Już najprostszymi sposobami można uchronić się przed namnożeniem się w domu szkodników:  w kuchni, na stołach i blatach nie można pozostawiać resztek jedzenia, stoły i podłogi powinny być zawsze czyste, w pobliżu domu nie może być stojącej wody, kubły na śmieci muszą być zawsze czyste i wydezynfekowane.  Ponadto, pamiętajcie o tym, aby rury odpływowe, przynajmniej raz w tygodniu, były czyszczone sodą krystaliczną.  Dzięki tym zabiegom, skutecznie zabezpieczymy się przed obecnością szkodników w naszym domu i nie będziemy zmuszeni używać szkodliwych dla nas i otoczenia środków owadobójczych.

Insekty – jak sobie z nimi radzić?

Mrówki

Mrówki nie są właściwie szkodnikami i nie przeszkadzają, dopóki nie wejdą do domu. Można zapobiec temu, utrzymując dom w czystości. Jeśli jednak to nastąpi, należy:

 • Wyśledzić szlak wędrówki mrówek i odnaleźć ich gniazdo. Następnie, mrowisko należy zniszczyć odpowiednimi środkami owadobójczymi, dokładnie przestrzegając przepisu producenta.
 • Jeśli pragniecie uniknąć używania środków owadobójczych, otwórz, w którym znajduje się mrowisko, zatkajcie kawałkiem waty, nasączonej w nafcie. Jest to aromat, którego mrówki szczególnie nie lubią i najprawdopodobniej przeniosą się w inne miejsce.
 • W szafkach kuchennych i pod zlewem połóżcie miętę, babkę, rutę lub wrotrycz, do których mrówki z pewnością nie będą się zbliżać.

Pluskwy

Pluskwy jako swoje lęgowiska najchętniej wybierają materace, szczeliny mebli, ościeżnice drzwiowe, jak również odklejające się tapety oraz pęknięcia tynku. Aby skutecznie się ich pozbyć wykorzystaj jeden z następujących sposobów:

 • Wszystkie elementy łóżek i mebli dokładnie spryskaj środkiem owadobójczym, który zawiera malation, lindan lub pyretrum. Pamiętajcie, że w tak spryskanym łóżku nie wolno spać! Środek musi najpierw porządnie wyschnąć, a sypialnię należy dokładnie wywietrzyć.
 • Jeśli środki owadobójcze nie zadziałają, pomieszczenia należy zdezynfekować gazowaniem.

Karaluchy

Karaluchy to wyjątkowo nielubiane, duże, brązowe insekty, żywiące się artykułami spożywczymi, tkaninami oraz papierem. Skupiają się w trudno dostępnych miejscach, z których najlepiej wywabić je na kilka sposobów:

 • Wszystkie miejsca, w których skupiają się karaluchy, posypcie pyretrumem, otrzymywanym z rośliny o tej samej nazwie.
 • Karaluchy spryskiwać odpowiednim środkiem owadobójczym. Uwaga! Podczas tej czynności koniecznie załóżcie maskę.
 • Jeśli mamy do czynienia z plagą karaluchów, miejsca, w których się skupiają należy najpierw spryskać, a następnie posypać środkiem owadobójczym. Ze szczególną uwagą potraktujcie wszystkie narożniki, szczeliny i otwory.

Świerzbowce (roztocza)

Roztocza są to małe insekty, podobne do pajączków, żyjące w miejscach, gdzie gromadzi się kurz i różne nieczystości. Atakują miękkie części ciała, a ich ugryzienie powoduje swędzenie, obrzęki, a nawet gorączkę. Oto najskuteczniejsze sposoby walki ze świerzbowcami:

 • Dokładnie odkurzyć wszystkie miejsca, w których gromadzi się kurz, a następnie, posypać środkiem owadobójczym.
 • Jeśli posiadacie ptaki, klatki, w których są trzymane, koniecznie posypcie lub spryskajcie środkiem owadobójczym.

Muchy:

Muchy przenoszą na człowieka i zwierzęta co najmniej trzydzieści różnych chorób! Jajeczka składają na psującym się mięsie lub w śmieciach. Dodatkowo, bardzo szybko rozmnażają się w cieple. Co zrobić, aby się ich pozbyć? Jest kilka sposobów:

 • Wszystkie artykuły spożywcze oraz śmieci trzymajcie w zamkniętych szczelnie pojemnikach. Kubeł na śmieci regularnie dezynfekować – szczególnie latem.
 • W pobliżu domu nie wolno trzymać kompostu, ani gnoju, które intensywnie wabią muchy.
 • Stosujcie środki owadobójcze w postaci aerozolu lub taśm klejących nasączonych środkiem trującym, który muchy wchłaniaj. Warto zwrócić również uwagę na trujące środki w postaci proszku, które muchy zjadają.
 • Dom zabezpieczyć przed muchami siatkami, wstawionymi w okna i drzwi. Przepuszczają one światło i powietrze, ale skutecznie zatrzymują owady.
 • Do wazonu wstawcie liście czarnego bzu, lawendy, mięty, wrotycza lub piołunu. Ich zapach skutecznie odstraszy muchy. Dla wzmocnienia efektu, liście należy często pocierać w palcach.

Osy i szerszenie

Odkryte w pobliżu domu gniazdo należy natychmiast zniszczyć środkiem owadobójczym, dokładnie stosując się przy tym do zaleceń producenta. Uważajcie jednak, aby dzieci nie miały do nich dostępu! Podczas spryskiwania nie można palić oraz należy założyć gumowe rękawice, ponieważ środki te są tak samo trujące dla os, jak i dla ludzi!

Komary

Oto kilka sprawdzonych rad na pozbycie się natrętnych komarów z okolic Twojego domu:

 • Komary wylęgają się w wodach stojących i niezwykle szybko się rozmnażają. Aby więc uniknąć ich towarzystwa, przykryjcie wszelkie zbiorniki oraz odpływy, a także zlikwidujcie kałuże i inne miejsca wody stojącej w pobliżu Waszego domu.
 • Miejsca wylęgu komarów spryskiwać pyretrumem. Nie można go jednak używać w pobliżu stawów rybnych, ponieważ środek ten jest silnie trujący dla ryb i roślin wodnych.
 • Przed snem, spryskajcie sypialnię specjalnym środkiem owadobójczym lub pozostawcie włączone elektryczne urządzenie odstraszające komary. W ten sposób, możecie zostawić otwarte okno na noc.

Mole

Wczesną jesienią, mały srebrny mol, zanim zginie, składa jajeczka na bawełnianych i wełnianych tkaninach lub futrze, którymi żywią się jego larwy. Oto kilka sposobów jak temu zapobiec:

 • Przed odłożeniem odzieży, pościeli i innych rzeczy należy je dokładnie wyczyścić, ponieważ mole lęgną się w kurzu i brudzie.
 • Okresowo przeglądajcie wszystkie szuflady, półki i szafy w celu sprawdzenia czy nie zalęgły się w nich mole. Odzież często używana nie jest narażona na mole.
 • Regularnie opróżniajcie wszelkie skrzynie, pudła i kufry, aby wyczyścić je z nagromadzonych nieczystości.
 • Po spryskaniu rzeczy środkiem przeciwmolowym w aerozolu o mocnym zapachu, zanim założycie je na siebie lub włożycie do szafy, należy przewietrzyć spryskane ubrania.

Rybik cukrowy

Rybik cukrowy żywi się skrobią i klejami organicznymi , dlatego może uszkodzić tkaniny i książki. Co zrobić, aby się ich pozbyć? Drzwi, okna, listwy podłogowe, a także szafy, spryskać środkiem owadobójczym w aerozolu lub posypać innym odpowiednim specyfikiem. W razie potrzeby powtórzyć zabieg.