Caioti Pizza Café to przytulna i niezobowiązująca, lokalna pizzeria zlokalizowana w Tujunga Village w Los Angeles, Prowadzony przez uznanego szefa kuchni Ed'a LaDou i Carrie LaDou lokal zapracował na swoją markę prostą i smaczną kuchnią, a do Tujunga Village przeniósł się po 20 latach działania w innym miejscu. Ostatnio jest jednak odwiedzany nie tylko ze względu na serwowaną tu od lat tradycyjną pizzę. Caioti jest oblegana przez kobiety w zaawansowanej ciąży, zwłaszcza te, które są po terminie. Powód? Bijąca rekordy popularności sałatka, figurująca w menu jako "The Salad". Jak się okazuje, klientki restauracji przypisują jej niezwykłą właściwość, jaką jest... wywoływanie porodu! 

Skąd wziął się fenomen słynnej sałatki?

Wszystko przez pewną 28-latkę po terminie, która po zjedzeniu słynnej sałatki, natychmiast zaczęła mieć skurcze i w mig trafiła na porodówkę. Od tamtej pory legenda sałatki zaczęła rosnąć w siłę. Coraz więcej kobiet w zaawansowanej ciąży zaczęło przychodzić do Caioti na lunch, wierząc, że pomoże to przyspieszyć przeciągający się termin porodu. Co zaskakujące, coraz więcej z nich twierdzi, że sałatka faktycznie działa i tuż po jej zjedzeniu rozpoczęły się skurcze! Dziś Caioti odwiedza dziennie od 5 do 20 ciężarnych kobiet, które zamawiają słynne danie. Oprócz tego, w lokalu pojawia się też sporo mężczyzn, którzy kupują je na wynos. 

Z czego składa się cudowna sałatka?

Przepis jest zaskakująco prosty. Bazą jest sałata rzymska i rukiew wodna, do której dodawane są orzechy włoskie i gorgonzola. Sekret tkwi natomiast w dressingu, na który składa się ocet balsamiczny, kruszone suszone pomidory i specjalna mieszanka ziół i przypraw.

Co na to restauracja?

Właściciele Caioti nie potwierdzają plotki, jakoby sałatka rzeczywiście miała wpływ na przyspieszenie porodu. - Nikomu nic nie obiecujemy, ale nasi klienci przychodzą do nas i twierdzą, że to działa - mówi Carrie LaDou, właścicielka restauracji. Nie odcinają się jednak całkowicie od lokalnego fenomenu tego dania i umiejętnie przekuwają go w marketingowe narzędzie. W Caioti można wpisać się do pamiątkowej "sałatkowej księgi", a część świeżo upieczonych matek podaje nawet informację, ile godzin po zjedzeniu sałatki rozpoczął się poród. Restauracja serwuje też dressing, który można zamówić w formie shotów. 

Czy cudowna sałatka faktycznie może działać?

W niektórych przypadkach tak! Wśród naturalnych metod przyspieszania porodu często wymieniane są też produkty spożywcze, które mogą go wywołać. Ich skuteczność nie jest, co prawda, udowodniona naukowo, ale często są one stosowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wśród produktów, które mogą mieć wpływ na termin porodu często wymieniany jest m.in. ocet balsamiczny, a także ananas, bakłażan czy napar z liści truskawki. 

--

Źródło: Buzz Feed Bring Me