Starzec Rowleya jest jednym z najstarszych i najczęściej poszukiwanych sukulentów z grupy starców. Starzec rowleyanus to delikatna, płożąca się roślina, która zachwyca długimi pędami oraz niezwykłymi listkami przypominającymi maleńkie perły. Sprawdź, jak ją pielęgnować!

Starzec Rowleya – charakterystyka

Ta niecodzienna roślina pochodzi z Afryki Południowej. Swoją nazwę zawdzięcza brytyjskiemu botanikowi Gordonowi Douglasowi Rowleyowi, który zajmował się badaniem kaktusów i sukulentów. Sami Anglicy nazywają ją string of pearls (sznur pereł) ze względu na specyficzną budowę. Starzec Rowleya należy do imponującej grupy roślin z rodziny astrowatych, która liczy sobie około 1000 gatunków występujących na całej Ziemi.

Naturalne perły – wygląd

Roślina ma charakterystyczny wygląd, który od razu przykuwa uwagę. Długie, cienkie, zwisające pędy mogą osiągać nawet do metra długości. Gdy przyjrzymy im się bliżej, zauważymy małe, nieregularne, kuliste liście. Przypominają one sznur pereł lub korali. Kształt liści nie jest przypadkowy – to on pozwala starcowi na magazynowanie wody i minimalną ekspozycję na suche powietrze. Na każdym liściu znajdziemy pasmo wodnistej tkanki – jest to okienko, które roślina wykorzystuje do prostszego i dogłębniejszego pobierania światła w głąb liścia. Starzec Rowleya jest delikatną i piękną rośliną, która może stać się doskonałą dekoracją naszego domu.

Starzec zwisający – kwitnienie

Starzec Rowleya kwitnie! Trąbkowate, biało-brązowe kwiaty z wystającymi pręcikami możemy obserwować latem.

Starzec Rowleya – pielęgnacja

Stanowisko: ciepłe, jasne i słoneczne. Powinniśmy jednak unikać wystawiania starców na długotrwałe, bezpośrednie nasłonecznienie, ponieważ ich liście mogą ulec poparzeniu. Cień źle wpływa na roślinę – pędy nienaturalnie się wyciągają, a kuleczki stają się znacznie mniejsze.

Temperatura: latem najlepsza będzie temperatura pokojowa, jednak zimą powinniśmy zapewnić im chłodniejsze otoczenie, w granicach 13-16 stopni Celsjusza.

Ziemia: powinna być przepuszczalna i zasobna. Warto wymieszać ze sobą ziemię do kaktusów z ziemią kompostową lub odkwaszonym torem. Do mieszanki warto dodać wermikulit lub żwir marmurowy, powinien stanowić ⅓ objętości całego podłoża.

Zobacz również:

Podlewanie: starca Rowleya podlewamy oszczędnie. Jest to sukulent, który doskonale potrafi magazynować wodę. Przed podlewaniem warto sprawdzić, czy ziemia w doniczce jest przeschnięta. Starzec nie toleruje przelania – bardzo szybko reaguje na nie gniciem korzeni i liści. Kuleczki można regularnie zraszać. Zimą roślinę podlewamy jeszcze rzadziej.

Nawożenie: w okresie wegetacji, czyli wiosną i latem, starca możemy podlewać nawozem płynnym średnio co dwa tygodnie w ilości dwa razy mniejszej niż zaleca producent.

Naturalne perły – jak przesadzać?

Pierwsze przesadzenie warto wykonać tuż po zakupie rośliny. Ziemia, w której starzec znajdował się w sklepie bardzo często nie jest odpowiednio dopasowana do jego potrzeb, dlatego od razu po przyniesieniu go do domu warto zadbać o nowe podłoże. Roślinę należy wyjąć ostrożnie z doniczki, tak aby nie uszkodzić jej korzeni, które potrafią być niezwykle cienkie i delikatne. Jeżeli w ziemi znajdowała się duża ilość wody warto roślinę odłożyć na papierowy ręcznik na kilka dni do przeschnięcia. Następnie otrzepujemy resztki starej ziemi i umieszczamy roślinę w nowym pojemniku wypełnionym mieszanką przepuszczalnego podłoża. Później starzec Rowleya powinien być przesadzany co 2-3 lata, w okresie od wiosny do jesieni. Nawożenie rozpoczynamy po upływie 6 tygodni od przeniesienia do nowej donicy.

Wybierając doniczkę dla starca Rowleya, warto zdecydować się na model wiszący lub na taki, który możemy postawić wysoko. Ważne, aby ozdobne pędy miały miejsce na swobodne rozwijanie się i rośnięcie.

Starzec Rowleya – rozmnażanie

Roślinę można rozmnażać wiosną lub latem z sadzonek pędowych i nie jest to zajęcie zbyt trudne. Rozmnażanie rozpoczynamy od znalezienia niewielkiej i płaskiej doniczki. Odcięty pęd starca zawijamy w spiralkę i lekko dociskamy do podłoża pojemnika. W niektórych miejscach łodygę możemy delikatnie przysypać ziemią lub umocować za pomocą spinacza. Po kilku dniach na węzłach pojawią się korzenie. Wyrastające nowe pędy zakręcajmy w spiralę tak długo, aż wypełnią donicę i zaczną zwieszać się za jej krawędzie.

Naturalne perły – mogą być trujące!

Starzec Rowleya jest trujący. U ludzi spożycie liści może spowodować wymioty lub biegunkę, zaś sam kontakt jest w stanie wywołać podrażnienie skóry lub wysypkę. W zwierząt skutki zjedzenie rośliny mogą być poważniejsze – do objawów zatrucia należą wymioty, biegunka, ślinotok, podrażnienie skóry, a także letarg. Dlatego do przesadzania lub podcinania rośliny warto założyć rękawiczki. Wybierając miejsce dla rośliny warto upewnić się, że żadne zwierzę oraz dziecko nie będzie miało do niego dostępu.

Zobacz też: