Czy Twoje kolejne wakacje wydają się za szybkie i mało wartościowe? Być może właśnie taka odmiana w sposobie podróżowania jest potrzebna właśnie Tobie. 

Slow travel - na czym polega?

Slow travel to przede wszystkim odpowiedź na sygnały znudzenia miłośników wakacji. Eksperci od badania trendów zauważyli, że odwiedzanie kolejnego hotelu nad basen z pełnym wyżywieniem, czy jeżdżenie na ekspresowe objazdy najważniejszych punktów miast stało się monotonne, nieatrakcyjne i pozbawione ekscytacji. Dostrzeżono, że nasze urlopy w XXI wieku zaczęły wyglądać łudząco podobnie do naszych codziennych dni. Szybko zarezerwowany last minute, odhaczenie wszystkich punktów w wakacyjnej okolicy, które znajdziemy w przewodnikach i codzienna mantra, że przecież jest tyle do zobaczenia na wakacjach - to znaki przewodnie urlopu w pędzie.

Slow travel ma za zadanie odpowiedzieć na potrzebę relaksu, odpoczynku i spokoju. Twórcy tego trendu sięgnęli do pierwotniejszych potrzeb człowieka, które napędzają nas od wieków do podróżowania. W slow travel chodzi właśnie o to, by poznawać i chłonąć kulturę, przyrodę, jedzenie - te najważniejsze do zapamiętania elementy z odwiedzanego przez nas miejsca. Slow travel można opisać jednym słowem -  przeżywanie

Przeczytaj też:

Określenie to pochodzi od angielskich słów znaczących powoli oraz podróżowanie. Koncepcja zakłada spokojne skupianie się na jednym miejscu lub kraju w trakcie swojej podróży. Zamiast jednodniowej wycieczki objazdowej po atrakcjach Rzymu, slow travel przekonuje, by zatrzymać się w mieście na kilka dni, wsiąknięcie w jego jedzenie, mniej popularne atrakcje, komunikację miejską. Mowa tu o poznawanie piękna odwiedzanego miejsca powoli i uważnie. Właśnie wtedy odczucia z podróżowania stają się zupełnie inne!

Zalety podróżowania typu slow

Slow travel ma bardzo wiele zalet! Przede wszystkim są to niesamowite doznania, które docierają do nas w czasie, który spędzamy w jednym miejscu. Mamy wtedy możliwość poznania wielu nowych ludzi, przy odrobinie szczęścia lokalnych mieszkańców, nauczenia się działania komunikacji miejskiej, dostrzeżenia zwyczajów tam panujących. Slow travel czyni z podróżnika eksperta od danej krainy. Odkrywasz wtedy miejscówki niedostępne dla regularnych turystów oraz próbujesz najbardziej tradycyjnych potraw. Jednym słowem tworzysz niesamowite wspomnienia. Slow travel pozwoli Ci także obniżyć koszty wyjazdu. Prawdopodobnie w momencie, gdy zwolnisz, pozbędziesz się także nagromadzonego stresu. 

Dla kogo jest slow travel?

Slow travel to na pewno typ podróżowania dla osób typu obserwatorzy. Polubią ten styl także ludzie o wyższej wrażliwości. Jeżeli kochasz przyglądać się, jak żyje miasto, spróbować lokalnych przysmaków z małej kawiarenki i witać się w sklepie lokalnymi zwrotami - to styl podróżowania dla Ciebie. Nie martw się, nie musisz mieć wolnego miesiąca, by zadomowić się w danej miejscówce. Wystarczy też kilka dni, których nie spędzisz w kolejkach do wszystkich muzeów. 

Zobacz również:

Jak podróżować w typu slow? 

Jest kilka zasad, które sprawią, że Twoja podróż stanie się właśnie slow:

Plany nie są Twoim sprzymierzeńcem
Jeżeli masz trochę więcej czasu w trakcie wakacji, wybierz spontaniczność i brak planów. Nie rezerwuj wycieczek, nie rób listy zabytków do zobaczenia. Postaw na zapytanie osób na miejscu, co warto zwiedzić. Podróżuj autobusami i pociągami - wynajęte auto może pozbawić Cię wrażeń.

Nie korzystaj ze zorganizowanych wycieczek
Oprócz skrajnie niebezpiecznych krajów, gdzie wycieczki z przewodnikiem to jedyna bezpieczna forma zwiedzania, staraj się samemu organizować wyjazdy. Masz ze sobą telefon z mapami i internetem pełnym wiedzy - wykorzystaj znalezione tam informacje do podróży na własną rękę.

Skąd ten pośpiech?
To złota zasada slow travel. Podróże mają być spokojne i relaksujące. Odłóżmy na bok myśli, że nie mamy wiele czasu na urlopie i trzeba jak najszybciej zaliczać kolejne atrakcje. 

Znajdź nocleg na własną rękę
Hotele oraz turystyczne resorty są z reguły zaprojektowane tak, by gość nie miał wielu potrzeb do załatwienia poza ośrodkiem. Odpowiadają na nasze potrzeby i zawsze spełniają wymagania. Dzięki temu my nie wydajemy pieniędzy poza hotelem i nie widzimy nic poza kompleksem basenowym.

Nie odhaczaj kolejnych krajów
Wielu podróżników obrało sobie za cel “zaliczenie” jak największej ilości odwiedzonych państw. W rzeczywistości wygląda to trochę tak, że uznają odwiedzenie danego kraju, gdy tylko ich nogi staną na danej ziemi. Zgodzimy się, że nie jest to najlepsza metoda na poznanie nowego miejsca. 

Slow travel podczas pracy
Taki sposób podróżowania jest idealny dla osób pracujących zdalnie i mogących zmieniać miejscówki zamieszkania lub są wysyłani w dłuższą delegację. Wolontariat także będzie bardzo dobrym pomysłem. 

Zalet podróżowania typu slow jest bardzo wiele - my jesteśmy bardzo na “tak”! Może warto w czasie jednego z urlopu postawić na totalne zwolnienie i zagłębienie się w nowy świat, który czeka na nas na "powolnym" wyjeździe?