy, że taki kamień bardzo mocno się nagrzewa, dlatego unikajmy wyciągania go z piekarnika. Ściągajmy z niego samą pizzę, a kamieniowi pozwólmy ostygnąć w piekarniku. 

Z czego zrobiony jest kamień do pizzy? Jakie są jego rodzaje?

Wyróżniamy dwa najpopularniejsze rodzaje kamieni do wypieku pizzy: 

  • granitowy - bardziej wytrzymały, łatwy w czyszczeniu dzięki gładkiej powierzchni. Jego minus to dłuższe nagrzewanie się oraz spora masa,
  • szamotowy - bardzo odporny na wysokie temperatury. Sprawdzi się także na grillu, gdy działa na niego „żywy ogień”. Częściej wybierany przez kucharzy. Jest lżejszy od granitowego i szybciej nagrzewa się i oddaje ciepło. Jest doskonałym wyborem, gdy uwielbiamy pizzę na cienkim cieście. 

Kamień do pizzy nie musi być wykorzystywany jedynie do pieczenia włoskich placków. Idealnie sprawdza się na grillu, czy przy pieczeniu ryb, mięsa czy warzyw. Do kamieni często dołączone są także uchwyty lub stojaki - to ułatwia przenoszenie i chroni przed oparzeniem. Nie masz na czym podać serów i winogrona jako przekąski na imprezie? Kamień do pizzy sprawdzi się w tym idealnie. 

Jakie są rodzaje pizzy? Rodzaje pizzy (nie tylko) włoskiej

Niesamowita popularność pizzy we Włoszech sprawiła, że w zależności do jakiej części kraju pojedziemy, spróbujemy innego rodzaju placka:

  • pizza neapolitańska - najbardziej znana i klasyczna pizza, określana mianem ojczystej. Ciekawostką jest, że w samym Neapolu funkcjonuje stowarzyszenie, które wydaje oficjalne potwierdzenia autentyczności dania. Pizza powstaje tradycyjnie ze specjalnej mąki włoskiej, wody, soli i drożdży. Klasyczne przepisy nakazują odczekać nawet 24 godziny, by odpowiednio wyrosło. Pizzę powinno się wypiekać w piecu nie dłużej niż 2 minuty! Pizza powinna mieć bardzo miękki, lejący środek i chrupiące brzegi. Klasycznie używa się 2-3 składników: pomidorów, mozzarelli, bazylii lub czosnku. 

Sprawdź też: Ciasto na pizzę - najlepszy przepis ->>

  • pizza rzymska - to zupełnie inny rodzaj pizzy. Jest bogata w dodatki i cechuje ją większa chrupkość. Wypiekana w mniej nagrzanym piecu, odrobinę dłużej. Do rzymskiej pizzy należy ulubiona przez wielu capricciosa z szynką. W Rzymie spotkamy ją na każdym rogu!
  • pizza sycylijska - bardzo podobna do “polskiej”, puszystej wersji pizzy. Piecze się ją najdłużej, w najniższej temperaturze. Ciasto wyrasta krótko, więc jest grubsze i bardziej zbite. Pizza z Sycylii podawana jest na prostokątnych kamieniach - łatwo ją odróżnić.
  • pizza bianca - wyróżniona nie na podstawie pochodzenia, ale rodzaju sosu...a raczej jego braku! Podaje się ją z szynką, oliwą. Bardzo przypomina foccacię. Czasami do tego rodzaju uznaje się także pizzę z białym sosem na bazie mleka. 

Poza włoskimi granicami jada się również pizzę nowojorską - najbardziej znaną, amerykańską pizzę. To spadek po setkach tysięcy Włochów emigrujących do USA. Ciekawostką jest, że kawałek pizzy kosztuje tyle ile bilet na przejazd metrem! Uwaga! Jest o wiele bardziej kaloryczna :)