Róża bożonarodzeniowa jest rośliną bardzo nietypową - stanowi wyjątek wśród roślin kwitnących. Ciemiernik biały obsypany jest w zimowym czasie kwiatkami o średnicy około 8 centymetrów a jego liście przybierają ciemnozielonego odcienia. 

Róża bożonarodzeniowa - charakterystyka ciemiernika

Naturalnie ciemiernik spotkamy w górskich partiach, w Polsce spotkamy go w Karpatach. Różę bożonarodzeniową można z powodzeniem uprawiać w doniczkach. Punkty ogrodnicze w grudniu przygotowują się, dając nam możliwość kupienia ciemiernika w okresie kwitnienia z pięknymi kwiatami. Róża bożonarodzeniowa to roślina bardzo popularna na Zachodzie, coraz częściej spotkamy ją również w polskich kwiaciarniach.

Naturalnie kwitnienie ciemiernika jest uzależnione od temperatury na dworze. Jeżeli do świąt Bożego Narodzenia pogoda będzie dla nas łaskawa, a mrozy nie nadejdą - ciemiernik kwitnie właśnie w czasie świąt. Jeżeli natomiast grudzień okaże się mroźny i bardzo zimny, róża przezimuje ten okres i zakwitnie w trochę cieplejsze miesiące, jak luty. 

Róża bożonarodzeniowa - uprawa ciemiernika

Podlewanie: Ciemiernik najlepiej wzrastają w średnio wilgotnych warunkach. Wyjątkiem jest moment, kiedy róża wypuszcza pąki z kwiatami - wtedy należy pamiętać o odpowiednio mokrej glebie.

Miejsce sadzenia: Róża bożonarodzeniowa nie potrzebuje mocno nasłonecznionego miejsca. Z powodzeniem można sadzić ją w zacienionych miejscach. Musimy jednak wtedy uzbroić się w cierpliwość - mniejsza ilość słońca oznacza wolniejsze zakwitanie. 

Podłoże: Ciemierniki nie są wymagającą rośliną. Wystarczy zachować obojętny lub lekko kwaśny odczyn ziemi - o pH około 6,5. Roślina nie lubi skrajności - zbyt piaszczystego lub ciężkiego podłoża. 

Nawożenie: Róża bożonarodzeniowa z chęcią skorzysta z nawożenia raz w roku, w czasie gdy na roślinie pojawiają się przyrosty z pąkami. Wystarczy nawóz w płynie do roślin ogrodowych. 

Zobacz również:

Zobacz też:

Rozmnażanie: Ciemiernik z powodzeniem możemy sadzić z ogólnodostępnych nasion. Możemy także spróbować rozmnożyć roślinę poprzez podział karp, najlepiej w maju, gdy liście są rozłożyste. W pierwszym etapie mniejsze róże przesadźmy do mniejszych pojemników. Kwiaty powinny zakwitnąć już podczas nadchodzącej zimy.

Ochrona przed mrozem: Ciemierniki dobrze znoszą chłód, a łagodne zimy im nie groźne. Jeżeli temperatura spada sporo poniżej 0 stopni, górne części nad ziemią mogą przemarznąć. Jeżeli więc prognozy nie są optymistyczne i nadchodzi mróz, warto obsypać rośliny ochronną warstwą kory lub liści. Pędy okryjmy gałązkami iglastymi.

Ciekawostką jest, że ciemiernik biały to roślina ogólnie dostępna i powszechnie występująca. Zupełnie inaczej jest w przypadku ciemiernika purpurowego - rzadkiego okazu kwitnącego w  Bieszczadach i objętego ścisłą ochroną. 

Pamiętajmy też, że ciemiernik choć bardzo piękny, potrafi też wyrządzić sporo szkód. Jego soki są trujące, dlatego jeżeli planujemy prace ogrodowe przy róży bożonarodzeniowej - koniecznie załóżmy rękawiczki. Płyny z rośliny mogą wywołać nieprzyjemne i bolesne zmiany na skórze.