Składanie serwetek wcale nie musi być trudne! By wyczarować z serwetki choinkę, gwiazdę betlejemską, różę czy motyla, nie trzeba mieć specjalnych umiejętności, tylko... odpowiednią instrukcję. Z okazji zbliżających się świąt przygotowaliśmy dla Was cykl tutoriali, w których krok po kroku pokazujemy jak samodzielnie wykonać serwetkowe cuda. Warto o tym pomyśleć, bo ten detal to efektowne dopełnienie świątecznej dekoracji stołu. Oto 9 najciekawszych pomysłów na złożenie serwetki na wigilijny stół!

Składanie serwetek - choinka z serwetki

Jeden z najbardziej świątecznych sposobów na szybkie i efektowne złożenie serwetki. Choinkę składamy z kwadratowej serwetki o boku około 50 cm. Jeśli nie posiadasz zielonej, z powodzeniem zastąpi ją serwetka w białym lub szarym kolorze.

 

Składanie serwetek - gwiazda betlejemska

To chyba najbardziej efektowny sposób na złożenie papierowej serwetki w tym szczególnym dniu. Choć wymaga nieco więcej wprawy, będzie piękną dekoracją wigilijnego stołu.

 

Składanie serwetek - kieszonka na sztućce

Prosty i elegancki sposób złożenia serwetki - a przy tym bardzo uniwersalny. Minimalistyczna kieszonka na sztućce sprawdzi się nie tylko na wigilijnym stole, ale również podczas innych rodzinnych spotkań i uroczystości.

 

Zobacz również:

Składanie serwetek - ozdobna orchidea

Kwiatowe motywy to zawsze dobry pomysł na stylową i subtelną dekorację stołu. Tę efektowną orchideę złożysz z miękkiej materiałowej serwetki, którą wystarczy spiąć dekoracyjną tasiemką. Aby uzyskać bardziej świąteczny klimat, możesz dodatkowo wpiąć małą gałązkę świerku albo jodły.

Składanie serwetek - kwiat lotosu

To jeden z najpopularniejszych sposobów na złożenie serwetki. Trudno się dziwić - jest bowiem bardzo prosty, a przy tym niezwykle efektowny. Złożoną serwetkę można dodatkowo udekorować zieloną gałązką albo małą bombką.

 

Składanie serwetek - serwetkowa róża

Ten sposób złożenia serwetki przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy nie są zwolennikami skomplikowanych dekoracji. Zwinięcie serwetkowej róży zajmuje dosłownie kilka sekund - więc to także idealny patent, jeśli masz ostatnie pięć minut do pojawienia się pierwszych gości.

 

Składanie serwetek - kimono

'To prosty sposób na złożenie serwetki dosłownie w kilka sekund. W kimono można złożyć zarówno serwetkę papierową, jak i uszytą z tkaniny (ta druga wygląda zdecydowanie bardziej elegancko). Pomysł sprawdzi się nie tylko na święta, ale również wiele innych okazji.

 

Składanie serwetek - motyl

Ten pomysł na serwetkę przypadnie do gustu zwłaszcza najmłodszym. Serwetkowy motylek jest nie tylko efektowny, ale również prosty do złożenia. Zresztą, sami zobaczcie:

 

Składanie serwetek - wiatraczek

Klasyczna, symetryczna kompozycja przypomina wspomniany wcześniej kwiat lotosu albo gwiazdę betlejemską - ale jest zdecydowanie prostsza do wykonania. Jak złożyć serwetkę w wiatraczek? Obejrzyjcie: