Serum do twarzy, czyli silnie skoncentrowany kosmetyk o intensywnym działaniu, a zarazem lekkiej, przyjemnej dla skóry konsystencji, niesłusznie jest pomijany w codziennej pielęgnacji. Zapominamy o tym, że przynosi on cerze wyjątkowe korzyści. Zarówno serum, jak i podkład muszą być odpowiednio dobrane do typu cery. Niektóre z nich są przeznaczone do pielęgnacji skóry z konkretnymi problemami dermatologicznymi (np. niedoskonałościami lub widocznymi porami), a także z pierwszymi oznakami starzenia. Serum do twarzy i podkład warto połączyć ze sobą tak, by ich działanie się uzupełniało.

Serum i podkład a typ cery

Skórę można podzielić na pięć podstawowych typów: suchą, tłustą, wrażliwą, normalną i mieszaną. Dla tej pierwszej serum może być prawdziwym wybawieniem – intensywnie nawilżające i działające szybciej niż krem, skutecznie poradzi sobie z jej przesuszeniem. W przypadku cery tłustej zawarte w kosmetyku naturalne składniki roślinne stymulują zwężanie się porów, wykazując też działanie bakteriobójcze. Dlatego np. w składzie serum do twarzy marki Clarins znajdują się wyciągi organiczne z żyworódki, jagód goji czy dzikiego ostu, mające dobroczynny wpływ na skórę. Produkt tej marki sprawdzi się też w przypadku cery wrażliwej, co potwierdzają 4-tygodniowe testy przeprowadzone z udziałem 350 kobiet na całym świecie. Co więcej, serum można stosować w różnym wieku. Panie, które zauważają pierwsze oznaki starzenia się skóry, cenią sobie jego silne właściwości przeciwstarzeniowe, a wszystkie chwalą działanie nawilżające, regenerujące i przeciwutleniające. Tajemnica wielofunkcyjności produktu Clarins tkwi w jego podwójnej formule (stąd nazwa Double Serum), która pozwala łączyć w jednym serum składniki rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie.

Aby podkład przynosił korzyści naszej skórze, powinien być stworzony według takich samych standardów co produkty pielęgnacyjne. Podkłady o wartościowym składzie zawierają składniki pochodzenia naturalnego. Warto szukać w nich na przykład ujędrniającego cerę ekstraktu z cykorii lub chroniącej jej sprężystość komosy ryżowej, elementów obecnych m.in. w podkładzie Clarins Everlasting Youth Fluid. Dla skóry tłustej odpowiednie są długotrwałe podkłady matujące, z kolei dla suchej – podkłady o właściwościach nawilżających i rozświetlających.

Sposoby aplikacji serum i podkładu

Pielęgnacja skóry zaczyna się od jej dokładnego oczyszczenia. Potem przychodzi czas na nałożenie toniku. Tonizacja przygotowuje naskórek do przyjęcia składników odżywczych, zawartych w pozostałych kosmetykach do pielęgnacji. Następnym krokiem jest aplikacja serum. Pamiętajmy, że wystarczy nałożyć na twarz niewielką jego ilość – nie bez przyczyny kosmetyki tego typu są sprzedawane w opakowaniach z dozownikami. Serum do twarzy najlepiej jest rozprowadzać zdecydowanymi, krótkimi ruchami (bez pocierania i naciągania skóry). Po całkowitym wchłonięciu się produktu (co trwa około 2–3 minuty) nakładamy krem, który spowalnia utlenianie się składników zawartych w serum. Po takiej pielęgnacji skóry, twarz jest gotowa do makijażu i aplikacji podkładu.

Podkład nakładamy gąbeczkami, pędzlami lub po prostu opuszkami palców. Niezależnie od tego, jaki sposób działania wybierzemy, zaczynamy aplikować produkt od czoła ku podbródkowi. Należy robić to ruchem wklepującym, by preparat jak najdłużej utrzymywał się na skórze (w przypadku pędzli mówi się o tzw. metodzie „stemplowania” podkładu na cerze). Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu można połączyć podkład z niewielką ilością serum do twarzy. Takie zabieg podkreśli koloryt skóry, zadziała na nią ochronnie i rewitalizująco.

Serum zauważalnie wpływa na kondycję i wygląd skóry, ale też przygotowuje ją do makijażu, którego ważnym elementem jest podkład. Produkty te – jeśli zostaną odpowiednio dobrane – będą się wzajemnie uzupełniać. Przemyślana pielęgnacja skóry bazująca na składnikach organicznych to najlepszy prezent dla naszej skóry, zaś zastosowanie odpowiedniego podkładu i serum pomoże nam przywrócić jej naturalne piękno.