Ile będzie wynosić kaucja za butelki plastikowe?

Jakiś czas temu pisaliśmy, że polskie władze rozważają wprowadzenie obowiązkowej kaucji za butelki plastikowe, jaka obowiązuje np. w Niemczech. Teraz minister środowiska Henryk Kowalczyk nie tylko potwierdził te plany, ale ujawnił także kwotę, jaka będzie doliczana do napojów w plastiku. 

W wywiadzie dla "Super Expressu", którego udzielił Kowalczyk, czytamy:

Wprowadzenie opłaty kaucyjnej czy recyclingowej spowoduje, że np. butelka PET będzie obciążona opłatą kaucyjną w wysokości 10 gr, to wtedy konsument będzie miał ekonomiczną motywację do tego, żeby odnieść butelkę z powrotem do punktu skupu czy automatu, odzyskując te pieniądze.

Oznacza to, że do cen napojów w plastikowych butelkach producenci będą automatycznie doliczać wspomniane 10 gr. Aby odzyskać tę opłatę, każdy z nas będzie musiał udać się do miejsca skupu. Najprawdopodobniej będą to wspomniane przez ministra automaty, które w Niemczech można znależć w niemal każdym dużym supermarkecie.

Skup plastiku jak skup złomu

Zdaniem ministra obowiązkowa kaucja upodobni rynek zbiórki plastiku do rynku złomu:  

Przykładem może być odpad taki jak złom – on ma swoją wartość, wobec tego ten złom nie jest po śmietnikach rozrzucany. Każdy stara się oddać złom do punktu skupu, bo za to uzyskuje pieniądze. Jeśli wprowadzimy taki mechanizm w stosunku do wszystkich materiałów, na poziomie takim, żeby opłacało się przynieść do punktu skupu ten materiał, to wtedy nie będzie to leżało na wysypiskach i będzie odpowiednio zagospodarowane.

Minister podkreślił również, że do odpowiedzialności za powtórne przetwarzanie plastiku zostaną pociągnięci przede wszystkim jego producenci:

Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której to wprowadzający na rynek opakowania powinien płacić za ich utylizację i za ich zebranie. 

W rezultacie gminy będą ponosić niższe koszty zbiórki odpadów, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczą na inne społeczne cele. Zyska na tym nie tylko środowisko, ale także społeczności lokalne.

Na koniec warto przypomnieć, że istotną zachętą dla naszego rządu były zapewne nowe przepisy UE, zgodnie z którymi do 2029 roku poziom recyklingu butelek plastikowych ma wynosić aż 90%. 

 

O unijnej dyrektywie przeczytasz więcej w artykule: UE zaostrza przepisy recyklingowe. Czy Polskie władze wprowadzą kaucję za butelki plastikowe? -->