Słoneczniki nie tylko pięknie rozjaśniają ogród. Najczęściej hodowane są dla nasion i do produkcji popularnego oleju. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby hodować je w przydomowym ogródku dla walorów estetycznych – są przepiękne i przypominają grzejące latem słońce.

Słonecznik – charakterystyczny wygląd

Słonecznik swoją popularność zawdzięcza smakowi oraz charakterystycznemu wyglądowi. Ma ogromne, talerzowate kwiaty otoczone żółtymi, słonecznymi płatkami. Uroku dodają także sercowe liście na sztywnym, szorstkim pędzie. Słonecznik występuje w kilku odmianach. Każda z nich różni się wielkością, terminem kwitnienia i budową – dzięki temu każdy może dostosować wybór słonecznika do swojego ogrodu. Najpopularniejszy jest słonecznik zwyczajny, to go najczęściej spotykamy na zdjęciach i w ogrodach.

Słonecznik – kiedy i jak wysiewać

Słonecznik zwyczajny to roślina jednoroczna, uprawiamy go wyłącznie z siewu nasion do gruntu. Słoneczniki nie tolerują przesadzania. Słonecznik jest rośliną ciepłolubną, ale może przetrwać przymrozki do -4°C. Nasiona możemy wysiewać już pod koniec kwietnia. Musimy umieszczać je w podłożu punktowo. Pamiętajmy, że jest to roślina duża i wysoka, dlatego potrzebuje sporo miejsca. Rozstaw pomiędzy roślinami powinien wynosić 50 x 50 cm dla odmian niższych lub 75 x 75 cm dla wyższych. Słoneczniki można sadzić pojedynczo, w grupach lub w rzędach.

Słonecznik – stanowisko

Słoneczniki uwielbiają słońce, niestety nie poradzą sobie w cieniu i półcieniu. Co ciekawe, mogą odwracać głowę w stronę słońca i obracają ją w ciągu dnia w jego stronę. Potrzebują one miejsca, aby móc się rozwinąć. Ważny jest także dobór gleby. Powinna być żyzna, próchnicza i lekko wilgotna. Jeżeli nie zapewnimy im odpowiedniego stanowiska może okazać się, że nie wyrosną w pełni, a ich nasiona będą puste w środku. Glebę możemy wzbogacić o nawozy organiczne, a także mineralne.

Nawet jeżeli zapewnimy słonecznikom odpowiednie miejsce i warunki do wzrostu może okazać się, że nie będą dobrze plonować. Przyczyną może być brzydka pogoda lub brak pszczół i trzmieli.

>>> Sprawdźcie, jakie właściwości ma topinambur <<<

Słonecznik – podlewanie

Słoneczników nie powinniśmy podlewać zbyt często, ponieważ może to skutkować poluzowaniem ziemi i przewróceniem rośliny lub zgniciem systemu korzeniowego.

Słonecznik – pielęgnacja

Podstawowym i najważniejszym elementem na samym początku jest odchwaszczanie. Później warto pamiętać o podlewaniu rośliny i nawożeniu (dobrze sprawdzą się nawozy potasowe oraz te z dużą zawartością boru i molibdenu).

Słoneczniki – zbiory

Dojrzewające nasiona trzeba ochraniać przed ptakami. Można owinąć głowę słonecznika gazą lub nałożyć na nią papierową torbę. Kiedy głowa zmieni kolor z żółtego na brązowy, można zacząć zbiory. Głowę odcinamy w miejscu, gdzie łączy się z łodygą.