Pielęgnacja trawnika – najważniejsze zasady 

Na dworze robi się coraz cieplej, a nasze ogrody wypełniają się zielenią. Tym samym zaczął się sezon na koszenie trawnika. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawić w tym roku wyglądał wyjątkowo pięknie, przygotowałyśmy dla Ciebie mini poradnik, jak dbać o trawnik.

Oto najczęstsze problemy z trawnikiem oraz najlepsze ich rozwiązania: 

1. Trawa słabo rośnie

Oznacza to, że źle dobrałyśmy nasiona, np. pod drzewami zasiałyśmy trawy ozdobne, zamiast tych przystosowanych do cienia. Jeśli problem jest poważny i trawa nie chce rosnąć, trzeba ponownie zasiać trawnik. Innym rozwiązaniem jest poddanie trawnika renowacji, to znaczy skosić, dokładnie wygrabić, a następnie posiać nasiona, przykryć je cienką warstwą kompostu, wyrównać nierówności walcem i dobrze podlewać. 

2. Rośnie za dużo mchów i chwastów

Chwasty jednoroczne najczęściej znikają po koszeniu. Te wieloletnie trzeba usuwać ręcznie, np. za pomocą specjalnego wyrywacza do chwastów. Możemy tego uniknąć, jeśli jeszcze przed zasianiem trawy usuniemy z gleby wszystkie korzenie i pędy roślin. Rozwojowi mchu sprzyja natomiast zbyt niskie koszenie i intensywne podlewanie, także zbyt kwaśna ziemia. Warto zbadać jej odczyn pH. Jeśli okaże się, że jest poniżej 6, pora na odkwaszenie ziemi, np. wapnem magnezowanym. 

3. Wyschnięte kępy trawy

Jeśli po koszeniu końce trawy zasychają, winę za to ponosi nieostry nóż kosiarki. Zamiast równo podcinać liście, szarpie je. Nierówne brzegi żółkną i schną. Jedyna rada – wizyta w salonie i naostrzenie noża. 

4. Przeschnięta murawa

Czasem po upalnym lecie część traw ulega przesuszeniu. Wtedy trzeba je zasiać jeszcze raz, a potem podlewać. Lepiej rzadziej, ale więcej, tak żeby woda przeniknęła na głębokość 15 cm. To gwarantuje dobre ukorzenienie sie trawy. Częste, ale niezbyt intensywne zraszanie sprawia, że płytko ukorzeniona trawa, w czasie suszy szybciej zamiera.

5. Łyse plamy

Darń w łysej plamie należy wyciąć i włożyć w to miejsce łatę pobraną w mniej widocznej części trawnika. Dociskamy ją, delikatnie zagrabiamy i podlewamy. Miejsce, z którego wycięliśmy łatę, wypełniamy żyzną ziemią, ubijamy i ponownie siejemy tam trawę. 

6. Wydeptane miejsca

Nadmiernie ubitą glebę należy rozluźnić i napowietrzyć. Mały trawnik wystarczy przekopać i wyrównać. Przy większym ziemię najlepiej napowietrzyć aeratorem. Sprawdzą się też widły albo buty z kolcami. Wbijamy je w ziemię na głębokość 7-10 cm. 

7. Krecie kopczyki

Aby się ich pozbyć, trzeba wepchnąć jak najwięcej ziemi z kopca w otwór zrobiony przez kreta, a resztę rozgarnąć. W korytarzach można też zakopać naturalne środki odstraszające, np. liście czarnego bzu. Najskuteczniejszą metodą jest jednak ułożenie w ziemi, jeszcze przed wysianiem trawy, specjalnej siatki, która uniemożliwia krecią działalność.