Savoir-vivre na plaży. Jak zachować się z klasą?

Czy jest może przewodnik dobrych manier obowiązujących na plaży? Jakie zachowania są eleganckie, a których lepiej się wystrzegać? Pierwsza zasada plażowego savoir-vivre’u brzmi: szanuj komfort innych. Zburzyć go może zbyt mało ostrożne przemieszczanie się między opalającymi się plażowiczami – obsypiemy ich piaskiem spod naszych stóp. Gdy składamy swój koc, pomyślmy, że nasi sąsiedzi z pewnością nie chcą mieć piasku na skórze, w którą przed chwilą wklepali balsam. Warto pamiętać, że nasza ulubiona muzyka może być dla innych uciążliwa, tak samo jak zbyt głośna rozmowa przez telefon. Kto ma ochotę opalać się topless, niech jednak wcześniej rozważy, czy to nie będzie krępować innych. Nie wszyscy plażowicze lubią też, gdy wskakujemy z impetem do wody, racząc ich niespodziewanym prysznicem.

Czy można zabrać hotelowe próbki?

Zabrać czy zostawić? – pytanie, niczym hamletowskie „Być albo nie być?”, nurtuje wielu hotelowych gości, bo mają wątpliwości, które rzeczy są wyłącznie do ich dyspozycji, a które nie. Na szczęście pomogą nam zasady savoir-vivre'u. Na liście rzeczy, które w hotelowym pokoju są wyłącznie dla nas, znajdują się: szampon, mydło i balsam w jednorazowych opakowaniach, szczoteczka do zębów, jednorazowe kapcie, czepek kąpielowy, gąbka do pucowania butów, zestaw do szycia (igła i nitka). Możemy zabrać je do domu, w przeciwieństwie do szlafroków i ręczników, które absolutnie nie są do wzięcia. Gdy się okaże, że z pokoju zniknęła rzecz, która nie była dla nas, hotel obciąży nas kosztami.

Zasady savoir vivre
Shutterstock

Rozkładanie fotela w samolocie. Czy jest grzeczne?

W jaki sposób rozłożyć fotel, aby pasażer za mną nie poczuł się dotknięty, że zabieram mu jego przestrzeń? Zanim rozłożymy fotel, grzecznie jest zapytać pasażera siedzącego za nami, czy nie będzie mu to przeszkadzało. W ten
sposób okażemy mu szacunek i subtelnie uprzedzimy o swoich zamiarach. Nie rozkładajmy jednak fotela w porze posiłku. Będzie to uznane za nietakt.

ABC grillowania

Po raz pierwszy będziesz organizować małe przyjęcie z grillem i nie wiesz jak zadbać o gości? Idealny gospodarz powinien zadbać o samopoczucie gości, serwując przemyślane potrawy. Dobrze mieć rozeznanie, co kto lubi. Prawdziwym faux pas byłoby podanie kiełbaski jaroszowi. Aranżując garden party, warto zdecydować się na ceramiczną zastawę oraz metalowe sztućce. Plastikowe talerzyki i widelce lepiej się sprawdzą przy ognisku. Na stole nie powinno zabraknąć serwetek, przypraw oraz napojów. Pamiętajmy, aby te ostatnie uprzednio schłodzić.