Rower towarowy – czym się charakteryzuje?

Rower towarowy czy rodzinny, charakteryzuje się specjalną skrzynią na przodzie roweru w której można przewozić dzieci lub pupile. Pochodzą z rowerowej krainy – Holandii i bardzo szybko podbiły serca użytkowników w Polsce. Nie musimy bowiem wozić malucha w małym i niewygodnym siodełku, dziecko ma dużo miejsca w wygodnej skrzyni, która jest w stanie pomieścić do 100 kilogramów. Sama jazda jest przyjemna, ponieważ rower jest tak skonstruowany, aby bez większych problemów móc przemieszczać się nim z dziećmi.

Rower rodzinny – wady i zalety

Przy zapoznawaniu się z tego typu rowerami już na początku może nasunąć się pytanie: czy warto? Głównie dlatego, że ich ceny wahają się pomiędzy 4000 a 20 000 złotych.  Nie jest to mały wydatek, jednak tu pojawiają się pierwsze zalety. Oszczędzanie paliwa i poprawia zdrowia. Zdecydowanie lepsze będzie przemieszczanie się takim rowerem ścieżką rowerową aniżeli stanie w korku w godzinach szczytu, na przykład przy zawożeniu dziecka do szkoły lub przedszkola. Zdrowie i kondycja również polepszają się przy codziennym korzystaniu z roweru. Na dobrą sprawę można na nim jeździć przez cały rok, tym bardziej, że zimy w naszym kraju są coraz cieplejsze.  Dodatkowo koszty eksploatacji samochodu są zdecydowanie wyższe niż korzystanie z roweru. Zaczynając od kupna paliwa, przez dbanie o auto, aż po ewentualne opłaty parkingowe. Jest to też ciekawa forma przemieszczania się po mieście dzięki czemu możemy lepiej poznać okolicę po której się przemieszczamy. Ogromnym plusem, który zadowoli każdego miłośnika pięknych rzeczy będzie właśnie wygląd roweru. Jego ciekawa konstrukcja i zaawansowana budowa sprawiają, że na ten rower patrzy się bardzo przyjemnie.

Wszędzie tam, gdzie są plusy, znajdą się minusy. Tutaj głównym minusem posiadania roweru cargo może okazać się złe przystosowanie ścieżek rowerowych lub ich brak. Rower przez swoją wielkość i masę potrzebuje równego podłoża, najlepiej bez krawężników i ostrych zakrętów. Przez dużą skrzynię z przodu nie jest on aż tak skrętny jak normalny rower. Oznacza to, że nie zawsze taki rower nada się na warunki drogowe w naszej okolicy. Drugim minusem, również związanym z miejscem zamieszkania, jest kwestia przetrzymywania naszego pojazdu. Jest zbyt ciężki, aby wnosić go po schodach. W Holandii właściciele najczęściej trzymają je zaparkowane przed domem, tak jak samochody. Planując zakup takiego roweru warto zastanowić się czy okolica w jakiej mieszkamy będzie na tyle bezpieczna, aby trzymać pojazd na zewnątrz Jeżeli miejsce zamieszkania w pewien sposób sprzyja posiadaniu roweru rodzinnego, warto zaopatrzyć się w specjalne zabezpieczenie chroniące przez ewentualną próbą kradzieży. Z tego minusa wysuwa się jednak jedna pozytywna kwestia. Rower towarowy jest na tyle wytrzymały, że bez względu na porę roku, można trzymać go na zewnątrz, co tylko świadczy o jego jakości.

Rower towarowy – technicznie

Główną różnicą pomiędzy rowerem rodzinnym, a zwykłym rowerem będzie umiejscowienie przedniego koła. Co to oznacza? W innym momencie odczujemy wszelkie zmiany podłoża. Jest to kwestia przyzwyczajenia i po kilku jazdach nie będziesz odczuwała różnicy. Ogromnym plusem pod względem technicznym jest umiejscowienie kosza. Cały czas widzimy dzieci, mamy je na oku i możemy z nimi swobodnie rozmawiać. Na przykład w przyczepce dzieci siedzą z tyłu i jadąc ulicą kierowca samochodu mógłby jej nie zauważyć i spowodować poważny wypadek. Tutaj nie ma możliwości, aby taka sytuacja miała miejsce. Dużym plusem jest możliwość postawienia roweru na nóżkach, które są zamontowane pod koszem. Pozwala to na odejście od roweru bez potrzeby wyciągania z niego dziecka. System ten jest na tyle prosty, że poradzi sobie z nim każdy, bez względu na siłę czy masę ciała.

Rower rodzinny – jaki będzie najlepszy?

Do tej pory ze znalezieniem rowerów towarowych w Polsce był problem. Można było je sprowadzić zza granicy, jednak była to jeszcze bardziej kosztowna inwestycja. Tutaj pojawia się holenderska marka Babboe. Sama firma powstała z inicjatywy kilkorga rodziców, którzy szukali roweru towarowego dobrej jakości. Te, które swego czasu można było kupić na rynku były zdecydowanie za drogie, dlatego w przeciągu dwóch lat razem z inżynierami udało im się opracować własny model.

Rower Babboe waży około 55 kilogramów, więc nie będzie sprawiał problemów przy jeździe. W skrzyni mamy do dyspozycji ławeczkę i pasy co czyni go bezpiecznym nawet dla wiercących się maluchów. Dodatkowo Babboe posiada w swojej ofercie różne rowery towarowe, każdy znajdzie coś dla siebie. Od takich dla maluchów, przez specjalne do przewożenia czteronogich przyjaciół, aż po elektryczne wersje różnych modeli. Możemy też dokupić różne ciekawe elementy, na przykład przeciwdeszczową plandekę lub fotelik dla niemowlaka.

Jeżeli nie jesteś zdecydowana na tak poważny zakup od razu, sprawdź czy w twoim mieście nie ma możliwości wypożyczenia roweru cargo. Coraz więcej miast decyduje się na udostępnienie takich rowerów tuż obok zwykłych rowerów miejskich. Jest to świetny sposób na sprawdzenie czy taki rower to rozwiązanie dla Ciebie.