Sos rybny to niesamowity dodatek, który potrafi nadać niepowtarzalny smak każdej potrawie. 

Sos rybny - co to takiego i jak jest wytwarzany?

Sos rybny to dodatek, bez którego gotowania nie wyobrażają sobie mieszkańcy krajów azjatyckich. Szacuje się, że jest on w lodówkach 9/10 rodzin w Azji! Sos ten to esencja pozyskiwana z fermentacji ryb lub innych owoców morza, najczęściej sardynek. Cały proces może trwać nawet 2 lata! Polega on na zasypaniu sardyn lub innych rybich elementów solą w stężeniu do 30% i szczelnym zamknięciu na dany czas. Gdy całość sfermentuje, wyciska się z niej esencję - sos rybny. Wiemy, że nie brzmi to apetycznie i zachęcająco. Zapewniamy jednak, że odpowiednio stosowany, sos rybny potrafi nadać niesamowitego charakteru przygotowywanym daniom. 

Zobacz też: Kimchi – azjatycka kiszonka, którą zachwyca się cały świat ->>

Sos rybny - jak rozpoznać ten oryginalny?

Prawdziwy smak sosu poznamy, gdy wybierzemy produkt najwyższej jakości. Czytajmy więc etykiety sosów rybnych i wybierajmy te, które w składzie posiadają jedynie ryby, wodę i sól. Jeżeli ma dodatek cukru - nie jest to jeszcze nic strasznego. Nie kupujmy sosów, które w składzie mają białka, karmel, sorbinian potasu, czy gumę ksantanową. Sos powinien być klarowny i przejrzysty, mieć ciemnomiodowy kolor i zapach bardzo podobny do aromatu suszonych grzybów. 

Sos rybny - niepowtarzalny smak

Największą zaletą sosu rybnego jest jego oryginalny smak. Przez zawartość soli jest oczywiście dość intensywny, często słodki od dodanego cukru. Ten ciężki do opisania posmak to zaleta smaku umami, który cechuje sos rybny. Sos jest bardzo intensywny, dlatego zawsze należy stosować się do proporcji wskazywanych w przepisach. Niestety, jeżeli przedobrzymy podczas dodawania sosu do potrawy, możemy ją całkowicie zepsuć i sprawić, że będzie niezjadliwa. 

Sos rybny - właściwości zdrowotne

Podstawowymi zaletami sosu jest jego niska kaloryczność oraz brak tłuszczy w składzie. Dobrej jakości sos powinien być także bezglutenowy. Do potraw dodajemy go jednak w tak małych ilościach, że ciężko mówić tu o jakimkolwiek dostarczaniu minerałów i witamin do organizmu (choć posiada sporo tych z grupy B). Sos rybny jest natomiast słony - to dobry zamiennik soli w diecie, dzięki czemu ograniczamy jej spożycie. 

Sos rybny - zastosowanie w kuchni

Sos rybny stosowany jest na co dzień w kuchni azjatyckiej. Wybierając w restauracji pad thai lub zupę ramen możemy być pewni, że są one przyprawione właśnie sosem rybnym. Dania z makaronem soba, czy smażonymi po azjatycku warzywami także prawdopodobnie mają dodatek sosu. Owoce morza przygotowywane zgodnie z przepisami ze wschodu również przyrządzane są z rybną esencją. 
Sos rybny to rzadko spotykany smak umami, dlatego coraz powszechniej używany jest w kuchniach w Europie i Amerykach. Szefowie kuchni dodają go często to wywarów mięsnych, makaronów, czy dipów do sałatek. Idealnie komponuje się z potrawami z ryżem. 

Sos rybny może wydawać się zbyt odważnym dodatkiem w kuchni. Gwarantujemy jednak, że mimo specyficznego zapachu i procesu powstawania, sos rybny potrafi ożywić wiele dań i nadać im głębi smaku. Zachęcamy do kulinarnych eksperymentów!