1. Pozbądź się kurzu na dłużej domowymi sposobami.

Kurz potrafi wyrządzić wiele złego, nie tylko alergikom: może powodować nieżyt górnych dróg oddechowych i przenosić bakterie. Jak się go pozbyć? Najpierw otwórz okna, a kurz zbieraj z mebli wilgotną szmatką dodatkowo skropioną octem. Kanapy, fotele i materace przykryj wilgotnym prześcieradłem i wytrzep trzepaczką do dywanów. Kurz nie będzie się unosił, a tapicerka odzyska świeżość.

2. Przed odkurzaniem posyp zabrudzenia na dywanie sodą oczyszczoną

Zanim zaczniesz odkurzać mocno „zmęczony” dywan, najbardziej zabrudzone miejsca posyp soda oczyszczona  i pozostaw na 10 minut. Gdy proszek wchłonie zabrudzenia, zbierz go odkurzaczem z mała ssawka. Efekt gwarantowany!

3. Przetrzyj sprzęty RTV płynem antystatycznym

Obudowa telewizora (komputera, wieży, głośnika) jak magnes przyciąga kurz. Wystarczy przetrzeć ją woda z płynem o właściwościach antystatycznych, do płukania tkanin. Ekran typu LCD najlepiej czyścić papierowymi filtrami do kawy. Tajemnica tkwi w tym, że zrobione z czystej celulozy nie zostawiają na powierzchni najmniejszych śladów.

4. Sprzątanie łazienki podziel na codzienne i tygodniowe

Psychologowie radzą, by trudne obowiązki dzielić na etapy – łatwiej się z nimi uporać. Tę zasadę z powodzeniem można zastosować np. podczas sprzątania łazienki. Nie musisz poświęcać na jej pucowanie całego sobotniego przedpołudnia. Wystarczy, że podzielisz zadania na wykonywane codziennie i te, z którymi trzeba się uporać raz w tygodniu. Dzięki temu wiele z nich będzie się robiło niejako „samo”, przy okazji. Codziennie po kąpieli umyj wannę czy kabinę prysznicową, a wieczorem toaletę (środek czyszczący możesz pozostawić w muszli na noc). Przetrzyj lustro, umywalkę i półki znajdujące się obok. W sobotę (lub innego dnia tygodnia) wystarczy tylko zmienić ręczniki, umyć podłogę i wyłożone płytkami ściany (przy okazji sprawdź, czy fugi nie wymagają twojej uwagi). I gotowe!

5. Skórzaną tapicerkę przetrzyj mydlanymi płatkami

Naturalnej skóry nic nie czyści lepiej niż płatki mydlane rozpuszczone w ciepłej wodzie. Po umyciu obficie natrzyj ją oliwką dla dzieci – skóra odzyska blask i elastyczność. Tapicerkę regularnie odkurzaj. Silniejsze zabrudzenia usuń szczoteczką do zębów zwilżoną w wodzie z rozpuszczonym mydłem, a następnie przetrzyj wilgotna ściereczką.

6. Krany i baterie czyść cytryną lub octem

Powierzchnię armatury ze stali pocieraj mocno połówką owocu. Pozostaw na noc, a rano spłucz i wypoleruj. Sokiem z cytryny można też czyścić fugi. Słuchawkę prysznica zanurz na godzinę w misce z wodą zmieszaną pół na pół z octem. Możesz też zrobić pastę z sody i octu i nałożyć ją na prysznic.

7. Usuń osad za pomocą coca-coli

Jeśli na muszli toaletowej pojawił się osad, wlej do niej puszkę coca-coli i po godzinie spuść wodę. Uporczywe plamy oraz kamień usuwa pasta z boraksu i octu spożywczego. Trzeba ją pozostawić na kilka godzin, a potem spłukać.

Zobacz również:

--

Zobacz też: 7 najczęstszych błędów popełnianych przy sprzątaniu >>>

11 produktów, z których sama przygotujesz naturalną chemię gospodarczą >>>