1. Prostownica niszczy włosy. Wyjątek? Najnowsze modele są wyposażone w powłoki ceramiczne, które ograniczają wysuszanie kosmyków. Sięgaj też po produkty kosmetyczne zabezpieczające pasma podczas stylizacji.
 2. Stosowanie lokówki lub prostownicy na lekko wilgotne włosy - jeden z największych grzechów, przez który niszczysz ich strukturę.
 3. Suszenie bez suszarki. Wydaje się najlepszym sposobem, a jednak okazuje się, że strumień powietrza z suszarki przyspiesza zamykanie łuski włosa. Dzięki temu kosmyki stają się lśniące i gładkie.
 4. Płukanie lodowata wodą na zakończenie mycia. Wiele z nas stosuje je, by nadać włosom połysk. Ten sposób jest skuteczny i doskonale zamyka łuski włosa, ale woda powinna być letnia a nie bardzo zimna, a sam zabieg bardzo krótki.
 5. Metalowe grzebienie. Zamiast nich wybieraj plastikowe. Grzebień do grubych włosów powinien mieć szeroko rozstawione zęby, zaś do cienkich - wąsko.
 6. Wybieranie suszarki kiepskiej jakości. Jonizacja i możliwość zmiany temperatury oraz siły nawiewu nie są jedynie chwytem marketingowym. To naprawdę poprawia stan włosów!
 7. Stosowanie szamponów dla dzieci ze względu na ich delikatną formułę. Zanim po nie sięgniesz pamiętaj, że włosy dzieci mają tendencję do przetłuszczania się. Efekt? W następstwie ich używania skóra głowy może się przesuszać, a włosy wręcz odwrotnie - przetłuszczać.
 8. Nakładanie odżywki na całe włosy i skórę głowy. O ile odżywka nie jest przeznaczona do leczenia skóry głowy lub dla wypadających włosów, nie należy wcierać jej w całe kosmyki. Zawsze postępuj zgodnie ze wskazaniami producenta, które najczęściej sprowadzają się do aplikowania kosmetyku na końcówki włosów. W przeciwnym wypadku nadmiernie je obciążysz, a produkt trudno będzie wypłukać ze skóry głowy.
 9. Nadużywanie silikonów. W składzie produktów najczęściej kryją się pod nazwą "dimethicone", a ich zadanie polega na wygładzeniu kosmyków i nadaniu im połysku. Używane w nadmiarze szkodzą.
 10. Samodzielne rozjaśnianie włosów. Ten zabieg warto wykonać u eksperta, który odpowiednio dobierze skład preparatów i czas trwania dekoloryzacji.
 11. Ścisłe upinanie włosów. Gumki oraz spinki mogą stać się wrogiem, gdy używamy ich zbyt często. Za ciasne fryzury powodują osłabienie, a nawet wypadanie włosów.
 12. Zbyt krótki sen i niewłaściwa dieta. Okazuje się, że relaks lub krótki urlop pozytywnie wpływa również na kondycję włosów. Niestety nawet suplementy ze skrzypem polnym nie pomogą, gdy twoja dieta nie dostarczy organizmowi wszelkich potrzebnych witamin, minerałów i pozostałych składników odżywczych.
 13. Nieodpowiednio dobrane produkty do pielęgnacji i stylizacji. Zanim sięgniesz z przyzwyczajenia po ten sam co rok czy dwa lata temu kosmetyk, zastanów się, jakie są aktualne potrzeby twoich włosów i skóry głowy. Być może diametralnie się zmieniły?

(więcej porad znajdziesz w książce Jagi Hupało "Pokochaj swoje włosy")

Pokochaj swoje włosy