Jak prawidłowo jeść pizzę?

Włosi jedzą pizzę rękami, a nóż służy im jedynie do pokrojenia ciasta w trójkąty. A jak jest u nas – wypada w końcu jeść pizzę rękami czy nie?
U nas zgodnie z etykietą pizzę jada się nożem i widelcem, dlatego w pizzeriach kelner przynosi nam sztućce. Jeśli jednak wybraliśmy się na
pizzę ze znajomymi, możemy pozwolić sobie w ich towarzystwie na odrobinę luzu i kawałki ciasta, które wcześniej podzielimy na trójkąty, wziąć do ręki.

W czym elegancko podać lody?

Czy tylko w pucharkach? Można umieścić je w kieliszkach koktajlowych, na talerzach deserowych albo w wydrążonych owocach, np. połówkach granatu. Do lodów na talerzu podajemy łyżeczkę i widelczyk (do przytrzymania lodowej kulki), a do deseru w wysokim naczyniu – łyżeczkę z długą rączką.

Czy na wesele można iść w balerinkach?

Na wielkie wyjścia dama wkłada buty na obcasie – brzmią zasady klasycznej elegancji. Jednak dziś, bez obaw o gafę, można do kreacji wybrać
baleriny, ale muszą być szykowne, odpowiednie klasą do rangi uroczystości.

Herbata do drugiego dania

Czy będzie nietaktem, jeśli poproszę kelnera, by herbatę podał mi wraz z drugim daniem, a nie po obiedzie? Zgodnie z zasadami savoir vivre'u herbaty nie serwuje się do posiłków, lecz pomiędzy nimi. Jeśli jednak lubisz popijać herbatkę w trakcie obiadu, kelner na pewno spełni to życzenie.

Zdjęcia znajomych na Facebooku

Czy kulturalnie jest zamieszczać na Facebooku zdjęcia znajomych bez ich zgody? Chętnie publikujemy w sieci zdjęcia swoje, znajomych, dzieci. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem że wszyscy obecni na zdjęciu zgadzają się na jego publikację. Zawsze zapytajmy, czy sobie tego życzą.
Mają prawo odmówić, bo np. nie wyglądają korzystnie na ujęciu. A jeśli świeżo upieczona ciocia chce pokazać znajomym swoją fotkę z maluchem, koniecznie powinna zapytać jego rodziców o zgodę.

Czy można zabrać na plażę psa?

Nad Bałtykiem są miejsca, gdzie można pojawić się z psem (ich listę znajdziemy na portalu piesnaurlopie.pl). Ale nasz przyjaciel nie powinien
zakłócać wypoczynku plażowiczom. Podczas spacerów weźmy psa na smycz, a gdy wypoczywamy – zapewnijmy mu wodę i cień.

Kogo wypada zaprosić na ślub?

Siostrzenica, której jestem matką chrzestną, zaprosiła mnie na wesele, a moje dorosłe dzieci pominęła. Czy był to nietakt? To, kto otrzyma zaproszenie na uroczystość rodzinną, zależy wyłącznie od woli gospodarzy. To ich prawo – tłumaczy Piotr Kłyk, ekspert Szkoły Dobrych Manier. – Zwyczajowo oczekujemy, że na weselu bawić się będzie cała rodzina, ale to nie norma. Po pierwsze: względy ekonomiczne, nie każdy może
zorganizować duże przyjęcie. Po drugie: zapraszamy tych, z którymi czujemy się autentycznie związani.