Pnącza kwitnące - a zwłaszcza róże pnące, klematisy czy hortensje to niezwykle dekoracyjne i efektowne rośliny, które są prawdziwą ozdobą ogrodów. Jest mnóstwo miejsc, w których można je wykorzystać. Pnącza to świetny pomysł na naturalną osłonę altany czy balkonu - dzięki usianym kwiatami pędom zyskujemy więcej prywatności. Mogą być też ozdobą ściany albo ogrodowej balustrady i innych ogrodzeń. Jakie pnącza kwitnące wybrać do swojego ogrodu? Oto kilka najpopularniejszych.

Róże pnące

To chyba najbardziej efektowne pnącza kwitnące, jakie można spotkać w polskich ogrodach. Róże pnące (zwane też czasem czepnymi) tworzą piękną, naturalną zasłonę na balkonach i barierkach, są też prawdziwą ozdobą pergoli, ścian i ogrodowych altan. Występują w różnych odmianach i kolorach, ale zazwyczaj charakteryzują je długie pędy, gęsto obsiane kwiatami. Najbardziej popularne są te kwitnące na biało lub różowo, ale coraz częściej zdarzają się też inne kolory, niektóre dość niespotykane - np. róża pnąca niebieska. Zasadniczo dzielimy te pnącza na dwie grupy: climbery (Climbers) i ramblery (Ramblers). Te pierwsze mają sztywne pędy, które nie wymagają podpór. Z kolei ramblery są wiotkie i konieczne jest zastosowanie podpory. Jeśli chodzi o pielęgnację, róże pnące są niezwykle proste w uprawie. Wystarczy je regularnie podlewać i nawozić. Większość róż pnących jest też mrozoodporna. Na zimę trzeba jednak zabezpieczyć je agrowłókniną, a korzenie okryć liśćmi lub korą. 

Powojniki, czyli klematisy

Choć nie należą do najłatwiejszych w uprawie, to bez wątpienia najpopularniejsza grupa pnączy kwitnących uprawianych w Polsce. Niezwykle dekoracyjne i urokliwe, mają mnóstwo zastosowań w naszych ogrodach. Powojniki występują w bardzo różnych odmianach, różniących się od siebie nie tylko wyglądem, ale również siłą wzrostu, okresem kwitnienia i odpornością na mróz. Większość gatunków dobrze odnajduje się na lekko zacienionych stanowiskach. Najbardziej obficie kwitną od strony zachodniej. Klematisy wymagają też ustawienia podpór. Mogą to być kraty lub pojedyncze paliki. Pędy powojników osiągają z reguły do 2-3 metrów długości. W uprawie powojników bardzo ważna jest też wilgotność podłoża. Pnącza te nie znoszą suszy, więc oprócz podlewania, dobrze jest ściółkować glebę kompostem. Można też posadzić przy nich niskie rośliny okrywkowe, które ograniczą parowanie wody z podłoża. Większość klematisów - nawet jeśli są mrozoodporne - należy na zimę okryć agrowłókniną lub innym materiałem przepuszczającym powietrze.

Kwitnące pnącza - zobacz wszystkie odmiany! >>>