Rośliny balkonowe – jak sadzić?

Żeby cieszyć oczy pięknymi, zdrowymi roślinami właściwą pielęgnację rozpoczynamy już w momencie sadzenia. Przede wszystkim starannie myjemy używane już doniczki, usuwając resztki ziemi i roślin. Nowe pojemniki z tworzyw sztucznych wymagają nawiercenia w spodzie otworów, a gliniane powinny być 1-2 dni moczone w wodzie.

Następnie na dno pojemnika wysypujemy warstwę drenażu np. keramzytu lub żwiru. Napełniamy pojemnik do połowy wybranym podłożem i sadzimy większe rośliny. Stopniowo obsadzając pojemnik roślinami, uzupełniamy go podłożem. Nie wypełniajmy pojemnika do samego końca, zostawmy kilka centymetrów wolnej przestrzeni, tak by nie było problemów z podlewaniem. Na koniec obficie podlewamy, unikając zraszania roślin.

Zobacz też:

Te kwiaty wiele Ci wybaczą – 8 niewymagających roślin na balkon ->>

Choroby pelargonii: dlaczego żółkną, czerwienieją, usychają? ->>

W wąskich skrzynkach sadzimy tylko jeden rząd, a w szerszych ( powyżej 18 cm) możemy posadzić dwa rzędy roślin. Z tyłu sadzimy rośliny wyższe, bądź te o pokroju wzniesionym, a z przodu niższe i zwieszające się. Jeżeli marzy nam się ciekawa wielobarwna kompozycja i do donicy z rośliną wieloletnią chcemy dosadzić inne gatunki, możemy to zrobić pod warunkiem, że ta pierwsza jest już dobrze ukorzeniona. Do dosadzania wybieramy gatunki, które nie mają dużych wymagań wodnych i pokarmowych, tak by nie konkurowały z roślinami już rosnącymi w pojemniku.

W wiszących donicach (amplach) najlepiej na dnie umieścić warstwę drenażu, a rośliny wraz z doniczką, która ma na dnie otwory odpływowe, umieścić w ampli. W ten sposób podczas podlewania unikniemy zalania balkonu swojego bądź sąsiadów.

Zobacz również:

W czym sadzić rośliny na balkonie?

Przy sporej dozie wyobraźni każdy pojemnik możemy obsadzić roślinami. Wystarczy, że na dnie wysypiemy drenaż i gotowe! Szklane słoiki po przetworach, wazony, metalowe miednice, emaliowane garnki czy drewniane dziecięce wózki - wszystkie mogą stać modnymi i oryginalnymi donicami.

Jeśli chcemy na balkonie hodować rośliny zwisające, w sprzedaży dostępne są specjalne donice do mocowania na balkonowej barierce, pojemniki wiszące (ample), oraz donice dla pnączy. Balkony w stylu boho możemy udekorować własnoręcznie wyplecionymi, wiszącymi kwietnikami.

Podczas wyboru donicy musimy wziąć pod uwagę ciężar pojemnika, oraz czynniki atmosferyczne, które będą miały na niego wpływ. Lekkie i trwałe są oczywiście donice z tworzyw sztucznych. Coraz częściej stylizowane na drewno, ceramikę czy beton mogą stanowić ładną ozdobę balkonu. Dużym powodzeniem cieszą się pojemniki z betonu oraz stali corten, która jest wyjątkowo odporna na korozję. Mają ciekawą, nowoczesną fakturę, oraz często nietypowe kształty. No i rzecz jasna są niezwykle odporne na warunki pogodowe.

Śródziemnomorski klimat osiągniemy wykorzystując w aranżowaniu balkonu donice gliniane. Drewniane skrzynki i donice nadal mają swoich zwolenników. Żeby jednak stworzyć rustykalny zakątek na swoim balkonie trzeba pojemniki przygotować we właściwy sposób. Drewno powinno być zabezpieczone impregnatem, tak by nie ulegało szkodliwym wpływom czynników atmosferycznych. Przed sadzeniem roślin środek donicy wykładamy folią, dno wysypujemy grubą warstwą drenażu, a rośliny wsadzamy do pojemnika wraz z doniczką, która ma na spodzie otwory drenażowe.

Przeczytaj:

Rośliny o zwisających pędach na balkon i jak o nie dbać - poznaj 5 ciekawych gatunków ->>

Petunia – odmiany, warunki uprawy, pielęgnacja. Balkon pełen kolorów. ->>