Nasze ulubione ozdoby często mają nie tylko wartość materialną, ale przede wszystkim sentymentalną. Warto pamiętać, że ze względu na ich budowę oraz materiał z jakiego powstały, należy im się szczególne traktowanie. Jak czyścić złoto, a jak srebro? Jak zadbać o drewno, czy perły oraz w jaki sposób uporać się ze starzeniem biżuterii z kamieniami szlachetnymi? Przeczytajcie!

Złoto i platyna

Najlepsza do przecierania wszystkich metali szlachetnych jest szmatka z Irchy – nie ma jednak  większego znaczenia czy zdecydujecie się na ściereczkę syntetyczną czy naturalną. Ważne jest natomiast aby nie używać w tym celu starych, zużytych tkanin, w których mogły zapodziać się ziarenka piasku. Takie na pewno uszkodziłyby złotą, bądź platynową biżuterię. Pamiętajcie też, aby ostrożnie postępować z pozłacanymi elementami, które nieumiejętnie czyszczone szybko się zetrą.

Brylanty

Dla zachowania blasku warto od czasu do czasu wypolerować brylanty. Najlepsza będzie w tym celu miękka  ściereczka. Aby usunąć zanieczyszczenia gromadzące się pod oczkiem, warto użyć pędzelka do cieni lub szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Istnieje również świetny domowy sposób na czyszczenie brylantów:  Należy położyć biżuterię z brylantem na sitku do herbaty, ewentualnie zawinąć w muślinową ściereczkę. Następnie przygotujcie roztwór z mydła oraz kilku kropel salmiaku, wlejcie do rondelka i zagotujcie, po czym zamoczcie w nim na chwilę brylant i poczekajcie do ostygnięcia. Kolejny etap to zanurzenie w oczyszczonej benzynie. Teraz trzeba tylko zostawić biżuterię do wyschnięcia na ręczniku papierowym i gotowe!

Srebro

W sklepach z chemią gospodarczą znajdziecie specjalne środki do czyszczenia srebra, które doskonale spełnią swoją funkcję. Po skończeniu należy jednak bardzo dokoładnie zetrzeć je z biżuterii. W przeciwnym razie wypolerowane w ten sposób srebro będzie brudzić ubranie, a ponadto znacznie szybciej ściemnieje. Alternatywny sposób to namoczenie biżuterii w roztworze z gorącej wody wymieszanej z sodą do prania - najlepiej w aluminiowym naczyniu. Koniecznie unikajcie kontaktu srebrnej biżuterii z żółtkiem, sokiem owocowym, oliwkami, solą, octem i przede wszystkim perfumami – podobnie jak niedokładne usunięcie detergentu, spowodują one ciemnienie.

Perły i Korale

Perły i korale należy myć w delikatnych detergentach, a plamy usuwać magnezją bez użycia wody, która w takim połączeniu mogłaby zniszczyć sznurek. Nigdy nie wolno dopuścić do kontaktu biżuterii z pereł, czy korali z kwasami.  Pamiętajcie, że perły zdobią kobietę i… vice versa. W kontakcie ze skórą zachowują piękną biel i blask, a zamknięte w szkatułce na biżuterię tracą kolor i matowieją.

Kryształy

Kryształy to wyjątkowo delikatny materiał, dlatego należy pamiętać, aby nie myć ich w bardzo gorącej wodzie, ponieważ mogłyby popękać. Bransoletki, czy naszyjniki z kryształów można czyścić środkiem przeznaczonym do stali nierdzewnej i polerować miękką ściereczką irchową. Jeśli zależy Wam na czasie, wystarczy sięgnąć do szafki kuchennej po ocet, wymieszać go z wodą i namoczyć kryształową biżuterię w tak przygotowanym roztworze.

Bursztyn

Aby wyczyścić biżuterię z bursztynu wystarczy odrobina ciepłej wody. Należy jednak pamiętać o natychmiastowym wysuszeniu.  Inaczej bursztyn szybko zmatowieje – podobnie jak w przypadku kontaktu z alkoholem, rozpuszczalnikiem, wodą kolońską, czy lakierem do włosów. Uwaga! Tłuste plamy na bursztynowej biżuterii najlepiej czyścić kulką ugniecioną z chleba lub olejkiem migdałowym.

Zobacz również:

Kość słoniowa

Kość słoniowa kocha słońce i jasne przestrzenie. W ciemności o wiele szybciej zżółknie - warto pamiętać o tym, wybierając dla niej miejsce przechowywania. Ubrudzoną i poplamioną biżuterię z kości słoniowej powinno się czyścić watą nasączoną w mieszance wybielacza z czystym spirytusem. Pamiętajcie, że kości słoniowej nie wolno myć wodą, którą wchłania, co powoduje pęcznienie, aż w końcu pękanie.

Drewno

Ostatnio na popularności zyskuje biżuteria wykonana z drewna. Jeżeli posiadacie takową w swojej kolekcji, pamiętajcie, aby podczas czyszczenia nie używać zbyt dużej ilości wody, gdyż spowodowałoby to powstawanie plam i przebarwień.  Drewnianą biżuterię najlepiej przetrzeć lekko wilgotną ściereczką, pastą woskową lub oliwą z oliwek. Uważajcie jednak, aby warstwa z pasty lub oliwy nie była zbyt gruba, przez co mogłaby pozostawiać tłuste plamy na ubraniu.

Gips

Gipsowych ozdób nie wolno myć, ponieważ woda zwyczajnie rozmywa gips. Wszelkie zabrudzenia należy przecierać czystą ściereczką zamoczoną w alkoholu lub roztworze salmiaku .