Odkąd pamięta, miała słabość do kapeluszy. Nic dziwnego, że w końcu zaczęła zajmować się nimi profesjonalnie. Katarzyna Mistewicz od pięciu lat prowadzi niewielką pracownię kapeluszy pod marką HatHat – a jej biznes ma dokładnie tyle lat co… najmłodsza córka. Przez ten czas udało jej się przetrwać trudne początki i zbudować rozpoznawalną markę ze stałym gronem klientów – z powodzeniem łączy też prowadzenie firmy z wychowywaniem dzieci. Jak jej się to udaje?

dziewczyna w kapeluszu

Jak połączyć prowadzenie własnego biznesu z macierzyństwem? Czy to w ogóle jest możliwe?

Jak najbardziej jest to możliwe. Coraz więcej kobiet decyduje się na własny biznes, właśnie ze względu na chęć połączenia pracy z czasem dla dzieci. Ja z powodzeniem łącze te dwa obszary życia od kilku lat. W tajemnicy przyznam, że znajduję jeszcze czas na pasje. 

kapelusze hat hat

Co jest najtrudniejsze w tym połączeniu?

W moim przypadku najtrudniejsze okazuje się odmawianie... Ten moment, w którym mówię klientkom, że nie dam rady dotrzeć na umówione spotkanie, bo na przykład rozchorowało mi się dziecko. Pocieszam się wtedy jednak, że był to świadomy wybór.

Co pomaga?

Świadome podejście do wszystkiego co robię. Nauczyłam się dzielić rzeczy do zrobienia na te naprawdę ważne - i te, które mogą zaczekać lub nie mają znaczenia. Zawsze mogę też liczyć na pomoc bliskich, którym w sytuacjach kryzysowych powierzam opiekę nad dziećmi.

dziewczyna w kapeluszu z psem

dziewczyna w kapeluszu

Ile czasu potrzeba, aby biznes stał się rentowny?

Dwa lata to taki magiczny czas, po którym można odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto działać dalej. W moim przypadku okazało się, że zdecydowanie warto.

Obsługa zamówień, nadzór nad produkcją, prowadzenie sklepu internetowego - na co poświęcasz najwięcej czasu? 

Prawdę mówiąc najwięcej czasu spędzam na.... myśleniu. Planowanie, projektowanie, strategie komunikowania - te wszystkie obszary wymagają podjęcia pewnych decyzji, które muszą być dobrze przemyślane. Oprócz tego sporo czasu spędzam na obsłudze zamówień i klienta. Kiedy minie czas przygotowań do sezonu, zaczynają spływać zamówienia. Jest wielu chętnych na przymiarki - i tzw. spotkania hatfittingowe, na których pomagam im dobrać odpowiedni kapelusz. Choć obsługa klienta i zamówień to dość czasochłonne zajęcie - to jednak zdecydowanie należy do tych przyjemniejszych obowiązków.

sklep z kapeluszami
HatHatownia to stacjonarny showroom marki, w którym można umówić się na przymiarki i spotkanie hatfittingowe. Klimatyczny butik w kamienicy na Starym Mokotowie przypomina dawne pracownie kapelusznicze, w których każdy klient był traktowany indywidualnie. W HatHat też można się tak poczuć. To zupełnie inne doświadczenie zakupowe niż oferują popularne sieciówki.
 

showroom projektantki

Zdjęcia: materiały prasowe HatHat