Sos żurawinowy - pochodzenie

Ten przysmak swoją historię rozpoczął prawdopodobnie w Ameryce Północnej, prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku. To wtedy przepis na sos spisany został w pierwszej, wydanej przez Amerykanina książce kucharskiej. Prawdopodobnie żurawina znana była wcześniej jako produkt wykorzystywany do faszerowania, jednak na pewno nie w formie pysznego sosu. Konsumenci na szeroką skalę poznali produkt dopiero w XX wieku, kiedy to w amerykańskim mieście Hanson rozpoczęła się produkcja sosu. Dopiero w czasach II wojny światowej opatentowano sposób na przechowywanie płynnej żurawiny, zamykając ją w puszce.

Sos żurawinowy - z czym jeść?

Tradycyjnie, w Stanach Zjednoczonych, sos żurawinowy jest obowiązkowym dodatkiem do słynnego indyka podawanego na Święto Dziękczynienia - ten dzień jest niepisanym świętem sosu żurawinowego. W Wielkiej Brytanii natomiast sos podawany jest do wielu potraw, jest zawsze obecny na wigilijnym, brytyjskim stole. Sos żurawinowy jest tak naprawdę bardzo uniwersalnym dodatkiem. Sprawdzi się podawany do serów, pasuje do pieczonych warzyw, świetnie łączy się z wieloma deserami, choćby świątecznym sernikiem.

Przepis na sos żurawinowy

Przetestuj w swojej kuchni najbardziej tradycyjny, bardzo prosty przepis na sos żurawinowy!  
Przygotuj:

  • 300 g świeżej żurawiny,
  • 200 ml soku z pomarańczy,
  • 100 g cukru (z powodzeniem możesz użyć brązowego cukru)

Sposób przygotowania:

  1. Żurawinę dokładnie umyj i przesyp do rondelka. Zalej owoce sokiem pomarańczowym. 
  2. Gotuj mieszankę pod przykryciem na wolnym ogniu do momentu, gdy żurawina zacznie się rozpadać.
  3. Dodaj cukier i gotuj jeszcze chwilę, do czasu aż sos nabierze odpowiedniej gęstości, często mieszając.
  4. Tak przygotowany sos możesz od razu przełożyć do słoiczków i zawekować. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się sosem na dłużej. 

Sos żurawinowy można wzbogacać o dodatki, nadając mu odmienny charakter. Najczęściej dorzuca się do niego sok pomarańczowy, imbir, cynamon, płatki migdałów, syrop klonowy, czy porto. Przepis oraz wykonanie jest bardzo proste, pamiętać jednak należy, aby nie gotować sosu zbyt długo - wtedy żurawina może stać się kwaśna.