Rogowacenie okołomieszkowe - czym właściwie jest?

Ten skórny problem to klasyczny przypadek dolegliwości dermatologicznej. Oprócz niepożądanego wyglądu skóry, rogowacenie okołomieszkowe nie powoduje większych problemów. Przypadłość ta polega na pojawianiu się  bardzo drobnych, ale wyraźnie wyczuwalnych na skórze krostek, które mogą się delikatnie zaczerwieniać. W wyglądzie rogowacenie bardzo przypomina “gęsią skórkę”. Powodem pojawiania się krostek jest produkcja zbyt dużej ilości kreatyny przez nasz naskórek i jego odkładanie się w mieszkach włosowych. Razem z krostkami możemy także zaobserwować objawy, takie jak uczucie szorstkiej skóry, swędzenie, intensywne zaczerwienienie skrajnie zgrubiałych mieszków. 
Najpopularniejszymi miejscami na ciele, gdzie pojawiają się oznaki rogowacenia są skóra na ramionach oraz udach. Jeśli nasz naskórek jest podatny na rogowacenie, krostki mogą ujawnić się także na przedramionach, górnej części pleców, a także twarzy. 

Rogowacenie okołomieszkowe - co jest jego przyczyną?

W świecie dermatologii przyjęto jedną tezę na temat przyczyny powstawania rogowacenia okołomieszkowego - genetyka. Jeśli w Twojej rodzinie są osoby walczące z atopowym zapaleniem skóry, czy mają problemy z tarczycą, rogowacenie może dokuczać także i Tobie. Nie ma żadnej reguły co do wieku, w którym problem rogowacenia może się uwidocznić. Najczęściej jednak, borykają się z nim młodzi ludzie w okresie dorastania, którzy jeszcze nie mają wyregulowanej ilości wydzielania łoju przez skórę. 

Rogowacenie okołomieszkowe - sposoby leczenia

Niestety, jak wiele chorób dermatologicznych, rogowacenie okołomieszkowe to dolegliwość, na którą nie ma lekarstwa. Możemy mu przeciwdziałać i łagodzić występujące objawy, jednak nie ma możliwości zwalczenia go całkowicie. Aby poprawić kondycję skóry, przede wszystkim postawmy na odpowiednią pielęgnację ciała. Najlepiej sprawdzą się kremy na bazie mocznika. Kolejnym krokiem do zmniejszenia objawów rogowacenia, to picie odpowiedniej ilości wody. 2 litry wody dziennie to minimum, które należy wypić, by skóra była odpowiednio nawodniona i nie przesuszała się. W walce z rogowaceniem okołomieszkowym pomoże także kompleks witamin A, C i E, które sprzyjają dobrej dobrej kondycji skóry. Jak zawsze, wiele zdziałamy także odpowiednią dietą - do odżywiania włącz cytrusy, a także owoce jagodowe, np. truskawki. Z warzyw wybieraj częściej natkę pietruszki, szpinak, czerwoną paprykę. Nie zapominaj także o dostarczaniu kwasów omega-3. Znajdziesz je w morskich rybach, orzechach oraz jajkach.

Rogowacenie okołomieszkowe - jak walczyć z nim w domu?

Małymi zmianami w swoim domu, także możesz wspomóc kondycję naskórka. Warto pozbyć się niechcianego kurzu i szkodliwych substancji z powietrza, takich jak dym papierosowy, czy rozpylone detergenty. Z pomocą przyjdzie tu nawilżacz lub oczyszczacz powietrza.

Staraj się zakładać także ubrania z naturalnych materiałów, takich jak bawełna. Aby zmniejszyć intensywność zrogowaceń na skórze możesz zastosować pewne metody pielęgnacji, które w tym pomogą. Wybieraj podczas kąpieli peelingi gruboziarniste. Pomocny będzie także masaż suchą szczotką. Do kąpieli dodaj także sól, nawet kuchenną. Dzięki temu zmiękczysz wodę i mniej wysuszysz skórę. Zamiast peelingu chemicznego, warto co jakiś czas przecierać skórę wacikiem nasączonym octem jabłkowym. Wystarczy rozetrzeć go na skórze, odczekać kwadrans, spłukać wodą i intensywnie nakremować ciało. 

Rogowacenie okołomieszkowe to frustrująca przypadłość. Domowymi technikami i regularnością możemy jednak wspomóc naszą skórę i zadbać o jej piękniejszy wygląd, zwłaszcza przed nadchodzącym latem.