Język teściowej to doskonała domowa roślina dla amatorów domowej uprawy roślin. Nie jest wymagająca, a może poprawić jakość powietrza w mieszkaniu. Sprawdź, jak o nią dbać!

Sansewieria – co to za roślina?

Potoczne nazwy rośliny takie jak „język teściowej” czy szabla mogą sugerować, że roślina ta nie przyniesie nic dobrego. W rzeczywistości sansewieria poprawia jakość powietrza i może pomóc przy bezsenności!

Wężownica pochodzi z Afryki równikowej. Roślina swoją nazwę zawdzięcza włoskiemu arystokracie Raimondo de Sango księcia Sanseviero, który jako pierwszy sprowadził sansewierię z Afryki do Neapolu. Z 50 znanych gatunków tylko 6 uprawia się w domowych warunkach. Sansewieria jest rośliną długowieczną i bardzo wytrzymałą, nie przeszkadza jej susza, duże różnice temperatur czy silne nasłonecznienie.

Wężownica – wygląd

Sansewieria ma długie i szerokie na 5-6 centymetrów ostro zakończone liście w kolorze zielonym. Mają one żółtawe lub kremowe brzegi i nieregularne, ciemne prążki. Część gatunków ma liście wzniesione, a inne tworzą niskie rozety. W doniczce znajdziemy przeważnie 6-8 liści i co roku dorastają od 2 do 3 nowych. Wężownica może osiągnąć nawet 1 metr wysokości, jednak przeważnie dorasta do 50-70 centymetrów.

Język teściowej – właściwości

Wężownica jest niezwykle przydatną rośliną, którą warto dodać do swojej domowej kolekcji. Oczyszcza powietrze i wytwarza dużą ilość tlenu przez całą dobę. Dodatkowo pomaga pozbyć się toksycznych związków z powietrza, pochłaniając je i rozkładając, co może pomóc przy takich dolegliwościach jak ból głowy, osłabienie odporności czy bezsenność. Wężownicę warto hodować w sypialni, pomieszczeniach w których spędzamy dużo czasu oraz w tych z elektroniką.

Sansewieria – pielęgnacja

Język teściowej jest naprawdę prosty w uprawie, lubi ciepło, nie lubi zbyt dużej ilości wody. O czym musimy pamiętać przy pielęgnacji wężownicy?

Stanowisko: najlepszym stanowiskiem dla tej rośliny jest miejsce dobrze doświetlone, jednak nie w bezpośrednim słońcu.

Zobacz również:

Ziemia: wężownica potrzebuje podłoża w którym woda nie będzie się zatrzymywać na zbyt długo, dlatego warto dodać na dno doniczki warstwę drenażu i uniwersalną ziemię do kwiatów doniczkowych.

Doniczka: korzenie sansewierii nie rozrastają się zbyt mocno, dlatego warto wybrać małą i płytką doniczkę z odpływem.

Podlewanie: podlewanie powinno być oszczędne i niezbyt częste, najlepiej robić to raz na dwa tygodnie. W okresie zimowym możemy robić to jeszcze rzadziej, jednak warto wtedy zwrócić na temperaturę, która nie powinna przekraczać 20 stopni.

Wężownica – jak przesadzać?

Z przesadzaniem sansewierii najlepiej poczekać do wiosny. Zabieg ten powinien być przeprowadzany gdy korzenie rośliny nie mieszczą się w doniczce. Wybierając nową warto zdecydować się o model o jeden rozmiar większy od poprzedniej.

Język teściowej – kwitnienie

Język teściowej może kwitnąć, jednak w domowych warunkach jest to zjawisko niezwykle rzadkie. Kwiat nie należy do najpiękniejszych i może przynieść więcej szkody niż pożytku. Obciąża roślinę i utrudnia jej dalszy wzrost, dlatego warto od razu go usunąć. Wężownica do zakwitnięcia potrzebuje dobrych warunków na które składa się odpowiednie naświetlenie, nawodnienie i podłoże.  

Sansewieria – choroby

Najczęściej występującą przy wężowniku chorobą jest przelanie. Dochodzi do niego w wyniku dostarczania roślinie zbyt dużej ilości wody. Jak rozpoznać przelanie? Liście stają się miękkie, żółte, a korzenie zaczynają gnić. W takiej sytuacji warto wyjąć roślinę z ziemi, rozluźnić jej korzenie i pozostawić do wyschnięcia w ciepłym miejscu. Następnie sadzimy ją w nowej ziemi z dodatkiem drenażu na dnie.

Równie częstym problemem może być poparzenie słoneczne charakteryzujące się ciemnobrązowymi plamami i wyschniętymi czubkami liści. W takiej sytuacji trzeba natychmiast zmienić stanowisko rośliny, a najbardziej dotknięte liście usunąć.

Wężownica – czy jest trująca?

Język teściowej owszem, może mieć na nas dobry wpływ, jednak pamiętajmy, że roślina ma trujący sok. Jest to szczególnie ważne, jeżeli w domu mieszkają zwierzęta. Sok może prowadzić do choroby, a nawet śmierci, dlatego tak ważne jest pilnowanie, aby czworonogi nie miały do niej dostępu. Dotykanie liści wężownicy nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszej skóry, dlatego nie musimy obawiać się dotykając rośliny.

Zobacz też: