Odpowiednie nawilżenie skóry jest ważne niezależnie od wieku i rodzaju cery. – Brak nawilżenia oddziałuje na wszystkie aspekty jej wyglądu.  Skóra staje się wiotka. Na jej powierzchni tworzy się sieć drobnych zmarszczek (tzw. zmarszczki suche). Ma ziemisty odcień i jest pozbawiona blasku. Zdarza się też, że bardziej się... przetłuszcza – opowiada dr Barbara Parda-Głomska, lekarz medycyny estetycznej.

Wczesne nawilżanie skóry ma znaczenie!

Zdaniem kosmetologów o nawilżanie skóry warto zadbać jak najwcześniej, najlepiej już przed 20. rokiem życia. Lekkie kremy, żele czy lotiony z substancjami zatrzymującymi wilgoć w naskórku powinno się nakładać na skórę najpierw raz, a w wieku dwudziestu kilku  lat – dwa razy dziennie. Po 30. roku życia warto sięgnąć po maseczki nawilżające i stosować je raz lub dwa razy w tygodniu. Znakomicie sprawdzają się też preparaty typu serum, zawierające dodatkowo substancje rozświetlające.

Po 40. roku życia każdy kosmetyk, którego używasz, powinien mieć w składzie – obok nawilżających – również substancje odmładzające, np. wyciąg z granatu. Pamiętaj, że z nawilżaniem nie sposób przesadzić. – W swojej praktyce lekarskiej nie spotkałam się z nadmiernie nawilżoną skórą. Za to jej przesuszenie czy odwodnienie jest bardzo częste. To jedna z przyczyn przedwczesnego starzenia się skóry – mówi dr Parda- -Głomska z Kliniki Dr Parda.  

Skuteczne substancje nawilżające

Jedną z najskuteczniejszych substancji nawilżających, zarówno w kosmetykach, jak i zabiegach medycyny estetycznej, jest kwas hialuronowy. Teraz równie znane stają się nasiona chia. Potrafią one wchłonąć 12 razy więcej wody, niż same ważą, i zatrzymać ją na długo w naskórku, zapewniając mu 24-godzinne nawilżenie. Nasiona chia zawierają też kwasy omega i antyoksydanty, które niszczą wolne rodniki, sprzyjając młodemu wyglądowi skóry.