Soda oczyszczona jest super skutecznym, ale delikatnym środkiem, który możemy wykorzystać w różnego rodzaju kłopotliwych miejscach. Sprawdź jakie domowe problemy rozwiążesz z pomocą sody oczyszczonej!

>>> Tutaj przeczytasz więcej o właściwościach sody oczyszczonej <<<

1. Poplamione i brzydko pachnące plastikowe pojemniki

Resztki jedzenia pozostawione w pojemnikach lubią zostawiać po sobie ślad. Aby odświeżyć je przed ponownym użyciem, możemy posypać sodą oczyszczoną i wytrzeć czystą gąbką. Aby pozbyć się trudniejszych zabrudzeń, możemy wymoczyć pojemniki w roztworze 4 łyżeczek sody oczyszczonej rozpuszczonych w litrze wody.

2. Brzydki zapach w lodówce

Odrobina sody oczyszczonej w lodówce pochłonie intensywne zapachy jedzenia, dzięki czemu nie wpłynie on na smak potraw w pobliżu.

Zobacz też: Porządek w lodówce, czyli jedzenie dłużej świeże ->>

Zobacz również:

3. Mycie warzyw i owoców

Jeżeli myjesz owoce i warzywa, dodaj do wody łyżeczkę sody oczyszczonej, aby pozbyć się brudu i woskowej powłoki.

4. Brudna kuchnia

Praktycznie każdy brudny punkt w kuchni możemy wyczyścić sodą oczyszczoną. Wymieszaj sodę z wodą i wyczyść kuchenne blaty, zlew ze stali nierdzewnej, mikrofalę, a także okap i naczynia.

5. Tłuste naczynia i patelnie

Przypalone i tłuste naczynia myj połączeniem płynu do mycia naczyń i sody oczyszczonej!

6. Gąbki o nieprzyjemnym zapachu

Namocz gąbki w wodzie i sodzie oczyszczonej, aby pozbyć się bakterii i nieprzyjemnego zapachu.

7. Zakurzona wykładzina, dywany i tapicerka

Jeżeli chcesz odświeżyć dywan, wykładzinę lub tapicerkę, posyp wybrane miejsce sodą oczyszczoną, pozostaw na 15 minut i odkurz.

8. Nieprzyjemnie pachnący kojec pupila

Podobnie jak przy dywanach i wykładzinach, posyp legowisko pupila sodą oczyszczoną, poczekaj 15 minut i odkurz.

9. Brudne zabawki

Naturalnie walcz ze skutkami brudnych rączek malucha, wycierając zabawki gąbką zamoczoną w roztworze sody oczyszczonej i wody. Zabawki będą jak nowe!

10. Pomalowana kredkami ściana 

Jeżeli na twoich ścianach znajdują się malunki z kredek, wstrzymaj się z malowaniem całej ściany! Rysunki ze ściany możesz zmyć za pomocą roztworu wody i sody oczyszczonej.

11. Zakurzone pluszaki

Jeżeli masz w domu zakurzone przytulanki, włóż je do dużej plastikowej torby, wsyp 100g sody oczyszczonej, szczelnie zamknij torbę, wyjdź na zewnątrz i dobrze potrząśnij. Soda pomoże wydostać kurz. Po wyjęciu pluszaków z torby odkurz je, a będą jak nowe.

12. Zszarzałe pranie

Do białego i kolorowego prania możesz oddawać 200g sody oczyszczonej. Pranie będzie jaśniejsze, a także czystsze.

13. Czyszczenie łazienki

Wyczyść wannę, kafelki, umywalkę i zasłonę pod prysznicem gąbką z dodatkiem sody oczyszczonej. Spłucz, aby odsłonić błyszczące powierzchnie.

14. Brzydki zapach w koszu

Umieść odrobinę soli oczyszczonej na dnie kosza, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

15. Zatkany odpływ

Walczysz z zatkanym odpływem? Wsyp do niego 125 g sody oczyszczonej i dodaj 125 ml octu. Zakryj mokrą szmatką, aby wypływająca piana nie wzbiła się w powietrze. Odczekaj 5 minut, zalej gorącą wodą i ciesz się odetkanym odpływem!

16. Brzydko pachnące buty sportowe

Za tobą trening lub długi spacer? Odśwież swoje sportowe buty wsypując do nich pół łyżeczki sody. Pozostaw ją w butach i wysyp przed kolejnym noszeniem.

17. Brudny grill

Chcesz zakończyć sezon grillowy z wyczyszczonym sprzętem? Posyp szczotkę do czyszczenia grilla sodą oczyszczoną i wyszoruj nią grilla. Będzie błyszczeć!

18. Brudne meble ogrodowe

Plastikowe meble ogrodowe możesz wyczyścić mieszanką sody oczyszczonej i wody. Będą jak nowe.

19. Stęchły zapach w szafkach

Podobnie jak w lodówce, w szafce z pościelą lub z ręcznikami ustaw pojemnik z sodą oczyszczoną, aby pozbyć się stęchłego zapachu.

20. Zszarzałe srebro

Jeżeli srebrne sztućce przestają się błyszczeć, możesz wyczyścić je pastą z sody oczyszczonej. Musisz wymieszać sodę z wodą w proporcjach 3:1. Nałóż na sztućce niestrzępiącą się ściereczką, pocieraj, a następnie umyj.

>>> Sprawdź, jak czyścić srebrne sztućce!  <<<

21. Plamy z oleju

Na kostce przed domem lub w garażu masz plamy z oleju? Posyp je sodą oczyszczoną i szoruj mokrą szczoteczką aż plamy znikną.