Współczesne technologie w dużej mierze pomagają w doborze odpowiedniego programu, temperatury czy detergentu. Wszystko to wpływa pozytywnie na jakość prania, oszczędność wody i energii oraz na ochronę środowiska.

Pojemność bębna

Wybór pojemności pralki powinien być uzależniony od liczby domowników. Nie ma sensu kupować bardzo dużej pralki, jeśli pierzemy rzeczy jednej lub dwóch osób. W takim przypadku zapełnienie bębna zajmie nam wiele dni. Dobierajmy więc pojemność pralki z rozsądkiem. Małe pralki najczęściej dostępne są w pojemnościach od 4 do 5 kg. Tego typu urządzenia są odpowiednie dla osób piorących tylko i wyłącznie własne ubrania. Jeśli jest nas dwoje lub troje, powinna wystarczyć pralka o pojemności 5-7 kg. Spokojnie zmieści się w niej kilka kompletów ubrań każdego członka rodziny.
Włączajmy pralkę tylko wtedy, gdy bęben jest pełny.

Klasa energetyczna

Wybierając pralkę, zwracaj uwagę na klasę energetyczną sprzętu. Obecnie producenci mają obowiązek umieszczania etykiet świadczących o energooszczędności produktów. Klasy oznaczone od A+++ do D informują o rocznym zużyciu prądu, które w przypadku najwyższych klas plasuje się na poziomie około 160-120 kWh.
Urządzenia o klasie energetycznej A+++ w stosunku do A+, pobierają aż o 20 procent mniej energii.

Zużycie wody

Szukając oszczędnej pralki, warto zwrócić uwagę nie tylko na klasę energetyczną, ale i zużycie wody podczas jednego cyklu prania, którego wartość może wahać się pomiędzy 11 a nawet 94 litrami. Częściej jednak producenci podają zużycie wody na rok (jest to obowiązkowe pole na etykiecie pralki), informujące o szacowanym zużyciu wody dla czteroosobowej rodziny przy 200 standardowych cyklach prania (bawełna 60°C). Przeciętna wartość to ok. 9000 litrów wody na rok.

Warto też sprawdzić poziom hałasu danej pralki. Im wyższa klasa, tym odgłosy pracy sprzętu będą mniej uciążliwe. Poziom hałasu pralki oznaczonej etykietą A+++ może wynosić około 70 dB podczas wirowania.

Kalkulator prania

Analizowaliście kiedyś, ile robicie prania w ciągu tygodnia/miesiąca i w jakiej temperaturze? Gdyby wszyscy użytkownicy pralek raz w tygodniu użyli do prania temperatury 30°C zamiast 40°C pozwoliłoby to zaoszczędzić 1.4 biliona kWh energii (lub 760,000 ton CO2). Kalkulator prania na pierwszy rzut oka pokaże, z jakimi kosztami wiąże się pranie i w jaki sposób korzystanie z naszych produktów wpływa na tzw. ślad CO2.
Pozwala to zaoszczędzić niemałą kwotę i zmniejszyć nasz wkład w produkcję dwutlenku węgla.

Sprawdźcie, co by było, gdybyśmy używali temperatury np. 20º C zamiast 40 º C:

Kalkulator prania ->>

Wybór detergentu

Producenci produktów piorących muszą stale dostosowywać się do nowych rozwiązań producentów pralek, którzy dążą do tego, by oszczędzać wodę i energię. Podstawowe założenia to:

- Pranie w coraz niższych temperaturach
- Coraz krótszy czas prania

Nie każdy środek piorący poradzi sobie w niskiej temperaturze i będzie skuteczny w krótkim cyklu prania. Dobrze radzą sobie z tym produkty firmy Henkel z półki premium. Mowa o żelu Persil Premium i Kapsułkach Persil Premium.
Co oznacza „premium” w tych produktach? To przede wszystkim innowacyjność i nowe technologie.
Dzięki wysokiej zawartości składników aktywnych oraz enzymów Persil Premium zwalcza nawet najbardziej uciążliwe plamy.
Żel Persil Premium jeszcze lepiej usuwa plamy dzięki wzmocnionej formule. Odpowiednio dobrana i zwiększona kombinacja enzymów wraz z odplamiaczem zapewnia skuteczne usuwanie plam, a nowa kompozycja zapachowa zapewni świeżość Twojego prania aż do 4 tygodni.

Główne zalety Żel Persil Premium to:

  • Dzięki swojej formule zachowuje niepowtarzalny blask kolorów ubrań, zapobiegając ich szarzeniu nawet po wielu praniach.
  • Nadaje ubraniom przyjemny, długotrwale świeży zapach.
  • Pomimo swojej siły piorącej, pozostaje niezwykle łagodny dla tkanin.
  • Wnika głęboko we włókna, aby usunąć nawet najbardziej uporczywe plamy.
  • Dzięki swojej innowacyjnej formule zachowuje niepowtarzalny blask kolorów ubrań, zapobiegając ich szarzeniu nawet po wielu praniach.
  • Nadaje ubraniom przyjemny, długotrwale świeży zapach.
  • Pomimo swojej siły piorącej, pozostaje niezwykle łagodny dla tkanin.

Persil Premium Duo-Caps dzięki skutecznej formule nadają praniu nowy wymiar czystości. Kapsułki zawierają odpowiednio dobrane związki powierzchniowo czynne i enzymy aby zapewnić skuteczne usuwanie plam oraz nową kompozycję zapachową która zapewni świeżość Twojego prania do aż 4 tygodni.

Główne zalety kapsułek Persil Premium Duo-Caps to:

  • Wygoda i oszczędność czasu – teraz masz idealnie odmierzone dawki - już nigdy nie będziesz się zastanawiać, czy dałaś za dużo czy za mało produktu.
  • Siła piorąca – skutecznie usuwają plamy już w 20°C!
  • Mniejsze zużycie plastiku w porównaniu z tradycyjnymi butelkami, co w obecnych czasach korzystnie wpływa na środowisko.

Wybór pory prania

Czy nastawiając pranie bierzesz pod uwagę porę dnia? Jeśli umowa z dostawcą prądu przewiduje niższe taryfy w godzinach od 22:00 do 6:00, warto skorzystać z funkcji opóźnienia uruchomienia programu.  Wystarczy nastawić pranie przed pójściem spać i rano wyjąć z bębna czyste ubrania. Na dłuższą skalę można zaoszczędzić całkiem spora sumę.