Alergia, obok cukrzycy, choroby wrzodowej i nadciśnienia, jest jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Zanieczyszczenie środowiska oraz szybki rozwój aglomeracji miejskich przekładają się na wzrost poziomu szkodliwych substancji zarówno w powietrzu, jak i w produktach, których używamy na co dzień. Skutki postępującego rozwoju cywilizacyjnego najdotkliwiej odczuwają alergicy – to właśnie oni muszą szczególnie dbać o to, aby skutecznie eliminować alergeny ze swojego otoczenia.

Walka alergików z codzienną porcją pyłków i roztoczy czasem przypomina syzyfową pracę. Kurz nieustannie osiada na półkach, drobinki alergenów unoszą się w powietrzu. Bez wątpienia, sprzątanie mieszkania alergika nie należy do zadań łatwych. Czy osoby uczulone muszą pogodzić się z ciągłą walką z powracającymi alergenami? Oczywiście, że nie! Dobra organizacja sprzątania oraz znajomość kilku trików sprawią, że codzienne porządki przestaną być uciążliwą koniecznością, a ich efekty zauważalnie podniosą komfort życia alergika.

Sprzątanie w domu alergika – główne alergeny

Aby nasze porządki były efektywne i skuteczne, musimy dokładnie sprawdzić z czym walczymy. Jakie alergeny możemy najczęściej znaleźć w naszym domu?

Roztocza kurzu domowego oraz ich odchody: Roztocza są to mikroorganizmy, które odżywiają się złuszczonym naskórkiem ludzkim i szczególnie dobrze czują się w środowisku ciepłym, lekko wilgotnym i ciemnym. To dlatego spotkać możemy je głównie w dywanach, zasłonach, maskotkach, a przede wszystkim – w naszych łóżkach, gdzie roztocza mają idealne warunki do rozwoju.

Związki pochodzenia roślinnego: czyli zarodniki grzybów i pleśni oraz pyłki traw, które najczęściej powodują alergię wziewną. Objawia się ona przewlekłym katarem, kaszlem lub dusznościami. Podczas gdy stężenie zarodników grzybów wewnątrzdomowych utrzymuje się na podobnym poziomie przez cały rok, o tyle obecność pyłków roślin uzależniona jest od pory roku. Najtrudniejszymi dla alergików sezonami są w tym przypadku wiosna i lato, gdyż właśnie wtedy obserwuje się najintensywniejsze pylenie roślin.

Nikiel: możemy znaleźć go między innymi w składzie naczyń kuchennych, czy biżuterii.

Farby, lakiery i rozpuszczalniki: mogą być alergenami kontaktowymi, które często powodują przykre zmiany skórne. Opary farb potrafią dokuczać alergikowi nawet miesiące po malowaniu.

Zobacz również:

Środki czystości: związki chemiczne obecne w popularnej chemii gospodarczej - proszkach, mleczkach czy sprayach, jak na ironię, tylko pogarszają stan zdrowia alergików. Im więcej sprzątają, tym większa ekspozycja na substancje alergizujące zawarte w środkach czyszczących. Mogą one bowiem powodować podrażnienia skóry oraz pogłębiać takie symptomy, jak bóle głowy, nieżyt nosa, czy zaczerwienienie oczu.

Sprzątanie w domu alergika – odkurzanie

Aby nie roznosić kurzu po całym mieszkaniu sprzątamy zawsze „z góry na dół” i „od środka na zewnątrz”, a więc zaczynamy od najwyższych partii mieszkania, takich jak szczyty kredensów, czy żyrandole i schodzimy stopniowo do niższych partii. Analogicznie, oczyszczanie szafek i schowków rozpoczynamy od ich wewnętrznych części, a kończymy na drzwiczkach i uchwytach.

Odkurzanie to jeden z najważniejszych kroków przy sprzątaniu. Może jednak przysporzyć problemów i spowodować problemy z oddychaniem. Warto zaopatrzyć się w odkurzacz z filtrem HEPA, który wyłapuje drobinki zanieczyszczeń i nie pozwala na ich ponowne przedostanie się do otoczenia.

Możemy też zmniejszyć ryzyko gromadzenia się roztoczy, do minimum ograniczając ilość bibelotów na półkach i dywanów na podłogach. Minimalistyczne ozdoby i panele nie przyciągają tak dużych ilości kurzu i o wiele łatwiej jest je odświeżyć, przecierając zwilżonym ręcznikiem papierowym, czy  szmatką nasączoną detergentem. Mniej przedmiotów to mniej miejsca, gdzie gromadzić się mogą alergeny.

Sprzątanie w domu alergika – kuchnia

Wielu wrażliwców zastanawia się, jak szybko i skutecznie, ale przede wszystkim w sposób bezpieczny wyczyścić kuchnię. W tym pomieszczeniu niemal każda powierzchnia ma kontakt z żywnością, dlatego tak ważne jest stosowanie środków wolnych od chloru, fosforanów, czy amoniaku. Agresywne składy chemii gospodarczej nie tylko podrażniają delikatną skórę alergików, ale mogą także negatywnie wpływać na ich układ pokarmowy, oddechowy oraz błony śluzowe. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie naturalnych środków antybakteryjnych, takich jak cytryna, ocet, czy soda oczyszczona. Mikstury przygotowane na bazie tych składników doczyszczą zatłuszczoną mikrofalówkę i świetnie poradzą sobie z przypalonymi garnkami.

O ile płaskie powierzchnie kuchenne, takie jak stoły i blaty są dość łatwe do utrzymania w czystości, o tyle trudno dostępne zakamarki dla wielu z nas stanowią prawdziwe wyzwanie. Zdarza nam się omijać ciemne kąty za szafkami, zapominać o tłustym okapie, czy niezbyt dokładnie przecierać sprzęt AGD po zakończonej pracy. Jest to błąd, gdyż właśnie w tych miejscach gromadzą się zarodniki grzybów i pleśń, a wilgotne środowisko wyjątkowo sprzyja ich rozwojowi. Dlatego przynajmniej dwa razy w miesiącu poodsuwajmy wszystkie szafki, zajrzyjmy za lodówkę i dokładnie wyczyśćmy wszystkie kąty. Filtr okapu umyjmy w ciepłej wodzie z mydłem. Z lodówki wyrzućmy wszystkie resztki i przetrzyjmy jej wnętrze wodą z octem. Nie zapominajmy o zamrażarce, szufladach i uszczelkach. Właśnie w tych ostatnich lubi gromadzi się pleśń, która wytwarza toksyczne związki uczulające alergika.

Sprzątanie w domu alergika – łazienkowe dylematy

Czyszczenie łazienki to kolejne trudne zadanie dla alergików. Wielu z nich uważa, że aby pozbyć się bakterii i grzybów, niezbędne jest użycie mocnych (i często żrących) środków chemicznych. Te jednak podrażniają dłonie i powodują bóle głowy. Alergicy próbują więc zabezpieczać ręce używając rękawiczek, jednak i one negatywnie wpływają na ich wrażliwą skórę, gdyż często zawierają uczulający lateks. Alternatywą zarówno dla szkodliwych detergentów, które mogą uczulać jak i dla tradycyjnych sposobów naszych babć mogą być ekologiczne środki myjące. W większości naturalne produkty czyszczące mają w swym składzie głównie komponenty pochodzenia organicznego, dlatego  są tak cenione przez alergików – zapewniają im zarówno skuteczność działania, jak i delikatność w kontakcie z oczami, układem oddechowym i skórą.