Muchy, a w szczególności muchy domowe są jednymi z najczęściej spotykanych szkodników na świecie. Żyją w pobliżu zbiorowiska ludzkiego, gdzie żywią się śmieciami i gnijącą materią organiczną. Muchy żyją średnio 10-20 dni, a i tak przez ten czas mogą stać się dla nas poważnym zagrożeniem. Głównie przez to, że przenoszą niebezpieczne choroby takie jak e.cola, salmonella, dur brzuszny, czerwonka, cholera, wąglik, trąd czy gruźlica.

Sposób na muchy – co one właściwie jedzą?

Muchy nie są żadnymi smakoszami, nie są także wybredne. Mogą żerować na każdej żywności, chociaż preferują żywność słodką i płynną. Mogą wyczuć pożywienie z odległości 700 metrów, które najpierw rozmiękczają śliną, a następnie zmieniają w płyn, który zjadają.

Co odstrasza muchy?

Warto wiedzieć , co odstrasza muchy, aby móc działać prewencyjnie,  a także wiedzieć jak je zwalczać gdy się pojawią.

  • Warto założyć w oknach siatki, które będą chroniły nas przed wizytą nieproszonych gości (i to nie tylko much). Podczas zakładania siatki warto sprawdzić czy w oknach nie ma szpar, które należy niezwłocznie zlikwidować.
  • Trzeba pamiętać o zamykaniu za sobą drzwi wejściowych.
  • Śmieci trzeba przechowywać w szczelnych pojemnikach i nie trzymać w domu rozkładających się owoców.

Domowy sposób na muchy

Co zrobić jeżeli muchy i tak pojawią się w domu? Jaki jest skuteczny sposób na muchy?

Ocet jabłkowy: wlewamy do małego słoiczka ocet, który przykrywamy folią spożywczą z kilkoma dziurkami przez które muchy będą mogły wejść do środka. Jest to skuteczna pułapka na muchy oraz muszki owocowe.

Domowy spray na muchy: możemy wykorzystać olejki eteryczne do stworzenia sprayu na muchy. Do butelki wlewamy 1:1 wodę oraz ocet. Na koniec dodajemy 15-20 kropli olejku eterycznego, najlepiej zadziała olejek cytrynowy, z eukaliptusa lub geranium.Tak przygotowaną miksturę rozprowadzamy w miejscach w których muchy są najbardziej aktywne.

Mąka kukurydziana: Mieszamy mąkę kukurydzianą z miodem lub z gęstym syropem, np. klonowym. Mieszankę rozkładamy na małe naczynia i rozkładamy w różnych miejscach w domu. Słodki zapach przyciągnie owady, a kukurydziana masa uwięzi.

Zobacz również:

Kwiaty odstraszające muchy: są kwiaty, które mogą odstraszać owady, w tym muchy. Więcej o nich przeczytacie tutaj.

>>> Sprawdźcie jak radzić sobie z innymi insektami! <<<

Sposoby na muchy - gotowe rozwiązania

Możemy skorzystać z gotowych rozwiązań, które będą równie skuteczne jak metody domowe.

Preparat na muchy: W sklepach możemy znaleźć całą gamę preparatów na muchy oraz na inne owady.

Pułapka na muchy: Możemy wykorzystać pułapki na muchy, które mogą wabić i niszczyć owady. Ten sposób może być wykorzystany w domu jak i na przykład na tarasie czy balkonie. Możemy wykorzystać lampy wydzielające światło ultrafioletowe z siatką, która razi owady gdy te podlecą do niej za blisko.

Łapka na muchy: Możemy użyć plastikowej łapki na muchy lub wersji elektronicznej. Ta druga ma metalową kratę, którą możemy uruchomić naciskając przycisk na rączce. Gdy go naciskamy, włącza się prąd, który zabija owady dotykające siatki.

Lepy na muchy: Lep na muchy jest niezwykle skutecznym sposobem. Nie musi być to nieestetycznie wiszący kawałek taśmy. Na rynku możemy znaleźć kolorowe lepy, które przyklejamy do okna.

Płytki odstraszające: Do kontaktu możemy podłączyć specjalne płytki wydzielające substancje odstraszające owady. Podobnie będzie działał kominek na olejki eteryczne w którym możemy podgrzewać olejek odstraszający owady, np. lawendowy, cytrynowy, miętowy lub bergamotkowy.

Sposób na muchy owocówki

Muszki owocówki to bardzo niemili sąsiedzi. Pojawiają się dosłownie znikąd, szybko się rozmnażają i bardzo uprzykrzają życie. Kuchnia jest ulubionym siedliskim tych owadów. Muchy owocówki mogą być bardzo uciążliwe, dlatego warto wiedzieć jak się ich pozbyć. Domowe sposoby na muchy owocówki znajdziecie tutaj.

Sprawdź też: