Które z seriali wnoszą do życia naszej pociechy coś więcej niż kolorowe obrazki i piękne opowieści? 

Young adult - seriale dla młodych dorastających

To właśnie tym sformułowaniem określane są w świecie telewizji produkcje skierowane do grupy wiekowej u progu dojrzałości. W takich serialach akcja skupia się na problemach młodzieży wkraczających w poważniejsze życie. Dzięki tym produkcjom młodzież będąca o krok od dorosłości może podejrzeć problemy „innych” nastolatków. Najczęściej seriale te skierowane są do osób przed 18. rokiem życia, a tematy w nich poruszane to problemy z pierwszymi miłościami, tolerancją, samoakceptacją, pewnością siebie, relacjami z rówieśnikami. 

Przeczytaj też: 21 fantastycznych książek dla najmłodszych i trochę starszych czytelników ->>

“Atypowy”, do obejrzenia na Netflix

To serial doskonały pod każdym względem. Fabuła jest nienachalna: opowiada historię rodziny, w której pierwsze skrzypce odgrywa Sam - nastolatek w spektrum. Widzimy świat jego oczami, nadając zupełnie inną perspektywę i dając widzowi materiał do przemyśleń. Serial pozwala nam przepracować temat straty, niepełnosprawności, zdrady, tolerancji, braku akceptacji. To doskonały materiał szkoleniowy dla każdego nastolatka. Krótkie, niespełna 30-minutowe odcinki są zarazem ciepłe w odbiorze, jak i trudne w tematyce. Formuła „Atypowego” jest doskonała w odbiorze, a aktorzy drugoplanowi doskonale spełniają się w swoich rolach. 

mat. pras.

“Jeszcze nigdy…”, do obejrzenia na Netflix

Jeżeli zastanawiacie się, jak może wyglądać życie nastoletniej Hinduski w amerykańskim liceum i jak zderza się świat głębokiej wiary z zachodnim, wyzwolonym stylem życia - ten serial jest dla Was. Przy okazji miłosnych rozterek młodej Devi, poznajemy świat oddalonej kulturowo rodziny szukającej swojego miejsca w USA. Pochodząca z Indii nastolatka pokazuje nam, jak trudne może być życie przyjezdnego w szkole pełnej amerykańskich ludzi sukcesu. Serial ten to także rzadka okazja do podejrzenia, jak funkcjonuje tradycyjna, hinduska rodzina. Czy wspominaliśmy, że lektorem serialu jest doskonały tenisista słynący ze swojej niepokorności - John McEnroe? Jednym słowem - przyjemne z pożytecznym! 

Zobacz również:

mat. pras.

“Szukając Alaski”, do obejrzenia na HBO GO

“Szukając Alaski” to prawdopodobnie najmniej popularna pozycja w zestawieniu. To serial dość niszowy i intymny. Skłania on jednak do przemyśleń i jest szalenie wciągający. Młodzi aktorzy magnetyzują, a historia opowiedziana w serialu jest niemal namacalna. Tytułowa Alaska prowadzi nas przez opowieść o nieodwzajemnionej miłości, młodzieńczych problemach, niezrozumienia dorosłego świata. Widzowi towarzyszy piękna, angażująca muzyka i ciekawie prowadzona kamera. Serial na pewno spodoba się nawet bardziej wymagającemu widzowi.  

mat. pras.

“Glee”, do obejrzenia na Netflix

Jedyny serial muzyczny w zestawieniu. To produkcja skupiający się na perypetiach szkolnego chóru śpiewającego a capella. Każdy z członków zespołu ma swoje perypetie dotyczące uczuć, traktowania przez rówieśników, akceptacji, tolerancji, przyszłości. Całość wyjątkowych postaci w jedność zbiera prowadzący chór pan Schuester, szkolna psycholożka oraz doskonały lektor, których zabawny sposób wprowadza nas i podsumowuje każdy odcinek. Przy okazji trudnych tematów mamy okazję odbyć też porządną lekcję z historii muzyki. Serial jednocześnie pokazuje, że dźwięki też mogą być terapeutyczne!

mat. pras.

"Trzynaście powodów", do obejrzenia na Netflix 

To jedna z cięższych i trudniejszych propozycji w zestawieniu. Serial, który odbił się szerokim echem w świecie telewizji. "Trzynaście powodów" to bowiem historia Hanny, która targnięciem na swoje życie rozpoczyna opowieść o presji i skrajnych emocjach, jakie spadają na osobę wchodząca w dorosłość. Seans tej historii nie jest łatwy, ale za to hipnotyzujący i ważny. W każdym odcinku poznajemy historię innej osoby z otoczenia dziewczyny, która przedstawia nam kolejny problem. Jeżeli chcemy, by nasze dziecko nauczyło się czegoś o konsekwencjach swoich zachowań, odpowiedzialności, tolerancji, emocjach i wrażliwości - ten serial to dobry wybór. 

mat. pras.

“Sex Education”, do obejrzenia na Netflix 

Produkcja ta to całkiem zabawny, przyjemny format ze świetnie zagranymi rolami. Oś serialu stanowi Otis, syn seksuolożki, który choć niedoświadczony w erotycznej sferze ma bardzo duże pole do popisu w jej teorii. Swoją wiedzę postanawia wykorzystać w poradnictwie dla licealistów na temat ich seksualnych problemów. Odcinki nie oszczędzają nam zabawnych anegdot - gwarantujemy głośne salwy śmiechu! Nasz główny bohater przy okazji sam szuka swojej drogi w miłosnym świecie. Wszystko to składa się na lekką, świeżą, przyjemną fabułę. Otis to także nastolatek mądry - z jego zachowań i opinii młody widz naprawdę może się wiele nauczyć! 

mat. pras.