Nasze włosy zbudowane są z 3 warstw. Zewnętrzna, ochronna warstwa zbudowana jest z łusek. W wyniku różnych uszkodzeń warstwa ta zostaje zniszczona, a włos strzępi się i rozdwaja. Co ma wpływ na rozdwajanie włosów, jak temu zapobiec i co zrobić, aby uratować włosy?

Rozdwojone końcówki – przyczyny

Przyczyn zniszczonych i rozdwojonych końcówek jest wiele. Najczęstszą z nich są uszkodzenia mechaniczne. Zahaczanie włosów o ubrania, tarcie, szarpanie, niewłaściwe szczotkowanie czy zbyt intensywne wycieranie włosów po myciu mają wpływ na to, w jakiej kondycji są nasze włosy. Równie częstą przyczyną powstawania rozdwojonych końcówek jest brak ochrony przed gorącym powietrzem i stylizowanie włosów w zbyt wysokiej temperaturze. Rozdwojone, zniszczone końcówki mogą być efektem nieprawidłowej pielęgnacji włosów. Rozjaśnianie, intensywne farbowanie czy niedostosowanie pielęgnacji do porowatości włosów może nasilić problem. Może być to nieodpowiednia dieta, uboga w witaminy i minerały, które tak ważne są w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu.

Rozdwojone końcówki – możesz temu zapobiec!

Niestety końcówki, które są rozdwojone nie mogą zostać ponownie sklejone czy naprawione. Najbardziej zniszczone włosy najlepiej przyciąć u fryzjera. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą nam zapobiec pojawianiu się problemu w przyszłości i pomogą nam w drodze do pięknych i zdrowych włosów.  

Zadbaj o dietę!

Dieta ma ogromny wpływ na wygląd i kondycję naszych włosów. Pamiętajmy o regularnym spożywaniu produktów pełnoziarnistych, warzyw, owoców, roślin strączkowych, ryb, jaj i orzechów. Te produkty zawierają cenne witaminy z grupy B, a także witaminę A i E oraz żelazo, cynk i miedź. Pomocne mogą okazać się suplementy oraz zioła, na przykład pokrzywa.

Wprowadź właściwą pielęgnację

Odpowiednia pielęgnacja to taka, która dostosowana jest do porowatości naszych włosów. Jeżeli nie wiesz, jaką masz porowatość włosów, kliknij tutaj. Zniszczone włosy wymagają nawilżenia i ochrony, dlatego musimy pamiętać o stosowaniu odżywek i sprayów ochronnych. Możemy dodatkowo kilka razy w tygodniu stosować odżywki, maski i olejki, które dodatkowo ochronią i odbudują strukturę naszych włosów.

>>> Tutaj znajdziesz przepisy na domowe maseczki do włosów <<<

Uważaj na włosy!

Jeżeli twoje włosy mają tendencję do rozdwajania się i niszczenia, powinnaś uważać na czynniki, które mogą powodować uszkodzenia mechaniczne. Delikatnie szczotkuj suche włosy przed myciem, delikatnie osuszaj je ręcznikiem po umyciu i związuj włosy na noc.

Chroń włosy przed wysoką temperaturą!

Bardzo ważnym elementem jest ochrona włosów przed wysoką temperaturą. To właśnie ona powoduje przesuszanie i ogólne osłabienie struktury włosa. Jeżeli są osłabione, warto ograniczyć stylizacje z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Jeżeli nie możesz lub nie chcesz zrezygnować z suszarki, lokówki lub prostownicy, to korzystaj z możliwie najniższej temperatury i pamiętaj o kosmetykach chroniących włosy przed wysoką temperaturą.

>>> Te fryzury najbardziej niszczą włosy, zapomnij o nich raz na zawsze! <<<

Rozdwojone końcówki – tego unikaj!

Każdego dnia popełniamy błędy, które prowadzą do zniszczenia włosów i rozdwojonych końcówek. Warto wiedzieć, czego unikać w codziennym życiu, aby chronić nasze włosy. Do najczęstszych błędów należą:

  • Unikanie podcinania włosów u fryzjera.
  • Szarpanie i zbyt mocne czesanie włosów.
  • Zbyt mocne tarcie włosów ręcznikiem.
  • Czesanie włosów na mokro, gdy włosy są najbardziej podatne na zniszczenia.
  • Używanie zbyt wysokiej temperatury i brak kosmetyków chroniących włosy.
  • Unikanie odżywek i olejków do włosów.

Warto samemu zwrócić uwagę na to, jak traktujemy nasze włosy i które z działań może źle na nie wpływać.

Sprawdź też: