Spis treści:

  1. Czym są haluksy i dlaczego powstają?
  2. Jak dobrać buty do stóp z haluksami?
  3. Dodatkowe akcesoria

Czym są haluksy i dlaczego powstają?

Guz powstaje, gdy kości tworzące staw dużego palca przesuwają się poza osią. Może to być spowodowane wąskimi lub spiczastymi butami, które ściskają razem palce. Haluks może usztywnić duży palec u nogi i uciskać inne palce, co utrudnia chodzenie. Finalnie ucisk może spowodować zgięcie innych palców stopy.

Wybrzuszenie guzka i nowy kształt stóp może sprawić, że twoje buty będą jeszcze bardziej niewygodne. Buty obcisłe lub wąskie w palcach będą szczególnie bolesne, ponieważ uciskają na guz.

Jeżeli nie chcesz wybierać spośród typowych, ortopedycznych butów, możesz znaleźć także takie, które ładnie ukształtują stopę. Będziesz wyglądać w nich elegancko i zarazem komfortowo.

Jak dobrać buty do stóp z haluksami?

Ważne jest, aby prawidłowo wybrać obuwie, aby uniknąć bólu związanego z uciskiem haluksa. Aby to zrobić, musisz znaleźć idealne buty dobrane do swojej stopy. Oczywiście niektóre modele są lepsze od innych.

Oto kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę:

  • Zalecane są miękkie, szerokie buty z niskim obcasem, a także odpowiednio dopasowane sandały, ponieważ zapewniają stopom dużą swobodę.
  • Buty na wysokich obcasach (czółenkach) nie są zalecane, ze względu na poszerzającą się deformację stopy i ucisk.

Pamiętaj, że kluczowymi słowami są tutaj „elastyczność” i „komfort”. Istnieje kilka modeli bardzo kobiecych butów, nawet dla kobiet cierpiących na haluksy.

Znalezienie odpowiedniego buta jest ważne, jeśli masz guzki. Zawsze wybieraj funkcjonalne obuwie, które posłuży na lata. But powinien mieć wystarczająco szeroki przód, aby wygodnie dopasować się do wszystkich palców u stóp, oraz miękką podeszwę, która amortyzuje każdy krok.

Kup buty wykonane z elastycznego materiału, takiego jak skóra. Poszukaj regulowanych butów ze sznurowadłami lub paskiem, który można poluźnić, aby dostosować się do zmian zachodzących w stopie.

Dodatkowe akcesoria

Poduszeczki ortopedyczne: podkładka zapobiegnie pocieraniu się guzka o but i podrażnieniu. Możesz kupić wkładki przeciw haluksom w lokalnej aptece.

Wkładka do obuwia: umieszczenie wkładki wewnątrz buta zapewni stopie wygodniejszą pozycję i zmniejszy nacisk na nią. Możesz kupić je w aptece lub sklepie ortopedycznym.

Przekładka na palce: silikonowa przekładka na palce umieszczona między dużym i drugim palcem pomoże utrzymać palce w prawidłowym ułożeniu. Jest miękka i nie powoduje zaparzeń stopy w upalne dni.

Wsparcie łuku stopy: podpory wspomagają dodatkowo walkę z płaskostopiem, które często jest widoczne u osób z haluksami.

Cienkie, luźne skarpety: unikaj grubych lub ciasnych skarpet. Uciskają guz i powodują jeszcze większy ból.