Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) – ta jednoroczna roślina swoją nazwę zawdzięcza bardzo przyjemnemu, słodkiemu aromatowi. Łodyga groszku jest wysmukła, płożąca i słabo rozgałęziona. Liście zielone z pięknym niebieskim odcieniem. Na końcach pędów wyrastają wąsy czepne, dzięki którym groszek może wspinać się na podpory. Drobne, zebrane w grona kwiaty są zróżnicowane kolorystycznie: białe, różowe, kremowe, czerwone, fioletowe, niebieskie. Okres kwitnienia jest bardzo długi, od czerwca do października. Groszek preferuje stanowisko ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru, a glebę żyzną, lekko wilgotną o odczynie zasadowym. Nasiona groszku wysiewamy bezpośrednio do gruntu od połowy kwietnia lub też produkujemy rozsadę wysiewając nasiona w lutym i marcu w ciepłymi miejscu. Rozsadę sadzimy na balkonie pod koniec kwietnia. Między roślinami pozostawiamy odstępy 20-25 cm, w zależności od wybranej odmiany. Groszek ma duże wymagania pokarmowe, dlatego należy go regularnie zasilać. Konieczne jest także częste podlewanie, tak by ziemia nie wysychała.

Barwinek pospolity (Vinca minor) – to niewielka, płożąca, zimozielona krzewinka idealna na ocienione stanowisko. Ciemnozielone liście i intensywnie niebieskie kwiaty stanowią urokliwą całość. Barwinek kwitnie od kwietnia do maja. Dla barwinka należy przygotować stanowisko ocienione, o wilgotnej, zasobnej glebie. Roślina poradzi sobie na suchym podłożu i jasnym stanowisku, ale będzie wtedy wymagała regularnego i obfitego podlewania. Barwinek bardzo szybko się rozrasta, więc przycinamy pędy by kontrolować nadmierny wzrost. Nie wymaga częstego nawożenia, wystarczy raz w miesiącu zasilić go nawozem wieloskładnikowym. Rozmnażamy rośliny przez podział lub sadzonki i sadzimy do doniczek wiosną lub jesienią.

Żagwin ogrodowy (Abrieta cultorum) - to niska, zimozielona bylina tworząca grube poduchy obsypane wiosną drobnymi kwiatkami. Jest gatunkiem mało wymagającym. Preferuje stanowisko słoneczne, a glebę mało zasobną, przepuszczalną, nawet kamienistą, o odczynie 6,0-7,0 pH. Nasiona wysiewamy do doniczek w maju lub wrześniu, a do produkcji rozsady w lutym. Rozsadę sadzimy do doniczek balkonowych w połowie maja. Można też dzielić rozrośnięte kępy otrzymując w ten sposób nowe sadzonki. Żagwin kwitnie od kwietnia do maja, a w sprzyjających warunkach może powtórzyć kwitnienie jesienią. Rośliny podlewamy oszczędnie. Nawozimy przed kwitnieniem nawozami do roślin kwitnących. Po pierwszym kwitnieniu przycinamy pędy, aby pobudzić wzrost i zawiązywanie pąków kwiatowych.

Kurzyślad (Anagallis monelli) - to mało wymagająca roślina, w naszych warunkach uprawiana jako jednoroczna. Kwitnie od maja do pierwszych przymrozków. Płożące pędy porośnięte są przez ciemnozielone, lancetowate liście. Dekoracyjne, pięciopłatkowe kwiaty najczęściej mają barwę intensywnie niebieską. Kurzyślad potrzebuje dużo ciepła, słońca i żyznego, przepuszczalnego, wilgotnego podłoża. Nie wymaga wiele uwagi, jeśli zostanie posadzony w odpowiednim miejscu. W pojemniku bryła korzeniowa szybko wysycha i trzeba ją podlewać prawie codziennie; w upalne dni rośliny należy także zraszać. Żółknące liście wskazują na przelanie. Przed rozpoczęciem kwitnienia zasilamy rośliny wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Rozmnażamy przez nasiona wysiewane w marcu w ciepłym miejscu. Rozsadę sadzimy do doniczek w maju. Możemy także wysiewać nasiona wprost do doniczek na przełomie kwietnia i maja.

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) to niska ( do 25 cm), zimozielona bylina o ozdobnych, sercowatych liściach i niebieskofioletowych kwiatach. Kwitnie długo – od wiosny do późnej jesieni. Bluszczyk kurdybanek preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste i nie toleruje bezpośredniego działania promieni słonecznych. Powinien mieć żyzne podłoże, bogate w składniki pokarmowe i lekko wilgotne. Podlewanie jest szczególnie istotnym zabiegiem – podczas suszy roślina szybko brązowieje i obumiera. Bluszczyk nie wymaga nawożenia. Rozmnażamy go przez sadzonki pędowe, bądź przez podział kęp.