Znanych jest ok 100 gatunków tulipanów (pochodzą głównie z Azji) oraz tysiące ogrodowych mieszańców.

Do sadzenia wybieramy tylko cebulki zdrowe, bez widocznych oznak chorobowych i uszkodzeń.
Tulipany najlepiej rosną na glebach lekko kwaśnych i obojętnych. Unikajmy sadzenia tulipanów na glebach ciężkich, gliniastych, podmokłych lub bardzo kwaśnych.

Sadzenie cebulek tulipanów nie jest zbyt trudne. Cebulki tulipanów umieszczamy na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli, mierzonej od piętki do wierzchołka. W ziemi bardziej piaszczystej tulipany sadzimy trochę głębiej natomiast w glebie ciężkiej – płytsze. Na dno dołka warto nasypać 1-2 garście dobrej ziemi, najlepiej kompostu.

Odległość między cebulami powinna wynosić ok 10-15 cm. Gęsto posadzone tulipany tworzą piękne kompozycje kolorystyczne. Na przełomie czerwca i lipca łatwo je wtedy wykopać a na ich miejsce posadzić inne rośliny ozdobne.

Tulipany nawozimy w marcu, gdy ich liście mają po około 5 cm wysokości.

Nie zapominajmy też o regularnym podlewaniu tulipanów. Należy je rozpocząć gdy nad ziemią widać już części zielone roślin i kontynuować do ok. 5 tygodni po kwitnieniu.

Gdy tulipany przekwitną trzeba zrobić tzw. ogławianie, czyli usunięcie kwiatostanów. Dzięki temu rośliny wytworzą więcej cebul przybyszowych. Kiedy  obumrą również liście tulipanów, należy wykopać cebule i oczyścić je z grudek ziemi, lekko podsuszyć i odłożyć w przewiewne, chłodne pomieszczenie.
Zostawiamy tylko zdrowe, silne cebulki, te z oznakami gnicia czy innych chorób wyrzucamy.

Można również zostawić cebulki tulipanów w ziemi, ale w kolejnych latach cebule będą się coraz bardziej zagłębiać, będą kwitły coraz słabiej, aż w końcu zaginą. Więc warto jednak co roku wykopywać je po przekwitnięciu i przechowywać w odpowiednim pomieszczeniu do jesieni.