Równowaga PEH to przede wszystkim kompleksowy sposób na odżywienie naszych włosów. 

Równowaga PEH - podstawy techniki 

Sposób ten zakłada użycie 3 różnych substancji na trzech etapach. Stąd też pochodzi skrótowa nazwa PEH: proteiny, emolienty i humektanty. To właśnie tych substancji używamy w trakcie tej pielęgnacji.

Każda z nich odpowiada za zupełnie coś innego. Proteiny dbają o wypełnienie wszystkich ubytków w każdym włosie, humektanty są odpowiedzialne za odpowiednie ich nawilżenie, a emolienty stanowią barierę przed zbytnim parowaniem i wysuszeniem się włosa. 
Kluczowa dla równowagi PEH jest kolejność nakładania substancji, zawsze: proteiny, za nimi humektanty, a na koniec emolienty. Nie dajmy się więc zwieść nazwie. ;) 

Równowaga PEH - proteiny

Aby jak najlepiej zrozumieć zastosowanie protein musimy cofnąć się na lekcje biologii. Wtedy to omawialiśmy strukturę włosa, który zbuntowany jest z białek - aminokwasów. Proteiny także należą do tej grupy, naturalnie wiec mają za zadanie odbudowę włosa. To właśnie dzięki proteinom nasze włosy przestają być kruche, nie łamią się tak łatwo, zyskują na sile i wytrzymałości. Proteiny to dla nas także świetny składnik, jeżeli mamy włosy z tendencjami do skrętu. Fale i loki powinny być dzięki nim jeszcze bardziej uwydatnione. 

Jak stosować? 

Aby dobrać częstotliwość stosowania protein musimy poznać, jaką mamy porowatość naszych włosów. Te o niskiej porowatości, które są gładkie i jedwabiste w dotyku zawsze uznaje się za „zdrowsze”, jednak nie do końca przepadają za dużą ilością protein. Z reguły po ich zastosowaniu stają się jeszcze bardziej płaskie. Z drugiej strony włosy, które cechują się wysokoporowatością dobrze reagują na stosowanie protein. Dzięki nim lepiej rozczesują się, mniej puszą, są też dzięki aminokwasom bardziej sprężyste. 
Proteiny stosujmy maksymalnie 3 razy w miesiącu. Przeproteinowanie wywoła jedynie niezamierzone efekty, więc w tym wypadku mniej znaczy lepiej. 

Gdzie je znajdziemy? 

Zobacz również:

Metoda na znalezienie kosmetyku z proteinami jest prosta: czytajmy etykiety. Najczęściej znajdziemy je w maskach i odżywkach. Te najpopularniejsze z protein to: kreatyna, elastyna, jedwab i kolagen.

Przeczytaj także: 


Równowaga PEH - humektanty

Humektanty cechują się bardzo dużą higroskopijnością, czuł zdolnością do przyciągania i przechowywania wody we włosach. Sa odpowiedzialne za to, by gospodarka wodna była na odpowiednim poziomie. Warunkiem ich odpowiedniego funkcjonowania jest wystarczająca ilość wody do wchłonięcia. Jeżeli nie zapewnimy włosowi dostatecznego nawilżenia, humektanty zaczną pobierać wodę ze skóry i z zapasów we włosie, przesuszając je. Dlatego pamietajmy, by humektanty zawsze uzupełniać o emolienty, które tworzą warstwę izolacyjną przed zbytnim ubytkiem wody. 

Jak stosować?

Aby odpowiednio używać humektantów musimy…spoglądać w niebo! Humektanty zależne są od warunków atmosferycznych i wilgotności powietrza. Jeżeli jest dość deszczowy dzień to możemy zmniejszyć stosowanie humektantów, by nie otwierały łusek włosa chcąc pobrać wodę z otoczenia. Podobnie działają w suche dni, dlatego wtedy również je ograniczajmy. Na stosowanie humektantów wybierajmy dni z umiarkowaną temperaturą. 

Gdzie je znajdziemy?

Humektanty to substancje, które spokojnie znajdziemy w kosmetykach dostępnych na drogeryjnych półkach. To także będą produkty z serii masek i odżywek. Kieruj się czytając składy takimi składnikami, jak: mocznik, kwas hialuronowy, gliceryna, aloes, mleczan sodu lub d-pantenol

 

Równowaga PEH - emolienty

Emolienty powinnyśmy kojarzyć z natłuszczaniem - i słusznie. Nawilżają włos, chroniąc go przed nadmierną suchością i parowaniem. Niejako blokują ujścia wody we włosie. Dzięki temu wilgoć zatrzymywana jest we włosach, które nie stają się przesuszone. Emolienty tworzą dodatkowo warstwę ochronną na włosie. 

Jak stosować?

Aby odpowiednio stosować emolienty musimy zdiagnozować kondycję naszych włosów. W idealnej proporcji powinny one być gładkie, łatwo się rozczesywać i nie być matowe. Emolienty są bezpośrednim uzupełnieniem humektantów i powinno się je stosować razem. Nie przesadzajmy z nakładaniem emolientów. Włosy mogą stać się wtedy opadnięte i sklejać się w strąki. Nie chcemy efektu tłustych włosów zaraz po umyciu. Jeżeli o emolientach zapomnimy - włosy będą się elektryzować i bardziej puszyć. 

Gdzie je znajdziemy?

Emolienty to składniki wielu produktów, nie tylko kosmetycznych ale też spożywczych. Znajdziemy je w kuchni, w olejach, czy maśle. W drogeriach najczęściej będą w postaci olejków i masek. W składach poszukujmy: olejku kokosowego lub arganowego, masła shea, parafiny lub silikonu

Kluczem do równowagi PEH są proporcje i synergia. Wszystkie trzy substancje: proteiny, humektanty i emolienty powinnyśmy do siebie dopasować i stosować razem. Pamiętajmy, by  taką pielęgnację dobierać całkowicie indywidualnie, do stanu naszych włosów.