Spis treści:

  1. Smagliczka skalna na balkonie
  2. Smagliczka skalna: uprawa

Smagliczka skalna (Aurinia saxatilis) jest szybko rosnącą byliną idealną, jako roślina na balkony i skalniaki. Jej lekko przewieszające się pędy i intensywnie żółte kwiaty stanowią barwny akcent na tle rozwijającej się, wiosennej zieleni. Kwiaty pojawiają się już w IV. Ze względu na swoją bezpretensjonalność i szybki rozrost, smagliczka jest idealna, jako roślina zadarniająca. Może być sadzona na klombach, murkach i w alpinariach – należy do tzw. wiosennej piątki skalnej – najpopularniejszych roślin do ogrodów skalnych kwitnących wiosną.

Smagliczka skalna na balkonie

W skrzynkach lub donicach możemy stworzyć uroczy, mini skalniak ze smagliczką skalną w roli głównej. Świetnie sprawdzi się w towarzystwie pozostałych gatunków należących do wiosennej piątki skalnej - ubiorkiem wiecznie zielonym, floksem szydlastym, gęsiówką kaukaską i żagwinem ogrodowym. Złociste kwiaty smagliczki pięknie kontrastują z białymi i fioletowymi czosnkami ozdobnymi, lawendą oraz purpurowym heliotropem.

Smagliczka skalna: uprawa

Rośliny wymagają niezbyt urodzajnej, suchej i przepuszczalnej ziemi oraz słonecznego stanowiska. Poradzą sobie także na nieużytkach oraz piaszczystym i kamienistym stanowisku.

Odpornej na suszę, upały i mróz smagliczce nie trzeba poświęcać wiele uwagi. Odchwaszczanie, podlewanie i nawożenie – to podstawowe zabiegi w pielęgnacji smagliczki. Gatunek ten znosi krótkotrwałą suszę, ale przy dłuższym braku opadów rośliny należy podlewać. Zwłaszcza uprawiane w pojemnikach. Zasilenie wieloskładnikowym nawozem tuż po przekwitnięciu sprawi, że rośliny zakwitną jesienią po raz drugi. Szczególnie, jeśli jednocześnie z nawożeniem przytniemy pędu na wysokość ok. 10 cm nad ziemią. Cięciem możemy także regulować pokrój oraz ograniczać nadmierny rozrost rośliny.

Rośliny łatwo rozmnożyć przez sadzonki pędowe pobrane w czerwcu. Możemy także wysiać nasiona w marcu do inspektu przygotowując rozsadę. Rośliny sadzimy do gruntu wiosną lub jesienią w odległości 30-40 cm od siebie.

Czytaj też:

Zobacz również:

Trawy ozdobne na balkon - 8 propozycji!

Jak stworzyć własną oazę na balkonie?