Kołtuny na włosach to problem, który dotyczy wielu osób, w szczególności zimą. Ocieranie włosów o liczne warstwy ubrań, źle dobrana pielęgnacja czy zła kondycja włosa sprawiają, że każdego dnia spędzamy długie godziny na rozczesywaniu potarganych i skołtunionych włosów. Poznajcie najskuteczniejsze sposoby walki z kołtunami!

Kołtun – co to takiego?

Kołtuny to nic innego jak potoczne nazwanie splątanych kosmyków. Powstają, gdy rozchylone łuski włosa ocierają się o siebie. Najbardziej narażone są na to włosy suche i wysokoporowate, a także te, które bez odpowiedniego zabezpieczenia zostały wsunięte pod gruby szalik.

Dlaczego musimy pamiętać o rozczesywaniu włosów?

Rozczesywanie nawet najbardziej skołtunionych włosów, bez względu na to, że jest próbą naszej cierpliwości, wykonać musimy. Nie rozczesywanie kołtunów może grozić awaryjną wizytą u fryzjera na której skołtunione włosy trzeba obciąć. Co zrobić, aby tego uniknąć, a samo rozczesywanie przeszło bez bólu?

Sposoby na kołtuny

Aby rozczesać kołtuna, lepiej nie robić tego na siłę, ponieważ możemy w ten sposób poszarpać, wyłamać lub wyrwać włosy. Możemy wykorzystać jedną z tych metod, aby

Odżywka bez spłukiwania: nałóż ją na kołtun i delikatnie wmasuj, aby włosy stały się śliskie. Gdy włosy delikatnie odpuszczą to można zacząć rozczesywać je palcami, grzebieniem lub szczotką.

Olejowanie: na mocno skołtunione włosy możemy nałożyć olej, pomasować i cierpliwie rozczesać gdy włosy będą mokre.

Grzebień do tapirowania: kołtun możemy rozczesać grzebieniem do tapirowania z ostrym szpikulcem, który pomoże nam podzielić go na mniejsze partie. Należy rozczesywać włosy idąc od dołu do góry, aby włosy nie zaczęły się przerywać.

Jak zapobiec powstawaniu kołtunów?

Jeżeli twoje włosy bardzo często się plączą i boisz się, że któregoś dnia nie będziesz mogła poradzić sobie z rozplątywaniem? Wprowadź do pielęgnacji kilka prostych kroków, które pomogą Ci uniknąć kołtunów i poprawią kondycję Twoich włosów.

Zacznij używać odpowiednich kosmetyków

Codziennie stosowana odżywka do włosów i regularne stosowanie jedwabiu do włosów poprawią wygląd włosów i zamkną łuskę włosa, dzięki czemu nie będą się plątać. Pamiętaj także o

Śpij na satynowej poszewce

Satynowa poszewka pomoże nam zabezpieczyć włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Śpiąc na satynowej poszewce możemy mieć pewność, że nasze włosy nie odgniotą się, a także nie zniszczą się

Czesz włosy na mokro

Jeżeli masz problem z rozczesywaniem włosów na sucho, spróbuj czesania na mokro! Użyj do tego odżywkę w sprayu bez spłukiwania, aby mieć pewność, że włosy się nie zniszczą.

Związuj włosy!

Zimą związuj włosy przed założeniem szalika, a przed pójściem spać zaplataj luźne warkocze. Jednocześnie ochronisz włosy przed zaczepianiem, ciągnięciem i przygniataniem.